Kolon Şeması Üzerindeki Yangın Koruma Röleleri ile İlgili

ercemuh

Üye
merhaba arkadaşlar benim bir sorum olucaktı yardımcı olacak arkadaşalara şimdiden teşekkür ederim :)

kolon hattı üzerinde oluşan kaçakları bilindiği üzere her kolon önünde 30ma kar sayesinde koruyabiliyoruz fakat var sayıyorum ki(teorik olarak) 20 dairenin oluduğu bir yapıda her daireden 29 ma kaçak olduğunu düşünürsek ana panonundaki sayaçların önününe 1 adet 300 ma kar gereksiz açmalara neden olabilir,işletim kolaylığı olması açısından olması açısından nasıl bir tasarım yapmak gerekiyorki bu gereksiz açmalara engel olabilelim,örneğin ana panodan enerjinin giriş kısmına gelen kabloyoyu 2 yada gerekirse kolon hattı sayısana göre parçalamak ve her birinin önlerine 1 adet 300ma koymak aklıma geliyor,sizlerin bunun ile ilgili autocad te hazırlanmış örnek projeler varmı varsa paylaşırsanız memnun olurum

ana branjman hattına 300ma koymak zorundasınız.başka türlü karolelerini tedaş kabul etmez.slm

küçük kaçak akımların ana girişte birikmesi sonucu besleme kablosun kompaktan öceki kısmında yangın çıkma ihtimali oluğunu düşünüyorum bu sorumluluğu neden almak zorunda kalıyorum anlayamıyorum,bu konuda düzenleme yapılmalı kim yazıyor bu mevzuatı,tedaş kendini giriş hattının koruyor fakat bir yangın anında sorumlusuda biz mi olacağız,

30 ma hayat koruma 300ma yangın koruma diye geçer.30ma sigorta kutularına yani daira içlerine 300ma ise ana branjman besleme girişine konur.sizin düşündüğünüz gibi 300ma sadece tedaşa ait besleme kablosundan gelecek arıza için değil aksine sayaç çıkışlarından daire içerisine gelen kolon hatlarında meydana gelen veya gelebilecek arızalardan 300ma toprağa akış olduğunda role açarak yangına karşı koruma yapacaktır. 30ma de daire içersinde oluşacak insan için tehlikeli olan 30ma lik kaçak akımlardan koruma yaparak mal ve can güvenliğimizi korumak içindir. slm

tşkler arkadaşım fakat hayat korumayla yangın koruma arasındaki farkı zaten biliyoruz,şimdi burada çalışma mekanizmasını anlatmaya gerek yok,benim anlatmak istediğim eski tip bir cihazın (buzdolabı,çam.mak vs.) az da olsa bir kaçak üretiğinde 15 ma seviyesinde kolon hattı üzerinde hayat koruma rölesi açmıcaktır,bir yapıda toplam 30 adet kolon hattı olduğunu var sayarsak 30X15 = 450 ma toplam kaçak söz konusu olacak buda ana pano üzerinde toplanacak daire içlerinde bir yangın söz konusu olmadığı için aboneler gereksiz açmalardan dolayı mağdur olacaktır,nadir rastlanıcak bir durumdur bu, fakat bu yapı tamamlandıktan uzun bir süre geçtikten sonra da boy gösterebilir, yani yapının temel topraklaması zamanla deforme olacaktır,bence kompak şaltere girmeden önce bir bara vasıtasıyla bölünmeli gerekirse kolon başına 29 ma kaçak akım referans alınarak toplam kolon hattı kadar kaçak ürettiğini varsayarsak 30x29=870ma kaçak için 870/300=2.9 olduğundan anapanoda kompak şaltere girmeden önce bir bara vasıtasıyla kablo kesiti besleme kablosuna uygun olacak şekilde 3 bölünecek ve herbir kablo ayrı bir 300 ma kar larda geçerek kompakt şalterde uygun skplerle(papuçlarla) giriş yapıldıktan sonra tek kablo halinde enerjiyi alacak, bu uzun vadede yapının hem yangına karşı koruyacak hemde işletme kolaylığı sağlayacaktır,bunu projelerinde deneyen arkadaşlar varmı?

her faza ayrı ayrı karolesi koyarsan sadece hangi fazda kaçak oluşmuşsa o role açar bu sakıncalı bir durum oluşturur diğer roleler açmayacağı için enerji kesilmeyecektir. oysa buradaki hesas amaç herhangi bir tehlike anında enerjinin komple kesilmesidir.ayrı ayrı tedaş zaten izin vermez ayrıca iç tesisat yönetmeliğine aykırıdır. bu lüzumsuz açmalardan şikayetçi isan ayarlanabilir rolelerdende takabilirsin. slm

selam herkese benim bir sorum olacak topraklamadan açılmış haır konu.bina,kat,asansör yada kazan dairesinin girişine kaçak akım rölesi takmam gerekiyor,elektriktrikçi arkadaş topraklama çekmeden kaçak akım rölesini bağlayamazsın diyor.benim bildiğim 2 ve 4kutupludur röleler vede faz nötr,faz faz faz nötr olarak bağlanır neden topraklama şart oluyor?topraklama olmadan da bağlanmaz mı kaçak akım rölesi?

remre arkadasım kaçak akım koruma rölesi çalışma prensibi faz ve ya fazlarla nötr hattı üzerindeki karşılaştırma yöntemi üzerine çalışır,örneğin tesisata cihaz fazdan 5 amper akım çekti ve nötr hattı üzerinden 5 amper akması gerekir, ama 5 amper fazdan girdiği halde tesisattan toprağa doğru 1 amper bir kaçak olduğunda nötr hattı üzerinden 4 amper çıkış olacaktır,bu durum karşısında kaçak akım rölesi devresini açacaktır, 30 ma (hayat koruma) ve 300ma (yangın koruma) olarak ifade edilir, şimdi senin soruna hitaben düşündüğümüzde topraklama olmadan çalışma ihtimali var, kullanacağız cihazların gövdesi bir şekilde binanın topraklamasından hat alıyorsa ve aldığı toprak direnci 10 ohm altında standard değerlerdeyse sorunsuz çalışır, tersi durumda topraklama yoksa cihaz üzerinde kaçaklar oluşuyorsa röle çalışmaz,rezistans arkadaşım soruma yardımcı olmaya çalıştığın için tşk ederim,dediğin gibi diğer röleler açmıcaktır zaten amaçta oydu giriş kablosunu korumak ve diğer aboneleri mağdur etmemek,yine dediğin gibi tedaş bu duruma izin vermiyecektir fakat ben bir projemde deneyecem bunu,10 ar 10 ar bölücem kabul edilmezse gerekli yerlere gerekçesi ve teknik detaylarıyla birlikte başvurumu yapıcam hatta gerekirse epdk ya kadar gidecek bu iş,tekniğe aykırı bir iş yapmıyoruz sonuçta binanın uzun senelerce elektrik tesisatının hem güvenli hemde foksiyonlu çalışması için yöntem izliyoruz,biz elektrik mühendislerininde izlemesi gereken politika budur,bizlerin taleplerini duymazdan gelemezler her halde...

rezistans arkadaşım ayrıca karolere izin verilmez demişsin, bu tarzda onaylı bir projem mevcut, görüş alacağım projemde rose beton direkte kablo kesiti 50 lik ti. ve bina ana beslemle kablom 120 lik çıkmıştı, tedaş taki memura durumu anlattım, çünkü braşmanın bir tarafı kablo uyuşmazlığından gevşek kalabilirdi, bunun için 2 tane 50 lik kablo kullandım , yani iki kablodan enerji müsadesi aldım, bu kaçak akımlarla iligili olarakta başarılı olacağıma inanıyorum,çünkü yine aynı şekilde geçerli sebeblerim var

anlattığın örnek mantıklı tek kablo yerine iki kablo kullanman ve izin vermeleri normal bi durum ama karoleleri farklı bir durum.işin biraz zor ama projem onaylı demişsin onayladıklarına göre bağlamak zorundalar tabiiki son anda muayane memuruna takılmazsa biraz mücadeleye hazırlıklı olman gerekiyor gibi gözüküyor durum. slm

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri