Kombi Ek Sirkülasyon Pompası Ve Kontaktör Kurulumu

Merhabalar evim 165 metre kare yerden ısıtmalı bir apartman dairesi kombim baymak idee 28kw evimin mimari yapısı gereği kombim ve kollektörlerim arasında epey mesafe var ve birçok dirsek kullanılmış servisim ek bir pompa ve denge kabı uygulaması yaparak daha iyi ısınabileceğimi ve kombimimde daha uzun ömürlü olabileceğini söyledi. Bu sistemi kurdurmak istiyorum lakin ek olarak takılan pompanın kombim ile çalışıp durmasını istiyorum(Kablosuz oda termostatım var) bunun için kontaktör kurulması lazımmış fakat bulunduğum yerde yapabilecek kimseyi bulamadım servis yapmıyor getirdiğim elektrikçi arkadaşlardan bazılarıda pompanın kartından elektrik çekerek çözmek istedi ama bunun yanlış olduğunu biliyorum bu sorunu nasıl çözebilirim. Tecrübeli arkadaşlar bana gerekenleri yazıp bir şema çizerse yapabileceğimi düşünüyorum.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Harici yapacagın sirkülasyonunda kombinin kontrolünde olması gerekir.
Yapacagınız iş kombinin sirkülasyon pompasını süren elektrikten iki uç çıkarıp bir kontaktöre girmek ve kontaktöründe çıkışından eklediginiz sirkülasyon pompasını sürmek.

Isınma konusunda herhangi bir sorun var mı? Varsa ya da kombi sirkülasyon pompası yeterli devri daimi yapamıyorsa, genelde sirkülasyon pompaları üzerinde I, II, III diye çalışma kademeleri var. Oradan III 'ü seçebilirsiniz. İşe yaramıyorsa tesisata seri halde bağlı ve önerilerdeki gibi kombi sirkülasyon pompasına paralel kablolama ile çalışması sağlanmalıdır.

Uzak yakın odaların ısınma olayında REGLAJ olayına dikkat edin. Yani yakın radyatörlerin vanası kısık iken, uzak mesafedeki radyatörler istenen ısınma düzeyine göre daha fazla açılmalıdır.

Isınma konusunda sıkıntı yok ama şöyle söyleyim kombi termostatı 24 derecede duruyor genellikle ve çalışma aralığı çok sık değil fakat evi biraz daha ısıtmak istediğimizde örnek 25 derece yapmak istiyoruz bu vakit kombi durmaksızın çok uzun sürelerde çalışıyor kollektörlerime baktığım zaman giren sıcak su ile dönüş suyu arasında çok fark var bu fark normal mi ? Kombimim pompasını servis açmıştı bir nebze olsun değişti o günden bu yana aslında denge kabı kurmamdaki mantık kazandaki bu ısıl gerilimi düşürmek ve uzun vade de kombi deformasyonunu yavaşlatmak. Cevap yazan diğer arkadaşamızın dediğine göre kombi pompasından paralel bir hat çeliyorum bunuda kontaktöre bağlıyorum kontağın diğer uçunuda ek pompaya bağlıyorum ve kombi devreye girdi mi ek pompada devreye giriyor doğru mu anladım ?
Not ek pompanın elektrik beslemesini komdiden değil direk prizden çekiyorum.
Cevap için teşekkür ederim ama evimde mobil sistem yok direk borular döşenmiş ve üstüne şap atılmış.

Isınma konusunda sıkıntı yok ama şöyle söyleyim kombi termostatı 24 derecede duruyor genellikle ve çalışma aralığı çok sık değil fakat evi biraz daha ısıtmak istediğimizde örnek 25 derece yapmak istiyoruz bu vakit kombi durmaksızın çok uzun sürelerde çalışıyor kollektörlerime baktığım zaman giren sıcak su ile dönüş suyu arasında çok fark var bu fark normal mi ? Kombimim pompasını servis açmıştı bir nebze olsun değişti o günden bu yana aslında denge kabı kurmamdaki mantık kazandaki bu ısıl gerilimi düşürmek ve uzun vade de kombi deformasyonunu yavaşlatmak. Cevap yazan diğer arkadaşamızın dediğine göre kombi pompasından paralel bir hat çeliyorum bunuda kontaktöre bağlıyorum kontağın diğer uçunuda ek pompaya bağlıyorum ve kombi devreye girdi mi ek pompada devreye giriyor doğru mu anladım ?
Not ek pompanın elektrik beslemesini komdiden değil direk prizden çekiyorum.

Cevap için teşekkür ederim ama evimde mobil sistem yok direk borular döşenmiş ve üstüne şap atılmış.

Giden su ile dönen su arasında çok sicaklik farkı var ise ,

Ya cihaz eve göre küçük kaliyor, yada tesisat çok çok uzun yapılmış o yüzden yerden ısıtma tam ısınamıyor.

İkinci seçenek için mutlaka ek pompa takilmali.

1. Seçenek için cihaz buyutulmeli. Ayrıca yerden ısıtma da cihazi kapatıyor musunuz?

Giden su ile dönen su arasında çok sicaklik farkı var ise ,

Ya cihaz eve göre küçük kaliyor, yada tesisat çok çok uzun yapılmış o yüzden yerden ısıtma tam ısınamıyor.

İkinci seçenek için mutlaka ek pompa takilmali.

1. Seçenek için cihaz buyutulmeli. Ayrıca yerden ısıtma da cihazi kapatıyor musunuz?
Kombim 28 kw konuştuğum mühendisler ve internet sitelerinden yaptığım hesaplamalarla yetiyor gözüküyor. Kombimi hiç kapatmam oda termostatım gece gündüz hep 24 dereceye ayarlıdır.

Kombim 28 kw konuştuğum mühendisler ve internet sitelerinden yaptığım hesaplamalarla yetiyor gözüküyor. Kombimi hiç kapatmam oda termostatım gece gündüz hep 24 dereceye ayarlıdır.

Çok iyi araştırmanız gerekli .
Kolay gelsin sağlıcakla kalın .

Araştırsanızda elinizde proje olmadığı için ve mühendislik bilğileri olması gerekir .
Yapılan sistemde tam proje , işçilik , malzeme , vs . yapıldığı bilinmiyor ?

İlk aklıma gelen kombinin daha yüksek pompa takılması .
Tabiki mühendislik kısmı yer alıyor .
Bu sizin kombi düşünüyorum .
https://www.baymak.com.tr/media/3011/rmh-7601731-kullanma-kilavuzu-idee_13122018rev6_s-ahin.pdf
Firmaya danışmak gerekir .

Diğer . ilave pompa ( hesabı ve cinsi ) , denge kabı ( hesabı ve cinsi pislik tutuculu , manyetik , hava oma , boştaltma vs gibi ) , elektrik tesisatı ( siğortalar , kontaktör , vs gibi , oda termosatat ( cinsi vs gibi )
Kullanılan yerden ısıtma kollektörü debi göstergeli kollektör olması .
vs diğer parçalar . ısı , debi , plastık parçalar vs gibi .

Çeşitli videolar izlemeniz ve işi bilene danışmanız .
Yorumları okumanız .

Sayfa 14 ( foto kısmi görüntüsü )

https://www.vaillant.com.tr/pdf/yogusmaliduvartipiisitmacihazlarimontaj46kw-824585.pdf

https://fernox.com/product-category/inhibitors-protectors/

fs.png

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular