Çay Bahçesine Kompanzasyon

Merhaba Abilerim meslekte yeniyim. Fakat kendime bir iş aldım biraz hata yaptım ama işin içinden de çıkamıyorum. Bir aile dostumuzun cay bahçesi var ve bu endüktif den ceza yiyor sürekli ayda 700 lira civarı ceza ödüyor. Benden rica etti kabul ettim fakat ne zormus mühendislerin işi.... Benim en basit şekilde hesaplayıp oraya kompanzasyon kurmam gerekiyor bi kaç gündür sitelerden aldığım bilgiye göre sözleşme gücü değilde kurulu gücü baz alarak kondansatör hesabi yapıyormuşuz. 22.500 kw kurulu güç 8.000 kw şimdi ben 8.000 kw yı baz alarak kurarsam toplam 11.7 kwar lık kondansatöre ihtiyacım var ama 22.500 kw yı baz alırsam 33. Kw lik kondansatöre bunu faturadan yola çıkarak hesapladım yardımcı olursanız sevinirim. (Giriş kablosu 10 mm2 sigorta 100 amper )

Ekli dosyalar

• IMG-20191206-WA0010.jpg
    IMG-20191206-WA0010.jpg
    202.1 KB · Görüntüleme: 39
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhaba Abilerim meslekte yeniyim. Fakat kendime bir iş aldım biraz hata yaptım ama işin içinden de çıkamıyorum. Bir aile dostumuzun cay bahçesi var ve bu endüktif den ceza yiyor sürekli ayda 700 lira civarı ceza ödüyor. Benden rica etti kabul ettim fakat ne zormus mühendislerin işi.... Benim en basit şekilde hesaplayıp oraya kompanzasyon kurmam gerekiyor bi kaç gündür sitelerden aldığım bilgiye göre sözleşme gücü değilde kurulu gücü baz alarak kondansatör hesabi yapıyormuşuz. 22.500 kw kurulu güç 8.000 kw şimdi ben 8.000 kw yı baz alarak kurarsam toplam 11.7 kwar lık kondansatöre ihtiyacım var ama 22.500 kw yı baz alırsam 33. Kw lik kondansatöre bunu faturadan yola çıkarak hesapladım yardımcı olursanız sevinirim. (Giriş kablosu 10 mm2 sigorta 100 amper )
Sayaç o fatura ayı içerisinde 19 bin demantı görmüş pik noktası 8 degildir

Bu nasıl bir cay bahcesi,5000 kwh tuketım var. Resımdekı fatura, temmuz ayına yanı yaz mevsimine ait. Sogutucu kılma vs cok calısmıs olabilir. Kıs mevsiminde daha zıyade gunler kısaldıgından aydınlatma sarfıyatı fazla olacaktır.
Sayacın menusunden, (bırer saatlık aralarla) gunduz gece reaktıf sarfıyatlarını ve anlık sarfıyatları alın ona göre kompanzasyon gücünü ayarlamaya calısın. Ama bu okudugun deger kıslık olacagı için senı yanıltacaktır. En az ıkı mıslını hesapla.MUmkun oldugu kadar, 12 veya 12 kademeli reaktıf kontrol rölesı kullanın. ılk 6 kademeyı 3 faza dagıtarak, 0.5 kvar, sonra 6 kademe 1. er kvarlık 6 kademe daha sonrada. 3 kademeyı 3 faza 2 kvar kondansatör baglayın. kalanını yaz mevsımınde ayarlarsınız., Yaz mevsımınde, anlık demantınız 19 kwh saat.Bu size ölçü olabilir..

KAEL SÜPER SVC yi inceleyiniz.Reaktör bağlamanıza gerek yok.

Ekli dosyalar

• SÜPER SVC KULLANIM KILAVUZU.pdf
    4 MB · Görüntüleme: 12
  • svc örnekler1.pdf
    1.5 MB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
@Emirhan Codur forum kurallarına uymadığından başlığınız değiştirilmiştir, lütfen duyarlı olalım.

3.3 ) "Bakar mısınız, Yardım, Bakmayan kalmasın, Lütfen Yardım" gibi başlıklarla konu açmak yasaktır. Başlık bir konunun özeti niteliğinde olmak zorundadır. Lütfen konu açarken başlık seçmeye dikkat ediniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,891
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri