Kombi ayarı termostat mi önemli kombini üzerine ki ayar mı

Gürkanizmir

Katılımcı Üye
Merhaba herkese
Hayırlı geceler
Bunu daha önce de sordum ama net cevap alamadım.

Kombi ayari üzerinden ayarlanacak. Fakat salon da bir tane termostat var. 30 a kadar ayarlanabiliyor. Dijital değil. Şimdi.

Ben kombi üzerinden sıcaklığı 40 a ayarladım diyelim
İçerden 25 e ayarladım. Ne olacak
Cihaz neye göre çalışır. Dışı 20 içeri 25 yaptım ne olacak. İçerisi mi önemli dışarısı mi. Dışarısı mi yüksek olmali içerisi mi. Cihaz içeriği baz alıyorsa 30 dan yüksek çalışmayacak o zaman doğru mu. Net bilgi arıyorum

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Net soramadığın için net yanıt alamamışsındır :D
Öncelikle şunu anlamak lazım.
Kombi üzerindeki sıcaklık değeri suyun sıcaklığını ifade eder.
Yani kombi üzerindeki sıcaklığı 40'C ye ayarlamışsan dolaşan suyun sıcaklığı ortlama 40'C demektir.
Bu değer bazı kombilerde tam 40'C dir bazılarında 45'C dir önemi yoktur. Ama suyun kaç dereceye kadar ısıtılacağını ifade eder.
40'C sıcaklığıa sahip su, petekler vasıtasıyla bu ısıyı havaya yayacaktır. Yani oda havasını ısıtmaya çalışacaktır. Eğer oda sıcaklığın 40'C ye kadar çıkarsa (kışın imkansızdır) kombi ısıtma yapmaz, sadece suyu devri daim yaptırır.
Ancak kışın mekanın ısıl kaybı da olduğu için mekan sıcaklığı asla 40'C yi bulmaz.
Temel olarak kombi su sıcaklığı ile 10'C farklıdır.
Yani dolaşım su sıcaklığı 30'C olduğu anda kombi yeniden ateşleme yaparak suyu 40-45'C ye kadar ısıtır.
İşte burada anlatılmak istenen konu ortaya çıkmaktadır.
MEKAN SICAKLIĞI.
Mekan sıcaklığı kişiye özgü ayarlanabilir. Bunun için de termostat denilen aygıtlar kullanılmaktadır.
30'C mekan sıcaklığı insanlar için yüksek bir sıcaklık değeridir. Yani mekan sıcaklığı 30'C olursa orada PİŞERSİN :D Ne gerek var.
Literatürde 24'C mekan sıcaklığı KONFOR olarak ifade edilmiştir. Yani 24'C lık mekan sıcaklığı son derece sıhhı ve insan bedeni için ideal sıcaklık olarak ifade edilmektedir. Hatta bu sıcaklık elektronik ekipmanlar için bile referans teşkil etmektedir.
Ancak kullanıcı biraz daha düşük sıcaklık isteyebilir. Yani 22'C veya 20'C mekan sıcaklığı yeter diyebilir. Bu takdirde termostat ayarı bu değere getirilir.
Çünkü termostat denilen aletler mekan içi sıcaklığa göre çalışan aygıtlardır.
Burada bahsi geçen İÇ veya dış sıcaklık farklıdır. Bu o aygıtın ne tür ölçüm yaptığını ifade etmektedir.
Karıştırmamak için DIŞ sıcaklık değerini dikkate almamak gerekmektedir.

Kombi 60-65 arası olmalı ekonomik modda oda termostatı ac kapa yapmak için ve istenilen oda ortamının ayarlamak için kullanılır

Kombi uzerindeki sicaklik normalde kombi tipine gore degerlendirmek lazim.

Kombiniz yogusmali kombi degilse uzerindeki sicakligi cok dusurmenizi onermem. Olusacak yogusma esanjorunuze zarar verecektir. Bu nddenle cihazi onerildigi gibi 50 - 60 °C de ayarlayip oda termostati ile on of yaptirbilirsiniz.

O kadar dışarnun yani kombinin yüksek olması sarfiyatı artırmaz doğru mu.oda termostati düşük olduktan sonra

Kombi üzerinden suyu, termostat üzerinden oda sıcaklığını belirlersiniz.

Termostat yoksa ve kombi üzerinden 40 derece ayarlaysa, su sıcaklığı 40 a ulaşınca ısıtma durur.

Termostat varsa ve 25 derece ile şarkıysa, kombi suyu 40 derecede tutarak oda teminatlarından 25 derece bilgisi gelene kadar suyu 40 da tutacak şekilde ısıtır.

Eğer siz 60 dereceye almışsanız, fark sadece istenen oda sıcaklığına ulaşma surenizin kısalmasıdır.

Kapı pencere sık acılan bir yer sıklıkla sogur, bu durumda 24 derece oda sıcaklığı için kombi 60 derecede daha iyi konfor verir.

Kombi üzerinden suyu, termostat üzerinden oda sıcaklığını belirlersiniz.

Termostat yoksa ve kombi üzerinden 40 derece ayarlaysa, su sıcaklığı 40 a ulaşınca ısıtma durur.

Termostat varsa ve 25 derece ile şarkıysa, kombi suyu 40 derecede tutarak oda teminatlarından 25 derece bilgisi gelene kadar suyu 40 da tutacak şekilde ısıtır.

Eğer siz 60 dereceye almışsanız, fark sadece istenen oda sıcaklığına ulaşma surenizin kısalmasıdır.

Kapı pencere sık acılan bir yer sıklıkla sogur, bu durumda 24 derece oda sıcaklığı için kombi 60 derecede daha iyi konfor verir.
Aradığım buydu teşekkür ederim herkese

Yazdığım mesajı şimdi tekrar okuyunca gördüm ki ilginç kelimeler var.

Şarkı teminat misali

Android telefonların kelime düzeltmesi sonucu kendi yazımı anlamakta zorluk çektim.

Yazdığım mesajı şimdi tekrar okuyunca gördüm ki ilginç kelimeler var.

Şarkı teminat misali

Android telefonların kelime düzeltmesi sonucu kendi yazımı anlamakta zorluk çektim.
Evet biraz uzun olunca kontrolden çıkıyor bazen. Teşekkür ederim bilgiler için.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri