Kompanzasyon - Aktif- reaktif dengesizliği ve çözüm yolları

Merhaba , dağıtım şirketinin girişteki ana sayacı değiştirmesinden sonra sistem kapasitif değeri 10 katına çıktı . cezaya girilecek bir değer okunuyor şu anda Ososta . yük tarafında hiç bir değişiklik yok . kompanzasyon panolarımız da var.

Özetle demek istediğim adamlar sayacı değiştirince böyle bir durumla karşılaşan başka arkadaşlar da oldu mu ? Ceza gelir ise nasıl bir yol izlememiz gerekiyor. Sayaç var ise hatası nasıl ve kimlerce tespit ediliyor.

Herkese şimdiden düşünceleri için teşekkürler ,

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bazı sayaçları hesap yaparken cosq ye göre hesap yapar.
Bazı sayaçları powerfaktore pf ye göre hesap eder.
Eski sayactan ceza ya girmeyen yer yeni sayactan cezaya düşebiliyor. Sayacin hesaplama yöntemine göre degisiyor

kapasitif tüketimi kompanzasyon yapmak için şönt reaktör olmalı kompanzasyon sisteminizde bunu en iyi kompanzasyon yapma şekli SVC li kompanzasyon yapmak SVC özellikli reaktif güç kontrol rölesi şönt reaktör sürücüsü ve sistemin ihtiyacı kadar şöntreaktör olmalı kompanzasyon da

Bazı sayaçları hesap yaparken cosq ye göre hesap yapar.
Bazı sayaçları powerfaktore pf ye göre hesap eder.
Eski sayactan ceza ya girmeyen yer yeni sayactan cezaya düşebiliyor. Sayacin hesaplama yöntemine göre degisiyor
Hocam aynı sistemde binlerce liralık cezaya kalabilmenin sayacın hesap yöntemine göre değiştirilemiyor olması gerekmez mi ? Şimdi çözüm için ne yapabiliriz ? 10 gün sonra gelip bunu da değişmeyeceklerinin garantisi de yok .
Sayacın üstündeki işaretlere bakın.Faz ıkonları yanıp sönüyorsa,faz sırası ters
demektir.Bu durumda,endüktif akran ka-
pasitifle yer değiştiriyor !
Hocam bedaş tarafına giremiyoruz ne yazık ki ama ben başvuru yapıp inceleme talebinde bulunacağım .
kapasitif tüketimi kompanzasyon yapmak için şönt reaktör olmalı kompanzasyon sisteminizde bunu en iyi kompanzasyon yapma şekli SVC li kompanzasyon yapmak SVC özellikli reaktif güç kontrol rölesi şönt reaktör sürücüsü ve sistemin ihtiyacı kadar şöntreaktör olmalı kompanzasyon da
Hocam şimdiye kadar ihtiyaç duymadığımız ve cezayada kalmadığımız ve yük tarafında da değişiklik yapmadığımız halde sayacı değiştirmeleri ile birlikte değerler yükseldi .ben önce sayaç ile ilgili bir sıkıntı olduğunu düşündüm. Ama sayaçta bir hata yok ise bu dediğiniz sistem için uğraşıyor olalım . var ise bildiğiniz bir firma iletişim iletebilir misiniz.

Son düzenleme:
Sayacın üstündeki işaretlere bakın.Faz ıkonları yanıp sönüyorsa,faz sırası ters
demektir.Bu durumda,endüktif akran ka-
pasitifle yer değiştiriyor !
Aynı akım ve gerilim için R S T olarak bağlanması gereken Faz sırasının sayaçta mesela yine aynı akım be gerilim olarak T S R olarak bağlanmasının, Sayacın endeks kaydetmesinde hiç bir sorun olmadığını biliyorum, bu durum sayaç ekranında faz gerilimleri sembolize 1 2 3 sayılarının flaş yapması şeklinde uyarı olarak bildirilir. Faz sırası hatası olarak değilde fazlar arası akım gerilim çapraz bağlantı durumunda Endeks tüketimlerinde hata oluşur. Bu da Aktif tüketim kayıt hatası, aynı zamanda hem indüktif hem de kapasitif oranlarının aşılması şeklinde ortaya çıkar. Sayaç ekran görüntüsü paylaşabilirsiniz daha sağlıklı yorum yapılabilir

Hocam şimdiye kadar ihtiyaç duymadığımız ve cezayada kalmadığımız ve yük tarafında da değişiklik yapmadığımız halde sayacı değiştirmeleri ile birlikte değerler yükseldi .ben önce sayaç ile ilgili bir sıkıntı olduğunu düşündüm. Ama sayaçta bir hata yok ise bu dediğiniz sistem için uğraşıyor olalım . var ise bildiğiniz bir firma iletişim iletebilir misiniz.
Kocaeli İzmitte gruparge bayiisi var özelden yazıyorum size kompanzasyon konusunda size kesin çözüm sunar

Köhler sayaçta,bahsettiğim durum oldu.
Yetkilisini aradığımda," aktif tüketimde de-
şiklik olmaz.Ancak,endüktif endeks,kapa-
sitif endeksle yer değiştirir " bilgisini ver-
di.O uyarıyı o nedenle yapmıştım.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn