mesela 100 tl fatura geldi reaktif %21 le kapasitif %16 cezaye girdim bunun hesaplaması nasıl oluyo 50/5 akım trafosu var reaktif ve kapasitif tüketim tutarı olarak ne kadar öderim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
soylediginiz dogru ,
programın algoritması soyle calısıyor ;
girilen degerlerin en kucugunu bulup onu baz bir deger olarak alıyoruz , daha sonra bu degeri butun girdiginiz degerlerden cıkartıyoruz , sonra her ornek grubundaki degerlere bakıyoruz , ayarladıgımız tolerans degerine gore uc deger bir birine yakınsa bunu trıfaz , eger iki deger yakınsa iki faz , eger ucude bir birinden farklı ise mono faz olarak seciyoruz , daha sonra secilen trifaz , iki faz ve mono faz degerlerini kullanım surelerinide goz onune alarak guc ve zaman carpımının buyuklugune gore yukardan asagıya sıralıyoruz , daha sonra bu trıfaz ikifaz ve mono faz gruplarını tolerans degerine gore yeniden gozden geciriyor bir birine yakınlıgı tolerans aralıgında olanları birlestiriyoruz . bu sekilde optimum bir cozum bulmaya calısıyoruz ,
girilen bir iki deger için alternatif daha iyi cozumler bulabilirsiniz ,
ama ornek sayısı arttıkca algoritmanın işlevselligi artmakta ve kullanıcının cok zorlanacagı optimum cozumleri cok daha etkili bir bicimde hesaplamakta ,
programı yazarken suphesiz baska algoritmalarda kullanılabilirdi ama biz bize en dogru gelenin bu oldugunu dusunduk , aslında bu programı MCU nun icinede koymayı dusunmustuk ama işlemcinin program hafızası yetmedigi için mecburen vaz gectik , belki ilerde 24 serisi ile bunu yapabiliriz ama suan için elimizden bukadar geldi

Son düzenleme:
bu proğramı bekliyordum çünkü kondansatörleri seçmemiz baya zamanımızı alıyordu sonradan ekleme yapıyorduk kullanmak nasip olmadı ama iyi olacağına inanıyorum.şimdiden gruparge ve çalışanlarına bizi zaman kaybından kurtaracakları için teşekkür ediyorum.allah razı olsun...........

Gelen uyarılar doğrultusunda program hesap algoritmasındaki bazı kısımları gözden geçirdik. Düzeltilmiş halini buradan indirebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• OptKon 1.1.rar
    490.9 KB · Görüntüleme: 983
Son düzenleme:
programda bahsedilen ve ayarlanabilen K degeri nedir anlamadim ve cosnus degeri normalde 0,8 olarak alınırdı 0,7 olarakmı değişti birde benim hesaplarımla programda yapılan hesaplar tutmuyor fazla bir fark oluşuyor arada bu programın yapmış olduğu kesinlikle doğrumudur yardımcı olursanız ve cevap yazarsanız sevinirim teşekkürler

programda bahsedilen ve ayarlanabilen K degeri nedir anlamadim ve cosnus degeri normalde 0,8 olarak alınırdı 0,7 olarakmı değişti birde benim hesaplarımla programda yapılan hesaplar tutmuyor fazla bir fark oluşuyor arada bu programın yapmış olduğu kesinlikle doğrumudur yardımcı olursanız ve cevap yazarsanız sevinirim teşekkürler

Programlardan yapımcıları sorumludur. Programlar, genel manada size yardımcı olacaktır. İyi bir kompanzasyon sistemi için, öncelikle iyi bir güç analizi yapmak gerekir. İşletmeden, işletmeye yüklerin güçleri ve değişkenliği çok farklılık gösterebilir.

excelde tablo oluşturup yapmakla arsında bir fark yok
piyasada kullanılan kondansatör değerleri dikkate alınmamış
artık trifaze kompanzasyon kontrolu kullanılıyor
bence çok geri kalmış bir çalışma
ama uğraşıp bunları ortaya çıkaran arkadaşlara teşekkür etmek istiyorum
çünkü bu eleştirilere göre daha iyi bir çalışma yapacaklarından eminim
şimdiden kolay gelsin

kilovar hesap formüllerini aktif reaktif (gönderirseniz)memnun olurum herkese selamlar

kompanzasyon programında çizimde 3*6 kablo kullandı hesaplattırdığımda .halbuki bu çizimde nötr unutuluyor .sadece faz giriliyor .

Ekonomik krizden dolayı,gücü yüksek olan fabrikalarda enerji kullanımında düşüş oldu ve bu fabrikaların kompanzasyon panoları hem reaktif hemde kapasitiften cezaya girmeye başladı.Bu tür yerlere acil bir çözüm bulmamız gerekiyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri