Kompanzasyon gereklılıgı hk.

sdag

Üye
Arkadaslar guncel olarak, kompanzasyon sıstemının olmasını gerektıren mevzuatsal şart lar nelerdır? ( tıcarı abone ) yani şu kadar kw ın altı zorunlu degıl, ama bu kadar kw ın uzerı tuketımı olan abonelere zorunlu gıbı bır ıfade var mı?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
9 kw. (15 kVA) guc uzerı tesısde, reaktıf tuketım varsa, ucret tahakkuk ettırılır. Abone, tesisi kurup projesini elektrık aldıgı kuruma onaylatırsa, sayac degerlerı uzerınde fatura edılır. Ceza sınırlarını aşmazsa, ınduktıf ve kapasıtıf ceza tahakkuk ettırlmez

Arkadaslar guncel olarak, kompanzasyon sıstemının olmasını gerektıren mevzuatsal şart lar nelerdır? ( tıcarı abone ) yani şu kadar kw ın altı zorunlu degıl, ama bu kadar kw ın uzerı tuketımı olan abonelere zorunlu gıbı bır ıfade var mı?

Dağıtım şirketi mevzuatlarında var kurulu gücü 12 kW 15 Kva dan büyük tesisler reaktif ölçen sayaç takmak zorunda dir.Kurulu gücü 50 Kva dan büyük ise mutlaka kompanzasyon panosu kurmak zorunda dir.Tesis 50 Kva altı fakat kompanzasyon yoksa cezalı fatura ödemek zorunda kalır.

Tesıste reaktı yok ama kurulu gucu 20kva yıne gereklı mı kompanzasyon? Reaktıf tuketım olmasa dahı?

Reaktif olmasa dahi reaktif ölçen sayaç takacak tir dağıtım şirketi.
Peki bu durumda reaktif oranları aşılırsa, sadece cezamı kesiyor yoksa yine 50 kva altı olsada kompanzasyonu zorunlu tutuyor mu?

Son düzenleme:
Cezaya dayanabildigi surece sorun yok, dayanamadığı yerde kendi isteği ile kompanzasyonu kuracak öyleyse.

Reaktıf sarfıyatı ölçecek sayacı kurmazsanız, aktıf faturanın % 90 ı tutarında reaktıf tüketım tahakkuk ettirilir. Bır nevi zorlama dıye düşünün.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri