Kompanzasyon hakkında yardım

rahmiozel

Üye
merhaba kompanzasyon panomuz sürekli kapastif yazmaktadır aylık olarak 100 ve ya 150 tl gelmektedir
devresinde led aydınlatmalar ve ups vardır
mevcut sisteme şönt reaktör ilave edilip zaman saati falan bağlanarak müdahale edilenebilinirmi
sistem 380 volt konu hakkında yardıma ihtiyacım var

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sisteminizdeki toplam güç miktarı ne kadar? Anladığım kadarıyla aydınlatma yükünüz fazla olduğu için bu durumla karşılaşıyorsunuz. Şönt Reaktör kullanmak sisteminizdeki cezayı engelleyecektir diye biliyorum. Çünkü kullanmış olduğunuz aydınlatma fazlalığı kapasitif yüke neden olacaktır. Yanlışım var ise düzeltin :)

Sisteminizdeki toplam güç miktarı ne kadar? Anladığım kadarıyla aydınlatma yükünüz fazla olduğu için bu durumla karşılaşıyorsunuz. Şönt Reaktör kullanmak sisteminizdeki cezayı engelleyecektir diye biliyorum. Çünkü kullanmış olduğunuz aydınlatma fazlalığı kapasitif yüke neden olacaktır. Yanlışım var ise düzeltin :)
merhaba aydınlatmayı fazla kullanmıyoruz depo gibi bir yer düşünelim ups 6 kw ups cihazı var
aydınlatmada 2000 what led aydınlatma fazla kullanılmamaktadır
sistemi sıfırdan yapılması ve devreye alınması TL olarak fazla olduğu için ben bir şeyler yapa bilirimiyim
devresine zaman saat bağlayıp şönt ü devreye alma çıkarma gibi vs indüktif güçe ihtiyacım var galiba tşk ederim

Son düzenleme:
arkadaşlar bir konuda yardım alabilirmiyim
kompanzasyon panosu üzerindeki reaktif güç kontrol rölesindeki değerler sürekli değişiyor genel 1000 950 900 857 gbi düşüuor çıkıyor sabitt bazen 1000 de kalıyor bu normalmi ve bu değerler kaç olmalı kaçlara inip sabitlenirse ceza yer

kompanzasyon panosu üzerindeki reaktif güç kontrol rölesindeki değerler sürekli değişiyor genel 1000 950 900 857 gbi düşüuor çıkıyor sabitt bazen 1000 de kalıyor bu normalmi ve bu değerler kaç olmalı kaçlara inip sabitlenirse ceza yer
Reaktif Güç kontrol rölesi üzerinde gördüğünüz o değerler cos fi değerleri diye biliyorum, normal olması gerekmekte. (Abilerim, ustalarım yanlışım var ise zaten düzeltecektir!) Diğer konuna gelirsek eğer ceza oranları vardır.
Normalde;
Kurulu gücü 50kVA üzerinde olan işletmeler için ceza sınırları İndüktif/aktif %20 kapasitif/aktif %15
Kurulu gücü 50kVA altında olan işletmeler için ceza sınırları İndüktif/aktif %33kapasitif/aktif %20 dir.
Bu hesaplamaları da ;
İndüktif Güç/Aktif Güç -> İndüktif ceza
Kapasitif Güç/Aktif Güç -> Kapasitif ceza
SAYAÇ ÇARPANI VAR ! ise bu durum farklıdır.
Eğer bu değerleri aşıyorsa cezaya girmişsiniz demektedir ve bunun için gerekli önlemleri almalısınız.

reaktif güç kontrol rolesini anlık takiplerle kompanzasyonu kontrol edemezsiniz. hemen bi kompanzasyon takip çizelgesi oluşturup günlük kayıt almaya başlayın. forumu aratıp hazır excel dosyalarına ulaşabilirsiniz.

Reaktif Güç kontrol rölesi üzerinde gördüğünüz o değerler cos fi değerleri diye biliyorum, normal olması gerekmekte. (Abilerim, ustalarım yanlışım var ise zaten düzeltecektir!) Diğer konuna gelirsek eğer ceza oranları vardır.
Normalde;
Kurulu gücü 50kVA üzerinde olan işletmeler için ceza sınırları İndüktif/aktif %20 kapasitif/aktif %15
Kurulu gücü 50kVA altında olan işletmeler için ceza sınırları İndüktif/aktif %33kapasitif/aktif %20 dir.
Bu hesaplamaları da ;
İndüktif Güç/Aktif Güç -> İndüktif ceza
Kapasitif Güç/Aktif Güç -> Kapasitif ceza
SAYAÇ ÇARPANI VAR ! ise bu durum farklıdır.
Eğer bu değerleri aşıyorsa cezaya girmişsiniz demektedir ve bunun için gerekli önlemleri almalısınız.
Ne güzel biçimde imla kurullarına uyarak şahane bir mesaj yazmışsınız. İçeriğine hiç bakmadan direk like atabilirim böyle mesaja. Çerçevelet duvara as resmen. Noktalı virgül bile var 👏

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri