Kompanzasyon da cezanin faturaya yansıması?

Abi 15-20 ye tabiyiz..faturada toplam tüketimin ilk ve son endeksi yazmiyor.gündüz puant gece değerlerinin ilk ve son endeksi yazıyor..ben bunların farklarini toplayip( endeks farklarını) kapasitif endeks farkına bolsem de istedigime ulasamiyor muyum?ay sonunda % de kacta olduğumu ogrenmis olmuyormuyum?

Sayaçta toplam tüketim değeri gözükür yani sayaç ilk takıldığından bu yana geçen sürede ki endeks değeridir.Dolayısıyla bir önceki fatura döneminin endeks değeri bilinmeden bir şey söylenemez.Siz en iyisi dağıtım şirketine OSUS başvurusu yapın EPDK mevzuatı gereği size şifre vermek zorundadırlar.Böylelikle kolayca endeks takibini yaparsınız.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Ortalama falan yok günlük takip yapacaksın.
2.günkü değerleri bir önceki ayın son endeks değerleriyle
3.günkü değerleri bir önceki ayın son endeks değerleriyle
4.günkü değerleri bir önceki ayın son endeks değerleriyle
...
Bakacaksın toplam iyiye mi gidiyor kötüyemi arada ufak tefek fireler sıkıntılar olabilir son durumu referans alacaksın. 30. günüde yine bir önceki ayın son endeksi ile hesaplayacaksın. Dağıtım şirketinin 30.gün gelip yaptığı işlemde budur.
Bazı teknik adamlar günlüğü ayrı, ilk okumaya göre gidişatı ayrı hesaplayıp kontrol yapar(Ekteki programda olduğu gibi). Asıl önemli olan bir önceki son okuma yani bulunduğun ayın ilk okuması ile endeks okuduğun günün farkıdır.

Ekte edremit rumuzlu üyenin takip programı var ben buna birde grafik eklemiştim. Programı inceleyin sağ taraftaki 2 nolu notu okuyun. Ne demek istediğimi anlayacaksınız.
Abi dosyayı acamiyorum

Üstad simdi biryrde takildim..ornek dun aldigim aktif deger 52015.
Bugün aldigim 52025.. Akim trafosu 400/5 sayaç çarpanı 80..
RC dun 1559.1 bugun 1561.5.
Bu çarpan yuzunden benim kafa karisti..normalde hesap yaparken aktif farki 10..kapasitif farki yaklaşık 2 diyelim.2/10 =0.2 yani yuzde 20 kapasitif olmus oluyor degil mi..? bu sayaç çarpanıni hic hesaba karistirmiyoruz dimi?
Sayaçta toplam tüketim değeri gözükür yani sayaç ilk takıldığından bu yana geçen sürede ki endeks değeridir.Dolayısıyla bir önceki fatura döneminin endeks değeri bilinmeden bir şey söylenemez.Siz en iyisi dağıtım şirketine OSUS başvurusu yapın EPDK mevzuatı gereği size şifre vermek zorundadırlar.Böylelikle kolayca endeks takibini yaparsınız.

Üstad simdi biryrde takildim..ornek dun aldigim aktif deger 52015.
Bugün aldigim 52025.. Akim trafosu 400/5 sayaç çarpanı 80..
RC dun 1559.1 bugun 1561.5.
Bu çarpan yuzunden benim kafa karisti..normalde hesap yaparken aktif farki 10..kapasitif farki yaklaşık 2 diyelim.2/10 =0.2 yani yuzde 20 kapasitif olmus oluyor degil mi..? bu sayaç çarpanıni hic hesaba karistirmiyoruz dimi?

Aradaki fark su olur sayaç carpanini katarsan gerçek aktif reaktif değerlerini bulursun hesaba katmazsan yüzdelik oranı bulursun.ister çarpanli ister carpansiz sonuç degimez yani %20 ise carpanli da %20 dir carpansiz da.

Son düzenleme:
Hepsi aynı sabitle çarpılıyor neticede oran değişmez. Kafanız fena karışmış :)
Sorma abi.birkac bölgede sayaclar analizorler var..toplam tutardan birim ucret hesaplama,birimlere enerji faturalandirma ve kompanzasyon kapasitif sorunu derken hepsi birbirine girdi:))
Hepsi aynı sabitle çarpılıyor neticede oran değişmez. Kafanız fena karışmış :)
üstad size bir soru daha:) kompanzasyonumuzda endüktifte sorun yok fakat kapasitif % 10 larda geziyor.
90 kva ups var üstündeki yük nerdeyse %5 lerde..çok az..akşamları mesai bitiminden sonra sabaha kadar kapasitife yol açıyor..Devredışı bıraktığım zaman %3 lere düşüyor kapasitif..
Haftasonları ise pazar günü bilhassa kapasitif %25 lere cıkıyor ..şönt reaktör role değişimi vs gibi önlemlere girmeden önce hiç birşey yapmadan 1 ay boyunca bu değerlerde gitse beni cezaya maruz bırakırmı?
yani 25 gün % 10 larda gitse 5 gün % 25 lerde gitse cezaya maruz kalırmıyım göz kararı:))
NOT:sayaç değerlerini sabah akşam not alıp takip ediyorum ama ay sonuna kadar ceza yermiyiz o düşündürüyor:)

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,872
Kullanıcılar
449,465
Son üye
osmansaribudak362

Yeni konular

Geri