Kombi tavsiyesi

Kanaatimce sayın mr Yamyam ın elektrik üzerine uzmanlığı mekanik üzerindeki uzmanlığından daha fazla.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Yanmış gaz atiginin tekrar yakılmasının yogusma ile ilgisi nedir?.

Mr Yamyam aşağıdaki tanımınız yanlış. Yoğuşmalı kombiyi tarif etmiyor

"YOĞUŞMALI:
Yanmış gaz atıkları bile hala yanabileceği için gaz çıkışından bir miktar yanmış gazın yeniden yanma odasına gönderilmesi. Arabalardaki turbolar gibi. (Yanlış bilmiyorsam)"
Doğrusunu sizler söyleseniz de ben de bilgilensem .
@arkaplan
Annemin kombisi bir kez arızalandı.
Mütaahitin işgüzarlığından dolayı tüm dairelere çift faz verilmiş. Tüm dairelerdeki çoğu cihazlar yanmış idi.
O sene itibarıyla arıza için (Kullanıcı hatası) 90TL ödemiştik.
2 m tül yerine 4 m tül petek takılması normal ,veya yoğuşmalı kombi gaz parası aynı hesaba gelir .
arıza çıkarsa yoğuşmalı kombide daha fazla bedel ödersiz daha pahalıdır
eğer soğuk bir yerde ikamet ediyorsanız faydası azalır .
2 m tül petekle ısıtacağınız yeri niye aynı dereceyi için 4 petek takılsın boşuna su dolaştırmak devir daim suyu soğutmak .
2 m tül boy petek takmak doğru değildir takılmasnıı tavsiye etmiyorum
petek sanki az ısınıyor gibi olur , sıcak su çıkışı soğuk olur giren su 2 metreyi tam desteklemez desteklemesi için dereceyi artması gerekir bunun sonucunda gaz artışı ve gaz bedeli artışı olur .
Oda sıcaklığı su sıcaklığına eşit olursa kombi gaz harcamaz. sadece suyu devridaim eder. (Burada bina yalıtımı önem arzeder) Yukarda belirtmiştim.
KISACA NE KADAR ISI KAYBI O KADAR ENERJİ (GAZ ) KAYBI:
Oda hacmine göre petek boyutunun artırılması daha fazla gaz harcanması, ama daha kısa sürede odanın ısınması demektir.
Olağandan daha küçük petek boyutu kullanılırsa, petek kayıplara karşılık veremeyeceği için daimi bir enerji harcanması sözkonusudur.
Annemin o yıllardan bu yıla kadar ödediği en yüksek kışlık gaz parası 70TL dir. Ev 145m2 dir.
Tüm peteklerde termostatik vanalar bulunmakta olup 22'C de ayarlıdır. Sadece annemin odası, yaşlı olduğu için max. seviyeye ayarlanmıştır. Bu odada firmanın özel kablosuz oda termostatı bulunuyor olup, oda sıcaklığı 27'C ye geldiğinde tüm kombiyi kapatmaktadır.
Evin altında da üstünde de daireler bulunmaktadır ve dış cephe C sınıfı izolasyonludur.
Benim tek yapmış olduğum şey ise tüm petekleri pencere altlarına değil, iç duvarlara yaptırmam olmuştur.

Google a yoğuşmalı kombi nasıl çalışır yazınca çıkıyor. Ben buraya gereksiz yazmayayım

Google a yoğuşmalı kombi nasıl çalışır yazınca çıkıyor. Ben buraya gereksiz yazmayayım

Ben de öyle yaptım :D
Yoğuşmalı kombi nedir?
TK_T.jpg

Gaz halindeki bir maddenin çevresine ısı vererek sıvı hale dönüşmesi olayına yoğuşma denir. Doğalgazın yanması sonucunda ortaya çıkan ve bacadan dışarı atılacak baca gazının su buharındaki enerjiyi özel ısı eşanjörü sayesinde geri kazanarak toplam verimi arttıran cihazlara yoğuşmalı kombi denir.
KAYNAK:
http://www.dogalgaz.com.tr/yayin/214/_6028.html#.W6_edu0S0yo

Evet tam olarak böyle sayın Mr Yamyam
Müteahit firma bana benim anlatmış olduğum gibi tanımlamıştı. Doğal olarak araştırma isteğim de olmamıştı.
Zaten benim yoğuşmalı kombiyi taktıralı 1 ay kadar oldu.
Annem kombisinden memnun olunca ben de aynı markanın yeni modeli olan yoğuşmalı olanını kendi evime taktırdım.
Henüz kış gelmediği için radyatör performansını test etmedim. Ama şöyle güzel bir özelliği var.
Kullanım suyu sıcaklığını 40'C ye ayarlıyorum. Banyoda suyu ne kadar az ya da çok açarsam açayım su sıcaklığı aynı oluyor.
Aynı zamanda modülasyon seviyesini ekrandan görebiliyorum.
Yani alevin yüksekliğini.
Bir özelliği daha var.
Önceki kombi çalışırken ateşleme sesi ve sonrasında GÜÜRFF diye bir ses gelirdi. Bu yeni kombide sıcak suyu açınca çalışıp çalışmadığı belli olmuyor. Sadece çok hafif bir ''rrrr'' sesi duyuluyor. Birkaç metre uaktan duyulmuyor bile.

Kombinizi güle güle ve sağlıkla kullanın

Doğrusunu sizler söyleseniz de ben de bilgilensem .
@arkaplan
Annemin kombisi bir kez arızalandı.
Mütaahitin işgüzarlığından dolayı tüm dairelere çift faz verilmiş. Tüm dairelerdeki çoğu cihazlar yanmış idi.
O sene itibarıyla arıza için (Kullanıcı hatası) 90TL ödemiştik.

Oda sıcaklığı su sıcaklığına eşit olursa kombi gaz harcamaz. sadece suyu devridaim eder. (Burada bina yalıtımı önem arzeder) Yukarda belirtmiştim.
KISACA NE KADAR ISI KAYBI O KADAR ENERJİ (GAZ ) KAYBI:
Oda hacmine göre petek boyutunun artırılması daha fazla gaz harcanması, ama daha kısa sürede odanın ısınması demektir.
Olağandan daha küçük petek boyutu kullanılırsa, petek kayıplara karşılık veremeyeceği için daimi bir enerji harcanması sözkonusudur.
Annemin o yıllardan bu yıla kadar ödediği en yüksek kışlık gaz parası 70TL dir. Ev 145m2 dir.
Tüm peteklerde termostatik vanalar bulunmakta olup 22'C de ayarlıdır. Sadece annemin odası, yaşlı olduğu için max. seviyeye ayarlanmıştır. Bu odada firmanın özel kablosuz oda termostatı bulunuyor olup, oda sıcaklığı 27'C ye geldiğinde tüm kombiyi kapatmaktadır.
Evin altında da üstünde de daireler bulunmaktadır ve dış cephe C sınıfı izolasyonludur.
Benim tek yapmış olduğum şey ise tüm petekleri pencere altlarına değil, iç duvarlara yaptırmam olmuştur.

merhaba sn. @Mr_YAMYAM

yalıtim güzelse gaz harcaması da güzel olur ( az miktar ve bedeli az ) , kablosuz oda termostat , termostatik vanalar , kollektör sistemi , borular vs fittingsler doğru döşenmiş dirsek çok az basınç düşümü az , vs gibi , iklim konumun müsade ediyorsa bol peteğinde ( sistemin el verdiği kadar ) varsa yoğuşma kurularına uyulmuş ise kombide sorun yoksa ne diyeyim , hayırlı olup , ALLAH güle güle kullanmaya nasip ettisn .

ALLAH uzun ömürler nasip etsin .

kolay gelsin ,sağlıcakla kalın .

Kombinizi güle güle ve sağlıkla kullanın
Teşekkür ederim.
Arkadaşımız öneri istediği için kendi testlerimi paylaşmak istedim.
Ben her ne kadar kendi kombimi önersem de mutlaka başka markalar ve öneriler de olacaktır düşüncesindeyim.
Burada yapılması gereken şeyler genelleme değil, bizzat kullanılan ürünlerin artılarını ve eksilerini belirtmemiz olacaktır.
Önermiş olduğum markayı bizzat test ettiğim için önermiş bulunuyorum.
Yine de bazı gerçeklerden yola çıkarak tek bir ortak noktada buluşabilmeliyiz.
Bu da firmaların kalitesidir.
Kombi sistemi iki ayrı firmadan oluşmaktadır.
İlki kombiyi üreten firma. (kombi markası)
İkincisi tesisatçı firma.
Tesisatçı firma çıkıp ta yoğuşmalıyı ne yapacaksınız kardeşim, bir dünya para derse bile inanmamak lazımdır. Teknoloji gelişip te yoğuşma tekniği kendisini göstermiş ve kanıtlamışsa, bu konularda bilinçli olmalıyız.

@arkaplan 'a NOT:
Annemin kombisi yoğuşmalı değildir. O yıllarda yoğuşma teknolojisi yeni yeni çıkıyordu. Yoğuşmanın sağlanabimesi için ise kombi su sıcaklığının en az 60'C de olması geretiği bildiriliyordu.
Bu sene kendim için almış olduğum kombi ise FULL yoğuşmalı olup, düşük sıcaklıklarda bile yoğuşma yapabilmektedir.
Kıyaslama için modelleri vereyim.
Annemin kombisi VITOPEND 100P
Benim KOMBİM VITODENT 100W

Forum istatistikleri

Konular
128,161
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri