kombi düşük basınç hatası

2 gün önce benzer bir arıza benim de başıma geldi. Kombinin (baymak) basıncı sıfıra düştü hata verdi. su bastım 1.5 bara getirdim. Daha sonra 4 bara yükselip alt tahliyeden fazla basıncı tahliye etmiş yerleri falan hep ıslatmıştı. Sonrasında ise basınç tekrar sıfıra düşüp hata vermişti. Servisi aradım genleşme tankına gaz basacağız dediler. Gaz basma 250 TL miş. Tank patlak çıkarsa 600 TL masrafı olurmuş. Kollarımı sıvadım. Genleşme tankını kombinin içine su akıtmayacak şekilde izolasyon yaparak söktüm. Sökmeden önce kalorifere giden vanaları, şoğuk Şebeke suyu vanasını kapattım. Banyodaki bataryayı sıcak konuma getirip açtım ve kombinin altındaki su basma vanasını açarak kombinin içindeki suyun banyo bataryasından tahliye ettim. Genleşme tankını hızlıca yerinden çıkartıp önce içindeki suyu klozete boşalttım. Yaklaşık 3 litre kadar su çıktı. Sonra tanıdık bir lastikçiye götürüp basıncına baktık sıfır çıktı. İçerisine kontrollü şekilde 1 bar hava bastım. Tankın içindeki kalan su da fışkırarak çıktı. İçerisindeki diyafram tankın kaçta kaçını kaplıyor bilmediğimden hava yapmasın diye tanka su doldurayım dedim ama hiç su almadı. Sanırım diyafram tankın tamamını kaplıyor. Basıncı zamanla kalmayınca da içine 3-4 litre su doluyor. Sonra dengesizlikler başlıyor. Neyse tankı yerine taktım. Banyoya giden sıcak su vanasını kapatıp şebeke vanasını açtım. Kombinin su basma vanasıyla 1 barlık su bastım ve kalorifer vanalarını açtım. Kombiyi çalıştırdım 2 gündür basınç 1.5 barda duruyor.
Bir amator olarak bunlari yapabildiyseniz brova valla size. Bizimkini servis geldi degisti. Valla yaptiklarini izledim ama pek benim yapabilecegim bir iş degildi.

Bir amator olarak bunlari yapabildiyseniz brova valla size. Bizimkini servis geldi degisti. Valla yaptiklarini izledim ama pek benim yapabilecegim bir iş degildi.

geçmiş olsun , genleşme tankı sizinki patlak
crazytune nin havası bitmiş olmalı
veya
kaçaklık küçük olabilir ( varsayımdır )

geçmiş olsun , genleşme tankı sizinki patlak
crazytune nin havası bitmiş olmalı
veya
kaçaklık küçük olabilir ( varsayımdır )
Patlak Genlesme tankini birakip gittiler. Gozle gorunen herhangi birsey yok bozuk olanda. Ama dediklerine gore icine su dolmuş. Borudaki catlakda gozle gorunen birdey degil. İgne deligi kadar. Herhalde yalan soylemiyorlar. Oyleyse de bilmem artik.

Patlak Genlesme tankini birakip gittiler. Gozle gorunen herhangi birsey yok bozuk olanda. Ama dediklerine gore icine su dolmuş. Borudaki catlakda gozle gorunen birdey degil. İgne deligi kadar. Herhalde yalan soylemiyorlar. Oyleyse de bilmem artik.

Bu Fatih Bank ustamzıın videolarını izleyiniz, (kişisel olarak) tavsiye ederim hem kombi genel bakımı hem petek temizliği veya gen. tankı hava basmayı hepsini gösteren videolar bulamazsınız.

Genleşme tankı parlaktı anladık yanma odası contası ve bakır boru nereden çıkmış bence servis abartmış hiç etrafında yokmuydu eli tornavida pense tutan bir eşin dostun be kardeşim o tankı test yaptır 1 bar hava bastır lastikcide sibobu kapat bekle bir gün bakalım havası kaçacak mı su tarafından patlaksa zaten basarken kaçacak eger sağlamsa git o servise ver veristir ***

O tankın ortasında membran var yarısı hava yarısı su oluyor adı üstünde genleşme tankı su olan taraf kombi dolaşım sistemine seri bağlı hava olan taraf bağımsız 1 bar hava olur hava olan tarafta su soğukken 1.5 bar basınçta olur ısınınca genleşir hacmi büyür bunu absorbe etmek için bu tank kullanılir eskiden kalorifer imbisat deposu vardı catilarda şimdi onların yerini bu tanklar aldı kombinin verimli çalışmasını sağlayan bir eleman patlak olsa bile içi komple su dolsa bile kombi düşük ve orta sıcaklıkta çalışır arasıra emniyet ten su atar eksilince su basarsın fazla basmamamk şartı ile çünkü su ısınınca yine basınç yükselip emniyetten atacaktır saygılar
2 gün önce benzer bir arıza benim de başıma geldi. Kombinin (baymak) basıncı sıfıra düştü hata verdi. su bastım 1.5 bara getirdim. Daha sonra 4 bara yükselip alt tahliyeden fazla basıncı tahliye etmiş yerleri falan hep ıslatmıştı. Sonrasında ise basınç tekrar sıfıra düşüp hata vermişti. Servisi aradım genleşme tankına gaz basacağız dediler. Gaz basma 250 TL miş. Tank patlak çıkarsa 600 TL masrafı olurmuş. Kollarımı sıvadım. Genleşme tankını kombinin içine su akıtmayacak şekilde izolasyon yaparak söktüm. Sökmeden önce kalorifere giden vanaları, şoğuk şebeke suyu vanasını kapattım. Banyodaki bataryayı sıcak konuma getirip açtım ve kombinin altındaki su basma vanasını açarak kombinin içindeki suyun banyo bataryasından tahliye ettim. Genleşme tankını hızlıca yerinden çıkartıp önce içindeki suyu klozete boşalttım. Yaklaşık 3 litre kadar su çıktı. Sonra tanıdık bir lastikçiye götürüp basıncına baktık sıfır çıktı. İçerisine kontrollü şekilde 1 bar hava bastım. Tankın içindeki kalan su da fışkırarak çıktı. İçerisindeki diyafram tankın kaçta kaçını kaplıyor bilmediğimden hava yapmasın diye tanka su doldurayım dedim ama hiç su almadı. Sanırım diyafram tankın tamamını kaplıyor. Basıncı zamanla kalmayınca da içine 3-4 litre su doluyor. Sonra dengesizlikler başlıyor. Neyse tankı yerine taktım. Banyoya giden sıcak su vanasını kapatıp şebeke vanasını açtım. Kombinin su basma vanasıyla 1 barlık su bastım ve kalorifer vanalarını açtım. Kombiyi çalıştırdım 2 gündür basınç 1.5 barda duruyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
O tankın ortasında membran var yarısı hava yarısı su oluyor adı üstünde genleşme tankı su olan taraf kombi dolaşım sistemine seri bağlı hava olan taraf bağımsız 1 bar hava olur hava olan tarafta su soğukken 1.5 bar basınçta olur ısınınca genleşir hacmi büyür bunu absorbe etmek için bu tank kullanılir eskiden kalorifer imbisat deposu vardı catilarda şimdi onların yerini bu tanklar aldı kombinin verimli çalışmasını sağlayan bir eleman patlak olsa bile içi komple su dolsa bile kombi düşük ve orta sıcaklıkta çalışır arasıra emniyet ten su atar eksilince su basarsın fazla basmamamk şartı ile çünkü su ısınınca yine basınç yükselip emniyetten atacaktır saygılar
Tankın içine su doldurmaya çalıştım ama almadı. membran tüm hacmi kaplamış sandım. Tesisat basıncını 1.5 bara ayarladım. kombi 3-4 gündür gece gündüz çalışıyor. Saat halen 1.5da sabit duruyor. öncesinde 0 ile 3,5 bar arasında gidip geliyordu. 3.5 da tahliyeden su atıyordu. bakalım önümüzdeki günlerde durum ne olacak.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri