Kofre ve bıçaklı buşon mantığı

Bilerek ! seçilen her ürün,ihtiyaç olduğun-
da görevini yapar.Kısadevre akımı hesabı-
nı bilmeden yapılan seçimler tehlike sa-
çar.Ayrıca,etiketin öyle yazıyor olması , o
etiketin doğru olduğunu göstermez.Yani,
ucuz etin yahnisi yavan olur.Eriyen telli
sigorta ya açar ya açar,doğrudur.Bilinme-
den kazanılan özelliği 100 kA civarına kı-
sadevre açma özelliğidir.Otomatik tip şal-
terlerin hepsinde bu özellik olmaz.O ne-
denle,otomatik açıcı kullanılacak ise,bağ-
lı olduğu noktadaki kısadevre akımının he-
saplanarak seçilmesi gerekir.Bu basit ku-
ralı,maalesef,ünlü pano üreticileri bile bil-
memektedir.1600 kva lık trafo çıkış pano-
suna konan ölçü / kontrol aletleri devresi-
ne 3 kA lik kumanda sigortası koymakta-
dır.Oraya,eriyen telli kartuşlu sigorta kon-
ması gerektiğinden bile haberi yoktur.As-
lında,bu memlekette,trafikte ve elektrikte
az adam ölmesi Allah'ın bir lütfudur.

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bilerek ! seçilen her ürün,ihtiyaç olduğun-
da görevini yapar.Kısadevre akımı hesabı-
nı bilmeden yapılan seçimler tehlike sa-
çar.Ayrıca,etiketin öyle yazıyor olması , o
etiketin doğru olduğunu göstermez.Yani,
ucuz etin yahnisi yavan olur.Eriyen telli
sigorta ya açar ya açar,doğrudur.Bilinme-
den kazanılan özelliği 100 kA civarına kı-
sadevre açma özelliğidir.Otomatik tip şal-
terlerin hepsinde bu özellik olmaz.O ne-
denle,otomatik açıcı kullanılacak ise,bağ-
lı olduğu noktadaki kısadevre akımının he-
saplanarak seçilmesi gerekir.Bu basit ku-
ralı,maalesef,ünlü pano üreticileri bile bil-
memektedir.1600 kva lık trafo çıkış pano-
suna konan ölçü / kontrol aletleri devresi-
ne 3 kA lik kumanda sigortası koymakta-
dır.Oraya,eriyen telli kartuşlu sigorta kon-
ması gerektiğinden bile haberi yoktur.As-
lında,bu memlekette,trafikte ve elektrikte
az adam ölmesi Allah'ın bir lütfudur.
Kartuşlu sigortalarında hızlısı (aR) olması makbuldur ama tedarikçiye hızlı sigortayı buldurmakta anlatmak da ölüm malesef . Abi gG var , aM var olmaz mı ? Ne vereyim abime ?

Son düzenleme:
sormam lazım ag hakkında bilgim yok pek .. tedaşa kalmış bişi değil o iş yerel dağıtıcılarda . mevzuata bakmak lazım öle olsa bile tmşnin çıkışına koyarsınız çok koymak istiyorsanız onada karışacak hali yok ya .
kaçak maçak içindir bilmiyorum öğrenmem lazım mevzyuatı.. ama kompanzasyonda ısrarcıyım bilmem ben nh kullandırıyorum . bana köylü eski kafalı diyorlar ama olsun ..

Büyük güçlü guruplarda,sigortalardan 1 tanesinin atması halinde ( benim başıma,
50 kvarlık bir gurupta geldi ) ,sistem salı-
nıma girip,sabahtan akşama daktilo çalar.
Sonuç,ya kontaktör patlar ya kondansatör.
Ben,Schneiderin sabit termikli tip EZC se-
risi şalterlerinden ( 1000 kva ya kadar olan tesislerde ) kullanıyorum.NH lı sis-
temlerde,aynı guruptan 2 adet kurmak , röleyi eş yaşlandırma tipli seçmek ve sistemi sık kontrol etmek gerekir.

Cevaplar için teşekkür ederim. Sanırım patlamaması için 3 bıçaklı buşonun arasına üreticiler koruyucu koyması lazım. Sanırım birbirine bir şekilde temas ettiği için patlıyor.

Tedaş artık bıçaklı sigorta kullanımına izin vermiyor, direk sayaca girecek diyor elektrikçilerin yalancısıyım.
O ceryancılar sana yanlış bilgi vermiş Tedaş heryerde bıçaklı sigorta istiyor.
Aydınlatma panoları full bıçaklı sigorta
Saha dağıtım panoları full bıçaklı sigorta
Trafo AG pano çıkışları full bıçaklı sigorta

Tercih sebebi oluşu kisadevre kesme kapasitesi yüksek 120kA diğer tercih sebebi seçicilik ve güvenli açma.

Merhaba Arkadaşlar.

Binalarda bulunan kofrenin içindeki bıçaklı buşonun içini açtığıtımda, bir miktar kum gördüm. Sanırım alevi söndürsün diye yapılmış. Benim sizlere danışmak istediğim bir konu var. Daha bu sene akrabamın kofresi patladı ve çatısı yandı. Kofre bina dışındaydı ve kapağı kırıktı. Ormanlık alan olduğundan sanırım içine kertenkele girmiş olabilir. Geçmiş senelerde Tarabya sahilinde bir kofreye araç çarptı ve kofre denize düştü. Şansa o gün orada yüzen yoktu. Bıçaklı buşon yerine aynı amper değerinde sigorta takılmasının ne zararı olur? Hem yangın ve patlamanın önüne geçilmiş olmaz mı? Bilgi sahibi ustalarımızın yorumlarını almak isterim.
Bıçaklı sigorta yüksek akım geldiği zaman içindeki tel yanar ve kesme işlemini uygular. Değiştirmesi maliyet açısından uygundur. Sigorta demek elektriği anında kesmek demektir. Kalite açısından ilk tercih Siemens olmalıdır. Patlama ve ark testlerini yayınlayan nirvana bir firmadır. Otomat basit yerler için, buşon yüksek koruma gerektiren yerler için kullanılır. Bina ve tesisler için kullanılır. Enerji olan hiçbir şeyin ağzı açık olmamalıdır. 1 tane kapak veya kutu takmak yerine komple çatı değişecek ve yaşanan trajedi, korku miras kalacak. Kofrenin çatıda olduğunu da ilk defa görüyorum, kofre bina girişinde olur.
Cevaplar için teşekkür ederim. Sanırım patlamaması için 3 bıçaklı buşonun arasına üreticiler koruyucu koyması lazım. Sanırım birbirine bir şekilde temas ettiği için patlıyor.
Birbirine değecek bir şeyin içindeyse bu başlı başına mantıksız faciaya davetiyedir. Yeni tip korumalı yuvalı kofreler 500 lira civarında. İyi bir usta bulun değiştirsin böyle olmaması lazım.

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri