Kodundan bulamadığım smd entegre

Madem ki kızmıyorsunuz, o halde ben de biraz ukalalık yapayım :D
40 yıl önce okuduğum ve hala unutmadığım, İsmail Çeltekligil'in kendi kendine radyoculuk adlı kitabındaki şu sözcüklerle başlayayım.
''Hiçbir yarı iletken bozulduğu için ısınmaz. Isınan yarı iletkenin dış devresinde bir hata vardır''
Bu cümle tüm hayatım boyunca bana örnek olmuş ve çoğu aksaklıkların üstesinden gelmemi sağlamıştır.
Günümüz modern teknolojideki yarı iletkenler incelendiğinde, iç içe binlerce yarı iletkenlerden oluştuğunu bilmekteyiz. Bu ekipman ısınıyorsa öncelikle bu ısının nedenini araştırmalı ve tespit etmeliyiz diye düşünüyorum. Özellikle sizin devredeki hassasiyet gözönüne alındığında birçok ihtimal akla gelmektedir.
Display'lerin bozulma ihtimali çok az olsa da, acaba gereğinden fazla akım mı çekmektedir gibi düşünce aklıma geliyor. Böyle bir durum sözkonusu ise, acaba displaydeki bağlantılar birbirleri ile iletişime mi geçmişler, yoksa başka bir sorun mu var.
Fotolarda displayi göremediğim için birşey diyemiyorum ama entegre değil de displayin sökülme olasılığı var mı acaba?
Eldeki doneler incelendiğinde aşırı akım çekildiği yönünde bir gerçeklik olduğu için, ister istemez bu anlattıklarım doğrultusunda yönlenmekteyim.
Elbette ki o entegre birçok devreden oluştuğu için, bazı iç devrelerinde de aksaklık olabileceği gerçeği vardır.
Display standart (sanırım diyebilirim) lcd (likit kristal) fazla akım çekecek yapıda değildir benim bildiğim öğrendiğim kadar üstelik saatlerce çalıştırdım ısı artışı dışında aksama tekleme yapmadı.
Resimde arkaplanı mavi ışıklı ikaz düğmesinin yanındaki saat. Saygılarımla.
A0aVmQ.jpg

http://www.hyundaiclubtr.com/konu/era-dijital-saat-arizasi.19721/
Burada da aynı sorun verilmiş. Sıkıntının arka
aydınlatmadan olduğu belli sanki???
Muhtemelen led aydınlatma var. Yolunu takip
edin. Düşük değerli seri direnç vardır yolunda.
Muhtemelen ısınmadan dolayı bu led bozulmuştur.
Uygun bir led ile değiştirebilirsiniz ya da başka
bir LCD den sökülebilir.
Gelelim seri direnç olayına; Bu arka aydınlatma
genellikle 4.2V ile çalışır. Led veya akkor flamanlı
da olsa. Araya seri direnç konur. Fakat led olanlarda
ısınmadan dolayı led akımı artar ve led bozulmaya
başlar. Direnç yerine en güzeli bir veya iki adet
normal diyot takmaktır. Led aydınlatmalar için
1N400X, hatta 1N4148 bile olabilir.

http://www.hyundaiclubtr.com/konu/era-dijital-saat-arizasi.19721/
Burada da aynı sorun verilmiş. Sıkıntının arka
aydınlatmadan olduğu belli sanki???
Muhtemelen led aydınlatma var. Yolunu takip
edin. Düşük değerli seri direnç vardır yolunda.
Muhtemelen ısınmadan dolayı bu led bozulmuştur.
Uygun bir led ile değiştirebilirsiniz ya da başka
bir LCD den sökülebilir.
Gelelim seri direnç olayına; Bu arka aydınlatma
genellikle 4.2V ile çalışır. Led veya akkor flamanlı
da olsa. Araya seri direnç konur. Fakat led olanlarda
ısınmadan dolayı led akımı artar ve led bozulmaya
başlar. Direnç yerine en güzeli bir veya iki adet
normal diyot takmaktır. Led aydınlatmalar için
1N400X, hatta 1N4148 bile olabilir.
Teşekkürler Mehmet Bey o forumdaki konu-resim sahibi benim imzamda da belirttim :), sıkıntı arka aydınlatma değil maalesef.

O halde Tahtakale' de satılan bazı masaüstü
benzer saatler var. Onlardan bir şey uydurulabilir.
Yazık o kadar para vermeye.

Samimiyetinize güvenerek, eski bir gelenek olan arkadaşlarımı dövme moduna geçeceğim :D
@serkan_48 'i zamanında çok dövmüştüm :D
Bu gibi durumlarda ölçüm tekniğinin birçok derde deva olduğunu hepimiz biliriz.
Resimlerden anladığım kadarıyla...
ILL aydınlatma (LED'lerin beslemesi)
ACC 12V Display ve entegrenin gerilimi.
B 5V RTC besleme.
Olduğuna göre, buradan çekilmesi gereken akımları ölçemezmiyiz.
mA'ler seviyesinde olduğunu da biliyoruz elbette.
Verilere göre 12V besleme üzerinden, olması gerektiğinden daha fazla akım çekilmektedir.
23082011134.jpg

Sn. @Mr_YAMYAM cihaz saat diyelim, neyse B battery ve Acc kontak akımı (ikisine 12v verince saat görünüyor + arka aydınlatma yanıyor) olmadan işlev yapmıyor ILL- karşılığı boş, şu an işteyim ölçüm yapamıyorum maalesef. Zaten kontak kapatınca saat göstermediğinden buna el attım ve kısa devre ettirmem sonucu bu duruma geldim. Arka aydınlatmayı da hallettim sıkıntım şu orjinal olmayan kodlu parça. Yarın aksilik çıkmazsa ısınmaya rağmen ayyaklardan gerilim ölçümü alıp kolları sıvayacağım artık muadil olur gerilim bölücülü olur bir şekilde (az ısınan) halletmeye bakacağım.

Zaten kontak kapatınca saat göstermediğinden buna el attım ve kısa devre ettirmem sonucu bu duruma geldim.
Eh arızanın nasıl meydana geldiği de anlaşılmış oldu :D
Buradaki kavgamızın amacı saati tamir edebilmek mi, yoksa arızayı ilmen tespit edip, ŞU'dur diyebilmek mi?
Eğer arızayı ilmen tespit edebilirsek...
Entegre arızalı. Yenisini temin edebilecekmiyiz? Hayır ya da evet.
Display arızalı. Yenisi var mı? Belkide.
Entegreleri besleyen gizli yerlerde özel regülatör entegreleri var mı acaba? Arızalanmış olmasın.
Arızayı tam anlamıyla tespit edebilirsek, bence o saati yapmak ta o kadar önemli olmayacaktır.
Bu bir savaştır ve saat ile forum üyeleri arasında yapılmaktadır. Saat şu anda savaşı galip götürmektedir.

Bu sebepten dolayı konu ilgi çekicidir ve birçok arkadaşımız icabet etmiştir. Yoksa yorumlarda belirtildiği üzere ver 100-200 gayme al yenisini de diyebilirdik :D
Ama bu durumda forumumuzun pek anlamı kalmıyor. (Bana öyle geliyor)
Eğer o saat Ankara'da olsaydı ben bunu gurur meselesi yapar, belki de arıza ŞU'dur diyebilirdim.

Merhaba arkadaşlar, uzun aradan sonra netice alamayınca ve üzernde çalıştığım saat mefta olunca, çıkmacılardan (Oto Güven- yedek çıkma parça 532 406 1663 ) saat aldım üzerinde değişikliklerle son duruma getirdim;
artısı >> kontak kapalı dahi olsa saat göstermekte,
eksisi >> üzerindeki tuşlar da faal olduğundan temizlik esnasında istenmeyen durumda saat değişikliğe açık kalıyor ama bu durum zaten kontak açıkken her zaman yaşanabilecek bir durum.

100k direnç koyduğumdan saat ışığı diğer ışıklara göre zayıf kaldı ama okunmasında sorun yok foto otomatik ayarda olduğundan daha açık parlak renkte çıkmış siz değeri (47k-100k) azaltabilirsiniz.

Era kullanıcıları yapıp yapmamakta serbest biraz eli becerikli olan yapabilir, mesuliyet kesinlikle almam :D, yardımını esirgemeyen tüm arkadaşlara bir kez daha teşekkür ederim.
nJzd5B.jpg

d7Qron.jpg

LOkMpa.jpg

Merhaba arkadaşlar, uzun aradan sonra netice alamayınca ve üzernde çalıştığım saat mefta olunca, çıkmacılardan (Oto Güven- yedek çıkma parça 532 406 1663 ) saat aldım üzerinde değişikliklerle son duruma getirdim;
artısı >> kontak kapalı dahi olsa saat göstermekte,
eksisi >> üzerindeki tuşlar da faal olduğundan temizlik esnasında istenmeyen durumda saat değişikliğe açık kalıyor ama bu durum zaten kontak açıkken her zaman yaşanabilecek bir durum.

100k direnç koyduğumdan saat ışığı diğer ışıklara göre zayıf kaldı ama okunmasında sorun yok foto otomatik ayarda olduğundan daha açık parlak renkte çıkmış siz değeri (47k-100k) azaltabilirsiniz.

Era kullanıcıları yapıp yapmamakta serbest biraz eli becerikli olan yapabilir, mesuliyet kesinlikle almam :D, yardımını esirgemeyen tüm arkadaşlara bir kez daha teşekkür ederim.
nJzd5B.jpg

d7Qron.jpg

LOkMpa.jpg
Fıstık gibi olmuş. Eline sağlık.

Eline sağlık ,
Allah’ım birlikte göreceğimiz nice yeni yıllar nasip etsin.
Sevdiklerinizle sağlıklı, huzurlu, mutlu ve Allah yolunda bir ömür dilerim.
İyi seneler. Sağlıcakla Kalın .

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,857
Son üye
Bluent

Yeni konular

Geri