Kofre ve bıçaklı buşon mantığı

morbeyaz

Üye
Merhaba Arkadaşlar.

Binalarda bulunan kofrenin içindeki bıçaklı buşonun içini açtığıtımda, bir miktar kum gördüm. Sanırım alevi söndürsün diye yapılmış. Benim sizlere danışmak istediğim bir konu var. Daha bu sene akrabamın kofresi patladı ve çatısı yandı. Kofre bina dışındaydı ve kapağı kırıktı. Ormanlık alan olduğundan sanırım içine kertenkele girmiş olabilir. Geçmiş senelerde Tarabya sahilinde bir kofreye araç çarptı ve kofre denize düştü. Şansa o gün orada yüzen yoktu. Bıçaklı buşon yerine aynı amper değerinde sigorta takılmasının ne zararı olur? Hem yangın ve patlamanın önüne geçilmiş olmaz mı? Bilgi sahibi ustalarımızın yorumlarını almak isterim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
https://elektrikinfo.com/nh-sigorta-nedir/
burayı okursanız artı ve eksilerini anlarsınız ve içindeki kumda attığı zaman alev çıkarmaması içindir. yangın tehlikesi içindir. bazı IP67 sınıfı su altında çalışan adaptörlerin içine de sanayi sınıfı soda koyarlar, yangın çıkarmaması için.
Abi merhaba siz bu sistemleri biliyorsunuz görünüyor. 63A 500V 3 adet bıçaklı sigorta (kofra) sayaca bağlanıyor. Sonrasında sayaçtan çıkan 3 fazın her birisine 1 faz olarak bağlı olduğu 3 adet buşon yuvarlak 63A 500V sigorta var. Siemens hala üretiyor. Sonrasında otomatik yeni iyi bir sigorta bağlı. Şimdi buşonları çıkarıp atmak yerine yenilersem güvenli ve sağlam olur mu? bir tanıdık bunların eski olmasına bakma 3 fazda sağlam sigorta görevi gördüğünü söyledi. Böyle 3 pano var iyiyse bu şekilde eski ve modern ürünlerle melez sorunsuz idare etsin şekilde yapmayı düşünüyoruz. En fazla bir tane 3 fazlı priz takılır 3 fazlı motor kullanan kompresör takılır, somun sökme tabancası vb. kullanılır çok ağır sanayi işi yok.
Adsız.jpg

Abi merhaba siz bu sistemleri biliyorsunuz görünüyor. 63A 500V 3 adet bıçaklı sigorta (kofra) sayaca bağlanıyor. Sonrasında sayaçtan çıkan 3 fazın her birisine 1 faz olarak bağlı olduğu 3 adet buşon yuvarlak 63A 500V sigorta var. Siemens hala üretiyor. Sonrasında otomatik yeni iyi bir sigorta bağlı. Şimdi buşonları çıkarıp atmak yerine yenilersem güvenli ve sağlam olur mu? bir tanıdık bunların eski olmasına bakma 3 fazda sağlam sigorta görevi gördüğünü söyledi. Böyle 3 pano var iyiyse bu şekilde eski ve modern ürünlerle melez sorunsuz idare etsin şekilde yapmayı düşünüyoruz. En fazla bir tane 3 fazlı priz takılır 3 fazlı motor kullanan kompresör takılır, somun sökme tabancası vb. kullanılır çok ağır sanayi işi yok.
Ekli dosyayı görüntüle 87169
ben elektrikçi değilim tamirciyim, değişik bir sistem içinde geldiği için biliyorum. AC den hiç anlamam bilmem de onu buradaki büyük ustalara sormak lazım. bir de eski klasik sistemler yeni nesilden daha sağlıklı.

ben elektrikçi değilim tamirciyim, değişik bir sistem içinde geldiği için biliyorum. AC den hiç anlamam bilmem de onu buradaki büyük ustalara sormak lazım. bir de eski klasik sistemler yeni nesilden daha sağlıklı.
Anladım abi teşekkür ederim. Klasik sistemler fiyat açısından otomatlara göre pahalı olsa da tek işinin koruma odaklı olması hemen elektriği kestiği için güvenli gibi görünüyor.

Son düzenleme:
sigorta eriyen teldir gerisi yalan
sigorta sadece eriyen tel değildir. olası bir kısa devre durumunda ve/ya aşırı yük durumunda sistemi korumak için vardır. o tel eriyecek yanacak ki sistem güvenliği için olası arıza için sistemi kesmektir verilen enerjiyi durdurmaktır. yani yeşillik için oraya konulmamıştır ve mühendislerin belirlediği değerlerin üzerine çıkmamak lazım.

:) bunu anladınız yani .. güzel anlatamamışım ben demekki.
eriyen tellilerin dışında ki componetler içerisinde gerçek manada sigorta eriyen telli olanlar demek istemiştim . mesela w otomatlar tmşler vs gibi ekipmanlar dan daha kalitelidir anlamında
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/sigorta-ile-otomatik-sigorta-arasındaki-fark.137520/page-2#post-942376
siz de benim ilk postumda verdiğim linki okumadınız galiba, orada yazıyor zamanlama diyor. bazen bir kaç saniyenin önemini ben anlamadığım için anlatamam.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri