Kompanizasyon cezada

s.a arkadaşlar. herkeze günaydın. trafo gücüm 800 kva 12 kademeli entes role kullanıyorum. kompanizasyonum bayram tatilinde kullanım olmadığı için ceza 8 gün boyunca ceza yedi. bayram dönüşü yüzde 67 endüktif cezada idi. yüzde 21 e düşürdüm ama dafa fazla düşüremiyorum suan endüktif yüzde 21 kapastif yüzde 2 zamanım daraldı. ne yapabilirim. kullanım azaldığı için cezadan cıkmıyor diye düşünüyorum

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
s.a arkadaşlar. herkeze günaydın. trafo gücüm 800 kva 12 kademeli entes role kullanıyorum. kompanizasyonum bayram tatilinde kullanım olmadığı için ceza 8 gün boyunca ceza yedi. bayram dönüşü yüzde 67 endüktif cezada idi. yüzde 21 e düşürdüm ama dafa fazla düşüremiyorum suan endüktif yüzde 21 kapastif yüzde 2 zamanım daraldı. ne yapabilirim. kullanım azaldığı için cezadan cıkmıyor diye düşünüyorum

Ölçüm yüksek gerilim tarafında mı ?

Cevap yazılabilinecek seviyede yeterli bilgi vermemişsiniz.
Trafo sabiti kaç kvAr? Kademeler kaç kvAr? Röle entesin hangi modeli? Akim trafolarının değerleri? Bayramda yük miktarı? Geceleri hafta sonu yük miktarı? Şuanki yüklenme miktarı? Tesis ne üzerine yükler ne? .......
Ne kadar çok bilgi verirseniz o kadar işinize yarayabilecek bilgi alırsınız.
Ölçüm yüksek gerilim tarafında mı ?

İllaki 800kvA trafo diyor.

Belli olmuyor abi bazen 630 dan büyük güçlü abonelere de a.g abonesi veriyor bizim dağıtım şirketi.O nedenle sordum zaten
Bizim bu taralarda ne gördüm ne duydum. Sadece uzun yıllar önce kontrol kaleminde bir üye 1000kvA trafomuz var AG abonesiyiz demişti başka da duymadım. İlginç bir bilgi.

Bizim bu taralarda ne gördüm ne duydum. Sadece uzun yıllar önce kontrol kaleminde bir üye 1000kvA trafomuz var AG abonesiyiz demişti başka da duymadım. İlginç bir bilgi.

Buradaki vedaş nasıl tutturursa öyle devam ediyor.Şu anda takip ettiğim bir beton santralinde 800 kva trafolu yer a.g abonesi hatta daha da kötüsü bazı abonelerin kurulu gücü 50-60 kva adam gidip kurulu gücünü 9 kw gösterip (admını bulup) reaktif bedel ödemiyor.Bu konuda çok canım sıkılıyor hatta şikayet etmeyi bile düşünüyorum EPDK'ya.Yani dürüst aboneye sen kompanzasyon panosu kur diğerine senin adamın varsa biz sana ceza ödettirmeyiz diyorlar.

kademelerim 12 kademe 1 kademe 2,5 kvar 2. kademe 2,5 kvar 3 kademe 5 kvar 4 kadme 5 kvar 5. kademe 7,5 kvr 6 kademe 10 kvr 7 kademe 20 kvar 8 kademe 20 kvar 9. kademe 40 kvar 10 kademe 50 kvar 11.kademe 60 kvar 12. kademe 80 kvar. sabit kondsatör 20 kvar. yük sürekli değişken. sabit bir yükümüz yok fazlar arası dağıtım maximum 3 amper oynuyor. sayaç og tarafından ölçüm yapıyor. çarpanı 1260- kompanizasyon alçak gerilimden alıyor. role 12 kademeli entesin son sürüm türkçe rolesi.

kademelerim 12 kademe 1 kademe 2,5 kvar 2. kademe 2,5 kvar 3 kademe 5 kvar 4 kadme 5 kvar 5. kademe 7,5 kvr 6 kademe 10 kvr 7 kademe 20 kvar 8 kademe 20 kvar 9. kademe 40 kvar 10 kademe 50 kvar 11.kademe 60 kvar 12. kademe 80 kvar. sabit kondsatör 20 kvar. yük sürekli değişken. sabit bir yükümüz yok fazlar arası dağıtım maximum 3 amper oynuyor. sayaç og tarafından ölçüm yapıyor. çarpanı 1260- kompanizasyon alçak gerilimden alıyor. role 12 kademeli entesin son sürüm türkçe rolesi.

Sabit kondansatör yoksa ekleyip gözlemlemeniz gerekir yaklaşık 5-7,5 kvar arası ihtiyacı olacaktır yüksüz halde tabi yüklenmeye bağlı olarak artacaktır.Sabit gurubu rölenin göremeyeceği şekilde bağlayıp endeks takibi yapın bakalım durum ne olacak bunu a.g yükünü kestikten sonra sayaç cosinüsüne bakarak yaparsanız daha sağlıklı olur.Cosfi 1 olduğu yada çok yaklaştığında durum düzelmiş olur eğer yükleriniz çok değişken değilse çözüm olabilir.Olmazsa başka alternatifler uygulanabilir.

Son düzenleme:
En sık yaşanan problemlerden biri. Düşük yüklenme zaman dilimleri (hafta sonu ve tatil günleri), değişken yük ve sabit kondansatör problemi.
Heryerde belirttiğim çözüm yöntemleri;
1) O.G.'den akım bilgisi alarak A.G. kompanzasyonu. (En garantili en sağlam çözüm)
2) Sabit kondansatörü yüklenme oranlarına göre bir kaç kademe yapıp kontaklı ampermetre ile devreye aldırmak + Düşük yüklerin(Değişkense) tamamını bir şalterden geçirip buraya lokal otomatik kompanzasyon yapmak.
3) Sabit kondansatörü yüklenme oranlarına göre bir kaç kademe yapıp kontaklı ampermetre ile devreye aldırmak + düşük yükler için mümkünse münferit kompanzasyon yapmak.

Bu alternatiflerin dışında kalıcı çözüm bulmanız pek mümkün değildir.

Not: Entes rölede 1. kademeye en büyük kademe konulur, siz tam tersini yapmışsınız. Rölenin menüsünden kondansatör güçleri doğru algılanmış mı kontrol ediniz. Hata varsa manuel olarak düzeltiniz.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri