Kombi Devirdaim Motorunu Su pompası olarak nasıl kullanabilirim?

mehmetavci

Üye
WIN_20220423_17_10_16_Pro.jpg
WIN_20220423_17_11_18_Pro.jpg

Merhabalar , Hayırlı ramazanlar ; Eskiciden çalışan bir kombi devirdaim pompası aldım 6MBAR lık. Bunu köydeki bahçemde 3 metre derinliğindeki kuyumdan su çekip 300 m2 lik ( 20m x15m ) bahçemi sulamak için kullanabilir miyim ? (Su pompası gibi , Dalgıç değil) Motor üzerinde sarı ok ile gösterdiğim , suyun giriş ve çıkışlarının haricinde bir giriş daha var yada belki çıkıştır bilmiyorum . O giriş yada çıkış neye yarıyor ? Bilgisi olan arkadaşlar cevap verirse memnun olurum.

Ekli dosyalar

• WIN_20220423_17_10_16_Pro.jpg
    WIN_20220423_17_10_16_Pro.jpg
    46.3 KB · Görüntüleme: 12
Bu pompa, kapalı devre pompası. hazır suyu devir daim yaparak döndürür. 3 metreden su çekeceğini sanmıyorum.

Bir internet sitesinde şunu okudum
'''' Su pompası kaç metre su basar?
Pompaların basınç değerleri o pompanın kaç metre yüksekliğe su basabileceğini bizlere söyler. Dikeyde 1 bar basınç demek suyu 10 metre yüksekliğe basabileceği anlamına gelir. Yatay mesafede ise bu oran 10 katına çıkar. Yani yatay mesafede 1 barlık bir pompa 100 metre öteye suyu itebilir.''''

Eğer gerçekten böyleyse ,
Pompanın emiş borusunu kuyuya sarkıtıp bir kez çalıştırdığımda ( ilk çalıştırmada motorun içinde ve hortumda su bulunacak) bundan sonra sürekli olarak pompada ve hortumda su kalacağı için çalışır diye düşünüyorum. Ayrıca 6 bar olması nedeniyle suyu gayet rahat çekebileceğini sanıyorum.

Son düzenleme:
Bir internet sitesinde şunu okudum
'''' Su pompası kaç metre su basar?
Pompaların basınç değerleri o pompanın kaç metre yüksekliğe su basabileceğini bizlere söyler. Dikeyde 1 bar basınç demek suyu 10 metre yüksekliğe basabileceği anlamına gelir. Yatay mesafede ise bu oran 10 katına çıkar. Yani yatay mesafede 1 barlık bir pompa 100 metre öteye suyu itebilir.''''

Eğer gerçekten böyleyse ,
Pompanın emiş borusunu kuyuya sarkıtıp bir kez çalıştırdığımda ( ilk çalıştırmada motorun içinde ve hortumda su bulunacak) bundan sonra sürekli olarak pompada ve hortumda su kalacağı için çalışır diye düşünüyorum. Ayrıca 6 bar olması nedeniyle suyu gayet rahat çekebileceğini sanıyorum.
Suyun geri kaçmaması için uygun bir çekvalf koyabilirsiniz ,suyu çekermi denemek lazım gerekli basıncı sağlar belki ,kolay gelsin.

Bu pompayı sürekli prize takılı halde bıraksak sürekli çalışır mı yoksa musluk açılınca mı çalışmaya başlar.

Bu pompayı sürekli prize takılı halde bıraksak sürekli çalışır mı yoksa musluk açılınca mı çalışmaya başlar.
pompa sürekli çalışır, su akmadığı için itina ile yanar. emin değilim ama selonoid vanalar araya konursa su aktığında pompa devreye girer

Sağolun arkadaşlar, araştırmalarıma göre bir hidromat ile bu motoru istediğim şekilde çalıştırabiliyorum. Cevaplarınız için teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,104
Kullanıcılar
449,805
Son üye
berkayk304

Yeni konular

Geri