Kompanzasyon Ceza

kolay gelsin arkadaşlar yeni abone olan bi yerde rgk rolesinin besleme sigortaları açılmamış 1 ay boyunca kompanze yapmamış. sözleşme gücü 55 kw aktif tüketim 275 kwh 5.8.0 tüketim 88.777 kvarh , 8.8.0 0.032kvarh akım trfosu 150 \5 . endüktifin altında 362 tl yazıyor ,aktif tüketimin altında 1.426 tl yazıyor bu fatura cezalımıdır.
ceza oranları 50 kw üstü ve altında nasıl degişiyor . yardım cı olursanız sevinirim. bide sayaçta faz sırası hatası veriyor bu kompanzasyonu etkiler m i 123 yanıp sönüyor

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
1-Endüktiften cezadasınız,faturanız cezalı,
2-50 kw üstü ( kurulu güç ) 20/15,altı 33/20 dir,
3-Sayaç firmaları,faz sırası hatasının,endeksleri etkilemediğini söylüyor.

teşekkür ederim sayın fahri yetiş cezasız bir faturada sadece aktif tüketim faturalandırılır yani endüktifin veya kapasitifin altında tüketim tutarı yazmaz degil mi

ben cevap vermeye çalışayım...
Aktif tüketim bedeli olarak yazılan satırın hemen yan tarafında endüktif ve kapasitif sütunlarda tüketim bedeli olarak belirtilen satırların boş olması gerekir

Sayaçta sadece 123 ledleri yanıp sönüyor ise, akım trafolarının her üçününde yönleri ters demektir. Yani K-L uçları ters bağlanmış. Ölçümü etkilememesi gerekir. Faz sırası diye bahsettiğiniz olay bu sanırım.
Endüktif ve kapasitif sütunlarında bazen tüketim olabilir. Bu tüketim, ceza oranlarını aşmadığı müddetçe ücretlendirme yapılmaz. Şayet oranlar aşılırsa bedel hanesinde tutar yazılıdır. Sizin durumunuzdaki gibi...

daha önce bagladıgım akım trafosuz kombi sayaçta da aynı hatayı verdi yani 123 yazısı ekranda yandı söndü 2fazı yer degiştirdigim zaman sorun düzel di . siz burada akım trafosunun her üçünün de pirimer uclarının dgişecegini söylüyosunuz dogru mu anladım

sayaçta 1 2 3 ind sembol, kap sembol, hep beraber flaş yapıyorsa faz sırası terstir ; R fazına ait akımları ve gerilimi gurup olarak S fazına ait akımlar ve gerilimle değiştirdiğimizde bu durum düzelir

Ama sadece 1 2 3 rakamları tek tek veya ikili üçlü olarak flaş yapıyorsa sekonder uçları terstir, sadece k- l uçlarını değiştirmemiz gerekir

Forum istatistikleri

Konular
128,161
Kullanıcılar
449,920
Son üye
Bafrali1655

Yeni konular

Geri