Kombi basıncı yukselme sorunu

ArizHulk

Üye
Arkadaşlar, durum şöyle. Kombiyi 1,5 bara getirdikden sonra kombinin su doldurma yerinden su kaçırma ihtimaline karşılık Şebeke giriş vanasini kapatıyorum. Normalde 1,5 bar olduğu gibi kaliyor. Ama banyoda ve ya tuvaletde her hangi musluğu açtıkta bahçedeki su motoru da an itibarile çalışıyor ve kombinin basıncı da durmadan artıyor. Kombinin sebeke giriş vanasi da kapalı olduğuna göre bar nasıl yuksele bilir. Vana saglam kesin.
Mesele su ki bahcedeko motor çalışmadıkda durum normal. Motor çalıştıkçaysa bar yukselmeye başlıyor...
IMG_20190211_225845.jpeg

su ısınınca genleşir basıncı yükseltir, bide pompa basıyor falan, kombinin genleşme tankının havası bitmiştir basıncı sabitleyemiyordur, gogleden bak çözersin

Genlewme tankindan haberim var. Dun bisiklet pompqsiyla hava vurdum. Bana ilginç gelen sey, Bahçedeki su motoru çalışmadığı anlarda durum normal. Ama motor çalıştıkta basınç yukselmeye başlıyor.
Not: kombi şəbəkə giriş vanası kapali

Arkadaşlar, durum şöyle. Kombiyi 1,5 bara getirdikden sonra kombinin su doldurma yerinden su kaçırma ihtimaline karşılık şebeke giriş vanasini kapatıyorum. Normalde 1,5 bar olduğu gibi kaliyor. Ama banyoda ve ya tuvaletde her hangi musluğu açtıkta bahçedeki su motoru da an itibarile çalışıyor ve kombinin basıncı da durmadan artıyor. Kombinin sebeke giriş vanasi da kapalı olduğuna göre bar nasıl yuksele bilir. Vana saglam kesin.
Mesele su ki bahcedeko motor çalışmadıkda durum normal. Motor çalıştıkçaysa bar yukselmeye başlıyor...

1.5 bar basınç sabitlendi , vana sağlam diyorsunuz , şebeke suyunu soğuk ve sıcak açmadığınız taktırde kombinizin kalorifer kısmında normal şekilde çalışır . musluk ve diğer yerden su akıtırsanız bar yükselir .

sebeke suyuna basınç düşürücü takmanız ( tuvalet rezervuar , eşanjör , su borusu !!! vs gibi ) koruma yapar .

nedeni ise
sonuç : eşanjör delinmiştir .

https://kombiservisi.in/kombi-esanjor-arizasi-nasil-anlasilir-ve-tamiri.html

Tesekkur ederim. Şebeke girişi kapali iken sisteme su nerden doluyo, orasını tam anlamadım işte. Ayrıntılı cevap icin teşekkürler.
Musluga gelen su basıncı kaç bar olsa sorun giderilir? Eşanjör değiştirmek şimdilik mümkün değilse eğer

Tesekkur ederim. Şebeke girişi kapali iken sisteme su nerden doluyo, orasını tam anlamadım işte. Ayrıntılı cevap icin teşekkürler.
Musluga gelen su basıncı kaç bar olsa sorun giderilir? Eşanjör değiştirmek şimdilik mümkün değilse eğer

eşanjör iç yapısı iki taraflıdır kalorifer suyu ve sıcak su tarafı aralarda ince plakalar ısı transferi vardır .
delinme yaşanınca ( kalorifer ve sıcak su arasında su iletişimi olur )

normal eşanjör delinmemiş içindeki su bir birbirine karışmaz .

bu ayrı ayrı eşanjör yapılmaması sebebi ise ısı transferi gaz harcası az olması için .

su musluğunu açınca kalorifer suyu tarafına su dolar barı yükseltir .
ve üçlü vana etkisi

suyu kullanmayacaksanız kalorifer kısmında sorun olmaz sorunsuz kulllanabilirsiniz . ( 1.5 bar sabit kalacak )
fakat suyu açarsanız sorun yaşarsınız .

Son düzenleme:
Eşanjör değiştirmek cok pahali. Başka çözüm ne ola bilir?

Esanjorun sicak su tarafına suyun girmesini engelleye bilirmiyiz? Kombiden sadece kalorifer için kullaniyorum. Sicak su icin yok. Ariston var çünki. Pratik çözümler önərin lütfen. Esanjor değişimine imkan yok(

eşanjör iç yapısı iki taraflıdır kalorifer suyu ve sıcak su tarafı aralarda ince plakalar ısı transferi vardır .
delinme yaşanınca ( kalorifer ve sıcak su arasında su iletişimi olur )

normal eşanjör delinmemiş içindeki su bir birbirine karışmaz .

bu ayrı ayrı eşanjör yapılmaması sebebi ise ısı transferi gaz harcası az olması için .

su musluğunu açınca kalorifer suyu tarafına su dolar barı yükseltir .
ve üçlü vana etkisi

suyu kullanmayacaksanız kalorifer kısmında sorun olmaz sorunsuz kulllanabilirsiniz . ( 1.5 bar sabit kalacak )
fakat suyu açarsanız sorun yaşarsınız .
Kombini sicak su icin kullanmiyorum. Esanjorun sicak su tarafina suyun dolması nasil mümkün ki? Şəbəkə girişi de kapali

Eşanjör değiştirmek cok pahali. Başka çözüm ne ola bilir?

öncelikle en tamirci değilim
bar çok hızlı mı yükseliyor mu ?
yükselmiyorsa kombi altındaki soğuk su vanasını çok kısarak kullanın ( test )
bu seferde sıcak su açılınca basınç yetersizliğinden sorun yaratabilir sıcak su ?
1.5 bara ayarladınız .( normal )
birazda ısı ile genleşme bar artışı olur . 1.7 bar gibi ( ne kadar kombi derecesi artarsa bar yükselir ) ? + genleşme tankı havası etkisi ?
ne kadar zamanda 2.5 bara yükselecek
soğuk ve sıcak su kullanımında
çok su kullanırsanız su açık kalırsa ( süre azalabilir ? )
1 gün idare ediyorsa her gün kontrol edilerek su basılacak .
idare yöntemi diyelim .

diğer
kombi üzeride değişiklik yapılması gerekir ,
üçlü vana vs gibi bağlantıların konumlandırılması
fazla bilğim yok ,
şimdi kalorifer tarafı işliyor kış ayındayız .
eşanjör bulunmaz veya bulundu + işçilik yeni kombi fiyatının yarısı kadar olur .
bozulsada yeni kombi takarım dersiniz .
kombi üzerinde oynama yapılabilir .
malzeme olması ve belkide kaynak yapılacak plakalı eşansör kaldırııp tek ana eşanşör üzerinden kullanımı
kombiniz çift eşanjörlü olarak kabul ediyorum .

https://forum.donanimhaber.com/esanjor-delindi-cozum-saglikli-mi--68399751

diğer
ariston termosifonuz var herhalde
sistemin uyarlanması ( vana sistemi ) gerekli bence .

öyle böyle para harcanacak .

Kombini sicak su icin kullanmiyorum. Esanjorun sicak su tarafina suyun dolması nasil mümkün ki? Şəbəkə girişi de kapali[/QUOTE]

Şəbəkə girişi de kapali iken eşanjörde ( basınç denğeli ) suda dengeli olur . delikten su dolumu olmaz .

açık iken üçlü vanadan

Son düzenleme:
1.5 bar basınç sabitlendi , vana sağlam diyorsunuz , şebeke suyunu soğuk ve sıcak açmadığınız taktırde kombinizin kalorifer kısmında normal şekilde çalışır . musluk ve diğer yerden su akıtırsanız bar yükselir .

sebeke suyuna basınç düşürücü takmanız ( tuvalet rezervuar , eşanjör , su borusu !!! vs gibi ) koruma yapar .

nedeni ise
sonuç : eşanjör delinmiştir .

https://kombiservisi.in/kombi-esanjor-arizasi-nasil-anlasilir-ve-tamiri.html

Tespitin en güzel hali bu olsa gerek. Bende esanjorun delindigini düşünüyorum. Ayrıca bahçedeki motor ile bir alaka kuramadım.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri