Kompanzasyon da garİp bİr durum

merhaba , ben grup arge den ilker , sıkıntınızı okudum ,
sistemdeki sıkıntıları tesbit edebilen edebilen bir bir cihazımız var, istanbulda iseniz size yardımcı olabiliriz , sıkıntıyı tesbit ettikten sonra herhangi bir role işinizi gorur zan edersem

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sayin otomoto81,
Roleler her ne kadar nerdeyse bir enerji analizoru gibi bize bir suru para metre verseler de, bunun sadece ''ek'' bir ozellik oldugunu unutmamaliyiz...Sayaclar hem daha kaliteli olcum yaptiklari hem de ay sonunda faturaya esas bilgiyi mecburen onlar olusturduklari icin, hesap ve olcumlerimizi mutlaka sayactan takip edelim derim...
Kurulucu gucunuzun cok altinda ve dengesiz yuk cekmeniz, tum elektriki baglantilarin ve malzemenin saglam oldugunu kabul ettigimizde, problemin isminin : monofaze kondansatorler oldugunu gosteriyor...
Sayactan her bir faza ait aktif ve reaktif bilgileri tek tek alip cos fi degerlerini buradan hesaplamak en sagliklisi...(Bazi sayaclar reaktif enerjiyi ayri ayri her bir faz icin olcuyor)...Hatta enerji analizoru varsa bile ben yine sayaci esas alirim...
Bu tur monofaze dusuk yuk problemlerinde akillica bir yontem de su olabilir : ana pano ile son alicilar arasinda (ihtiyac duyulan reaktif gucu asmayacak sekilde) lokal kompanzasyon yapmak...Zaman ayirip role ile verdiginiz bu zevkli ugras bir sekilde puf noktasina goturuyor sizi....saygilar

daha düşük güçte kondansatörler kullanmalısın.ve fazlara eşit dağıtmalısın

sayın otomoto 81
yazını okudum. yazılanlarıda okudum. HErkeskendince haklı ama bu şekilde doğru bir kompanzasyaon yapmaktan ziyade kafanın karışması kaçınılmaz...........
bana özel mesaj at...
Sistemin min. ort. max. yükte iken röleden amper (sayaçtanda kontrol et) ve cos fi. değerlerini röleden oku (kondansatörler devre dışı iken)bana gönder sana capasitör dizilimi göndereyim.... ;D
uygularsan saat gibi çalışır..... 8)

otomoto81 ' Alıntı:
mrb arkadaşlar. 100 kVA lık bir işetmede kompanzasyon yaptım.fakat çekilen akımlar düşük. işletmede altivar 28 2 adet sürücü var tek faz giriş 3 faz çıkış 4 bir tanesi 4 bir tanesi 8 adet fan motoruna ortam ısısına göre kontrol yapıyor. (işletmenin aydınlatması tasarruflu ampullerle yapılmış).ayrıca 4 adet siviç pozisyonuna göre çalışan motor var.toplam motor güçleri 12 x 1,5= 18 kw. R fazı 0,9 A, S fazı 1,32 A, T fazı 19 A YÜK çekiyor gündüz. entes rg3 12c kullandım. kondansatörleri bağlamadan önce R fazı cos -0,98 S fazı 0,54 T fazı 0,83 civarlarında. kvar menüsüne girip her zaman ki gibi istenen reeaktif güçleri fazlara göre dizilim yaptım. ilk kademeye 10 kvar diğer kademelere tek faz olmak üzere dizilimi yaptım. 50 / 5 3 adet akım trafosu kullandım. sonuç rölede 3 fazda cos Q değeri 1.00 olarak görüldü. fakat sayaçtan değerleri okuduğumda reaktif / aktif oran %29 , kapasitif / aktif oran % 3 . şöyle düşündüm bağladığım akım trafoları cl 0,5 olmayabilir. akım trafolarını değiştirdim. sonuç yine aynı. röleyi kapasitif yönde -0,98 yaptım yarım saatlik takip sonucu reaktif oran % 11 kapasitif oran % 7 civarlarındaydı. 24 saatlik takip sonucu reaktif oran %5 kapasitif oran % 35. röle bozuk olabiilir diye röleyi değiştirrdim sonuç aynı yani röle sağlam. akım trafolarından önce enerji de alınmamış.

Sayaçta acaba bir problem olabir mi?
Motor hız kontrol cihazı olduğu için anlık değişimleri röle algılamıyor mu?
sayaç akım trafosunda bir sorun var mı?
tasarruflu ampuller sistemi etkiler mi?

Atladığım veya düşünemediğim bir şey vasa yardımlarınızı bekliyorum.
kardeş öncelikle akım trafolarının önündeki yükü kaldır yada akım trafolarını yükün önüne taşı ki dopru komp. yapabilesin röle müneccimmiki ölçemediği akımı bilsinde ona göre kondastör alsın devreye

Sayın seha_elektrik akım trafoları zaten yükü görüyor. yine de teşekkür ederim bilmeyenler için gözden kaçırılmaması gereken bir husus...
Konunun başında gerekçeleriyle belirttiğim kompanzasyona gelince şuan gayet güzel bir şekilde çalışıyor. oranlar % 5 reaktif/ aktif , % 3 kapasitif / aktif.
İşletmede her fazın ortalama çektiği akım 30 A civarlarında... ölü sezon olduğundan çok çok çok hassas ve çok düşük güçlerde kondansatör kademeleri dizmek gerekiyordu. Şu an işletme faal bir şekilde çalışmaktadır. Kompanzasyon sistemide aynı şekilde tabikiiii.....

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri