Kompanzasyon Ceza Hesaplama

slm. şu an kapasitiften de endüktif ten de cezada sayaç. bulduğun sonuçları yani endüktifi aktif e kapasitifi aktif e bölerek % kaç yazmış bulacaksın.. kolay gelsin

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
kardeşim fazların ortalamarını ayarla yani ceza neden gelir faz kaybı olduğu için bu demektir ki hangi faza fazla yükleniorsan onu diğier fazlarla ortalama tut sorun gidecektir

tekzamanlı rar adlı dosyanın sifresi nedir acaba
Forumumuza,3-4 yıl önce,Sn. edremit tarafından konulmuş olan ve Türkiye'de elden ele dolaştığını tahmin ettiğim endeks takip programını,tekrar yüklüyorum.Çok yararlı olacağından eminim.

Ekli dosyalar

• Edremit Endeks takip çizelgesi.rar
    16.9 KB · Görüntüleme: 232
evet cok yararlı ve kullanışlı bir program

arkadaslar bir kaç hafta önce bir sorunumu dile getirmiştim buradan. calıştığım yerde sürekli kapasitiften cezaya giriliyordu nedni de 3 adet bayağı büyük ups lerdi..sönt reaktörle bu sorunu cözmüştük ama daha sonrada endüktif fırladı malumunuz kondansatörlerede bir ayar cektik düzeldi gibi görünüyor ama aylık bazda bakıldığında endüktif düşme eğilimine girdi ama oran hala %45 lerde bu ay sonuna kadar normal değerlerin altına inebilecek mi bilemiyorum
bunu hızlandırmanın bir yolu var mı
bunu merak ediyorum sönt reaktörlerle oynamak olabilir mi bı kısmını devreye tekrar alsam felan

İndüktif Fark / Aktif Fark = 0,385 / 0,148 = %260 Ceza sınırı aşılmış !

Kapasitif Fark / Aktif Fark = 0,181 / 0,148 = %122 Ceza sınırı aşılmış !

Görüldüğü gibi cezalı olup olmadığını anlamak için, iki endeks arasındaki farkların oranına bakıyoruz.

Normalde;
Kurulu gücü 50kVA üzerinde olan işletmeler için ceza sınırları İndüktif/aktif %20 kapasitif/aktif %15
Kurulu gücü 50kVA altında olan işletmeler için ceza sınırları İndüktif/aktif %33kapasitif/aktif %20 dir.

Sizin örneğinizdeki oranların her ikisindede ceza oranları aşılmış durumda.

Resmi yazı için linkteki belgeyi inceleyebilirsiniz: https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kompanzasyon-yeni-tebliğ.1389/
İyi günler,
T, Ri ve Rc değerlerini günlük mü yoksa aylık mı kontrol etmek daha mantıklıdır? Teşekkür ederim.

Slm arkadaşlar iş yerimde endeksleri yazıp cezada olup olmadığı nı takip etmem istendi nasıl hesaplandı anlatıldı ama ben bunu Excel de yapamadım programı yada Excel tablosu varsa verebilirmisiniz

Slm arkadaşlar iş yerimde endeksleri yazıp cezada olup olmadığı nı takip etmem istendi nasıl hesaplandı anlatıldı ama ben bunu Excel de yapamadım programı yada Excel tablosu varsa verebilirmisiniz
Anlatan arkadaş bir zahmet kendisi niye yapmıyormuş. Bu yemek tarifi verip yemek yaptırmaya benzemez , çocuk oyuncağı değil . Ay sonunda ceza geldimi kim hoplayacak .

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,909
Son üye
T_K

Yeni konular

Geri