Kombi tercihi

Merhaba arkadaşlar 100m2 2+1 yeni daire için yoğuşmalı mı yoksa normal kombi mi tercih etmeliyim.ve hangi markayı önerirsiniz?

yoğuşmalı kombiler %105 oranda verimle çalışıyorlar
termodinamik yasalarını alt üst ediyorlar
doğalgaz faturası ödemeye gidiyorsun borcu kabul etmedikleri gibi üstüne para veriyorlar
o yüzden yoğuşmalı diyorum.

:D

yoğuşmalı kombiler %105 oranda verimle çalışıyorlar
termodinamik yasalarını alt üst ediyorlar
doğalgaz faturası ödemeye gidiyorsun borcu kabul etmedikleri gibi üstüne para veriyorlar
o yüzden yoğuşmalı diyorum.

:D

Bakış açınızı ve yaklaşımınızı çok mantıklı buldum. :D :D :D Elinize yüreğinize sağlık.. :)

eheh teşekkür Ederim Serkan_48 kardeşim.

mühendislerin teknik bilgileri pazarlamacıların eline geçmemesi gerektiğini bir kez daha görüyoruz burada. :D

işin teknik yönünü ele alacak olursak vakti zamanında bu konuda inceleme şansım olmuştu bildiklerimi aktarayım.

yoğuşmalı kombilerde verim pazarlamacıların bahsettiği gibi %105 değildir. %75-80 dolaylarındadır.

eğer daire kuzey cephesinde değilse ve 120m2 den düşükse yoğuşmalı kombiye gerek yok demişti bir makina mühendisi arkadaşımız. yine de yoğuşmalı kombi alınır fakat daire küçükse yoğuşmasız kombi gibi çalışır.

yoğuşmalı kombi almak tek başına yetmiyor. toplam petek boyu minimum 7 metre olmalıydı tam hatırlamıyorum.
bir de oda termostatı kullanmak gerekiyor.
bunlarla yoğuşmalı kombiden yeterli verim sağlanır.

yoğuşmalı kombiler pazar rekabetinden dolayı fiyatları giderek düşüyor. nerden bakarsak yoğuşmalı kombi ile yoğuşmasız kombi arasında 150-250 lira fiyat farkı var. o yüzden yoğuşmalı almak daha mantıklıdır.

Pazarlamacıların bir çoğu tutturduğu bazı ince noktaları kullanarak gidiyorlar.

Asıl pazarlamacı tam bir teknik kişi tekniker yada mühendis olursa o zaman aldığın ürün tadından yenmez.

Bende bir markanın teknik hizmetini vermekteyim bazı arkadaşlar biliyordur. Biraz dert yanayım. Bu satışçıların sırf satmak için yaptıkları hataları düzeltmekten bıktım usandım. Olmayacak projelere olmayacak cihazlar satıyorlar sonra satış sonrası bölüm olarak biz uğraşıyoruz. Gerçi birçok markada satışçıların kotaları var. Tutturmak için çabalıyorlar ama yanlışı yanlışla kapatamayız. Split klima gibi ufak ucuz ürünler değil ki al yerine doğru ürün koy cihazlar 300 - 500 k $ seviyelerinde kimi yerlerde 1000 k $ ..

Şu yoğuşmalı kombi seçiminde minimum 7 metre yada belli bir kapasite altında konusunu anlayamadım gitti düşük kapasitelerde yoğuşma olmuyor da mı tercih edilmiyor bilemedim. Ama şu aşikar ki enerji günümüzün en revaçtaki konusu. Ve enerjimizi boşa harcamamalıyız. Yoğuşmalı kombi kullanma şansımız varsa kullanmalıyız.

toplam petek uzunluğu 7 metreden az olunca yoğuşmasız kombi gibi davranır diyorlardı ben de fazla araştırmadım zaten konuyu. arada 200 lira fiyat farkı olunca yoğuşmalı kombi almıştım. hala kullanırım.

Merhaba arkadaşlar 100m2 2+1 yeni daire için yoğuşmalı mı yoksa normal kombi mi tercih etmeliyim.ve hangi markayı önerirsiniz?

Merhaba

Bu yazım Türkiye bakış açısına göre yazılmıştır .
Öncelikle avrupa bakış açısı kuralları belirlenmiştir .
Yoğuşmalı kombi takılacak kesin , iyisi ve kötüsü ile bu ,ama Türkiye öyle mi bir standart yok var da yok anlayan yok derece az , anlayan da bulsan bu sefer verecağiniz bedel fazla olacak değer mi diyeceksiniz .
Hep biz sondan başlarız . Binanın yapılışı ve kombi boru sisteminden başlar .
Her şey güzel diyelim , sıra kombiye geldi .
Yoğuşmalı kombi ve konvansiyonel kombi
Türkiye de konvansiyonel kombi yakında satışı duracak ama ne zaman , belki bir kombiyi çöp edene kadar mı

Yoğuşmalı kombinin gideri ( pis asitli su için )
Nereye takılacaksa ( niye planlı bir sistem yok kafasına göre ) yoğuşmalı kombi gider yeri unutulmamalı .
Diyorum , ev yapan bu gideri yapmayan muteahh itlerle yoğuşmalı kombiden soğutuyorlar .
Tavsiyem yoğuşmalı kombi ( kapatmadan belli düşük derecede kombiyi çalıştıracaksan .)

Bir konu açtınız derin kısmına gireceğiz .
Türkiyede sağlık kimin elinde ve cebinde içtiğimiz suya bile zor inanıyoruz , yediğimiz yiyecekler içecekler , kullandığımız malzemeler vs gibi .
Sorunuz çok içine konunu girersek yoğuşmalı kombinin gideri ( pis asitli suyu ) bu suyun sağlığa direk ve dolaylı zararı , asitli pis su nereye ve nasıl verilmeli ( seyreltme veye bir çihaz eklentisi vs gibi ) hiç kimse bunu düşünmüyor ( kimyasal olaylar ) işte burası Türkiye diyoruz . Herhalde sizi yoğuşmalı kombiden soğutuyordum . Bilği için forumlara bakınız .

Tek bu yetmiyor biliyorsunuz planlı işler : binanın yalıtımı , kombi ve boru sisteminin doğru döşenmesi , uyğun kombi yeri , boru ve ek parçaları , petek , diğer benzerleri , vanalar ve çeşitleri , diğer parçalar kombi ve boru isteminin .

İki sene önce konvansiyonel kombi taktırmak zorunda kaldım , takılacak yerin karşısı mutfak tezgahı ve kombi bağlantı yerinde gider yeri yoktu . yoğuşmalı kombi için sadece biriktirme ( bidon ) yapmak zorunda idim bu da kimyasal olay olduğu ( sağlık ) için pek taraftar olmadım ,
Üç grupta özetlersek ( teknoloji , para ve sağlık ) tercihler
Herhalde sorunuza göre işiniz tek kalmış . Diğer konuları kesip attım .

Tavsiyem önce sağlık düşünmeniz ( yoğuşmalı kombi uygun ortam ve ortam yaratma ) , teknolojiyi kullanıp ( yoğuşmalı kombi ) , parayı en son tercih etmeniz . ( Saymış olduğum seçenekle birbirinle bağantılı ama ince bir noktaları var bunları görmek gerek artı ve eksinini düşünüp karar vereceksiniz .
Örnek link :
http://www.dogalgazprojesi.com/forum_posts.asp?TID=7878&PN=2&title=youma-suyu-gideri

Marka için öncelikle gene burası Türkiye diyerek sözüme başlıyorum
İlk önce daha kombiyi taktırmadan bozuyoruz , nasıl yaptıracağız ve en kısa zamanda servis istiyoruz .
Tabi ki bozulmayan kombi olur mu ? diyeceksiniz .
Her şeyin bir ömrü vardır , çeşitli faktörler ömrünü uzatır .
Bir de her yıl servis derler bir bakıma doğrudur .
Hani deriz keşke böyle dursaydı da servis temizliği yaptırmasaydım . (
fabrika çıkışı dursaydı ) bir bakıma doğrudur üç kağıtcı ustalarla ne marka alsanız hiç fark etmez .
tam temizlik ve diğer işlemleri yapmazlar .

Buna da belirtmeden geçemem
bu yabancı ve yerli üretim yapan firmalar Türkiye şartlarına göre ürün imal etmeye çalışırlar.
yabancı üretim firmaları kendi ülkelerinde bu Türkiyede satılan ürünler yoktur veya yok derecesindedir .

buderus , eca , valiant ,viessmann , ( baş harfine göre sıralanmıştır . )
Yerli ve yabancı firmalar tartışılır .
Bazı modeller uzman görüşü gerekir . ( üretim serilerde sorunlar )

( Kalite ürün ve özellikleri , kalite servis , bedeli , vs gibi )
Çok düşünürsek bu seferde hiç bir ürün alamayız . Kafayı yeriz .
Anlatılacak çok şey var .
Kafayı çok karıştırdık .
Önce sağlıklı bir yaşam hayır işler ve çalışmalar , Sağlıcakla Kalın .

Kolay Gelsin .

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri