Kombiler İçin Dijital Oda Termostadı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

iibrahimc

Üye
Devre şeması ISIS dosyaları aşağıdaki ektedir...

Ekli dosyalar

• oda-sıcaklık.rar
    685.8 KB · Görüntüleme: 101
istediğimiz derece 25 odanın sıcaklıgı bir 23 oluyor bir 26 kombiyi sıksık açmak kombiye zarar verir mi?

Programı yazarken verdiğimiz SET değerinin 2 derede altına düştüğünde kombiyi devreye alıyor...SET değerine ulaştığında ise kombiyi kapatabiliyor...Bu 2 derecelik aralığı değişken olarak LCD ye koymadım...Sabit 2 derece olarak verdim...Eğer siz isterseniz SET değerinin 5 derece altına düşünce kombiyi devreye alsın.. HEX dosyasını yeniden yükleyeyim...

yok kastettiğim tam olarak o değil kombiye bu hızlı açıp kapalar bir zarar verirmi? yazılımsal mevzu değil. yani içindeki devrelere müdahale edilse daha sağlıkllı olmazmı?=

Zaten kombilerde termostat bağlamak için klemens var...Şimdi o klemens Köprülü, bu köprüyü kaldırıp devredeki rolenin kontağı üzerinden devreye alma işlemi yapıyorsun...Önceden sadece suyun sıcaklığına göre devreye giriyordu şimdi bizim odaya koyduğumuz termostatın kontağından gelecek sinyale göre devreye girecek..

Evet kombiyi daha evvel ayarladığımızda kombinin içinde peteklerin olduğu kısımdaki sıcaksu borusunda bir termostat var ve kombi panelinden set ettiğimiz değeri buradan okuyup ayarlıyor...
Arkadaşımız bu devre ile bir oda termostatı çıkartmış (ellerine sağlık) ve bu şekilde kombi artık sıcak suyu değil oda sıcaklığını okuyor hale gelmiş...

seckinalan arkadaşımın sorusuna gelince ne kadar sık devreye girip çıkıyor bilmiyorum ama çok sıkıntı yaratmaz (malum elektronik malzemenin ömrü)...

Kombinin çalışma süresi ile doğalgaz faturası doğru orantılıdır... Merak edenler için yazayım dedim... :D

istediğimiz derece 25 odanın sıcaklıgı bir 23 oluyor bir 26 kombiyi sıksık açmak kombiye zarar verir mi?

Oda sıcaklığının değişim hızı kombi hattı içerisindeki su sıcaklığına göre daha stabil bir haldedir ve çok hızlı değişmez. Bu termostat olayının kombiye bir zarar vereceğini düşünmüyorum.

değerli yorumlarınız için teşekkür ederim...

Devreyi yapacak arkadaşlar için eğer 'şöyle olsaydı' dediğiniz bi nokta varsa değişiklik yapabilirizzz.

merhaba İbrahim COŞKUN arkadaşım . ben bu devreyi çok büyük bir merakla yaptım evimde kullanmak için ama devre çok çabuk pil bitiriyor .devre devamlı rf gönderdiği için 300-350 ma akım çekiyor lcd mi diye ölçtüm fakat rf devre çok akım çekiyor.acaba yazılımla sıcaklık istenilen değeri geçtiğinde veya sıcaklık değeri düştüğünde rf gönderse daha az akım çekmezmi ? bununla ilgili yardımınızı bekliyorum saygılar emeğinize sağlık not 9volt 250ma/h pil 4saat dayanıyor .

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri