Komütasyon yönü nedir?

Farkettiğiniz gibi bu konularda bilgim yok denecek kadar az ama araştırmalarımda öğrendiğim kadarıyla;

Normal artımlı enkoder deyince benim aklıma şunun gibi bir şey geliyor: https://www.kartalotomasyon.com.tr/...-Milli-12-24VDC-Artimli-Enkoder,PR-63029.html

Bu enkoderin giriş çıkışları da şu şekilde:
temp1.JPG

Yani standart A, B, Z (index) + ve - var.

Sürücümün desteklediği artımlı enkoder tipinde HALL bağlantıları da var. Şöyle ki:
temp2.JPG

Sarıyla işaretlediğim kısımda "Single ended inputs" (tekli sonlanmalı giriş şeklinde mi çevirmek lazım, bilmiyorum) kullanıldığında HALL U-, V-, W- pinnlerini bağlamayın diyor. Ama Hall U+, V+, W+ pinleri yine bağlanması lazım. Yukarda örneğini verdiğim standart artımlı enkoderde HALL çıkışları yok. Yani sürücümle uyumlu değil diye anlıyorum.

Ekli dosyalar

• commutation.pdf
    136.6 KB · Görüntüleme: 2
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
1541161143918.png

5V beslemeli enkoder alarak bunu yapmanız yeterlidir.

hmm enteresan. Dökümanda burayı atlamışım. Denemeye değer. Yalnız rotary enkoderlerin devir sayıları pek yüksek değil. Kartal'daki enkoderler 5000 devir. Benim servom 8000 devirli. Çoğu servoların aksine epeyce hızlı yani.

Servonuzun nominal hızı 3000 Rpmdir. Maksimum hızı 8.000 Rpmdir. Bu Servoyu 8000 Rpmde kullanabilirsiniz demek değildir. İdeal çalışma kondüsyonu ve ömrü için 3000 Rpm de kullanmanız gerekir.

BMH0703 için nominal hız 230 voltta 4000 devir diyor.

Fenac.com.tr 'den nasıl sipariş veriliyor yahu?

Bir de enkoderlerde A' = A- anlamına mı geliyor?

Kendileriyle görüştüm. Sağolsunlar 150 euro + kdv fiyat verdiler. Ne diyeyim bilemedim. Yazık.

Bir sorum daha olacak.

Motorun datasheet'inde eğer yanlış anlamadıysam fazlar arası direnç 1.24 OHM olması lazım diyor. Ben ölçünce 3.7 ölçüyorum. Bu motorun arızalı olduğunu mu gösterir?

phase_resistance.JPG

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri