Kodundan bulamadığım smd entegre

İyi akşamlar arkadaşlar, accent era aracımın saati çalışmıyordu. Açıp baktım 8 ayaklı IC ısınıyor, üzerindeki etiketlemeden entegreyi bulamıyorum aramalarım sonuçsuz kaldı, UNICK P926 veya 928 nerde bulunur kaç para artı mümkünse teknik katalog için yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim hepinize.
Güncel ...

Linkler için teşekkürler ama biri 100 diğeri 150 lira istiyor, entegreyi araştırmaya devam edeceğim.

İyi akşamlar arkadaşlar, accent era aracımın saati çalışmıyordu. Açıp baktım 8 ayaklı IC ısınıyor, üzerindeki etiketlemeden entegreyi bulamıyorum aramalarım sonuçsuz kaldı, UNICK P926 veya 928 nerde bulunur kaç para artı mümkünse teknik katalog için yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim hepinize.
Güncel

İyi akşamlar arkadaşlar, accent era aracımın saati çalışmıyordu. Açıp baktım 8 ayaklı IC ısınıyor, üzerindeki etiketlemeden entegreyi bulamıyorum aramalarım sonuçsuz kaldı, UNICK P926 veya P928 nerde bulunur kaç para artı mümkünse teknik katalog için yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim hepinize.
Güncel

Güncel!

Kızmazsanız benim farklı bir önerim olacak.
Öncelikle o entegreyi hasarsız ve sağlıklı bir şekilde sökme olanağınız var mı?
Daha sonra display testi yapılır.
Bu tür displayler AC bileşenlerle sürülmektedir. Elinizde sinyal jeneratörü varsa, 1Vpp çıkışlı bir kare dalga, testeredişi dalga ile rahatlıkla sürebilir ve displayin sağlığını ölçebilirsiniz.
Bu tür displayler, çoğunlukla bir kapasite aracılığı ile sürülmektedir. Bu kapasite ortak olabildiği gibi her bir segmente de bağlı olabilmektedir.
Display'in sağlılı olduğundan emin olabiliyorsak, sorunu sürücü entegrede arayabiliriz.

Cevap verdiğiniz için teşekkürler, kızmak ne ne demek memnun oldum :). Displayde sorunum yok ilk açılışta a (küçük a harfi veya ters 6 rakamı) gibi gösteriyor bir saniyeliğine o da kadı kızındaki naz olsun :D. Düzgün çalışıyor.

Bu entegre çok ısınıyor soğutucu koydum ama bu sefer aküden yiyor, normalde az harcayan saat bu sebeple marşı zor basmama sebep oldu hele şu kış aylarında beni yolda bırakır diye aylardır takmıyorum araca Sn. @Mr_YAMYAM .

lm317 ve lm25xx bir şey düşüneceğim artık, bu entegrenin orjinaline ve kataloğuna erişemedim bu denli zamanda.

Madem ki kızmıyorsunuz, o halde ben de biraz ukalalık yapayım :D
40 yıl önce okuduğum ve hala unutmadığım, İsmail Çeltekligil'in kendi kendine radyoculuk adlı kitabındaki şu sözcüklerle başlayayım.
''Hiçbir yarı iletken bozulduğu için ısınmaz. Isınan yarı iletkenin dış devresinde bir hata vardır''
Bu cümle tüm hayatım boyunca bana örnek olmuş ve çoğu aksaklıkların üstesinden gelmemi sağlamıştır.
Günümüz modern teknolojideki yarı iletkenler incelendiğinde, iç içe binlerce yarı iletkenlerden oluştuğunu bilmekteyiz. Bu ekipman ısınıyorsa öncelikle bu ısının nedenini araştırmalı ve tespit etmeliyiz diye düşünüyorum. Özellikle sizin devredeki hassasiyet gözönüne alındığında birçok ihtimal akla gelmektedir.
Display'lerin bozulma ihtimali çok az olsa da, acaba gereğinden fazla akım mı çekmektedir gibi düşünce aklıma geliyor. Böyle bir durum sözkonusu ise, acaba displaydeki bağlantılar birbirleri ile iletişime mi geçmişler, yoksa başka bir sorun mu var.
Fotolarda displayi göremediğim için birşey diyemiyorum ama entegre değil de displayin sökülme olasılığı var mı acaba?
Eldeki doneler incelendiğinde aşırı akım çekildiği yönünde bir gerçeklik olduğu için, ister istemez bu anlattıklarım doğrultusunda yönlenmekteyim.
Elbette ki o entegre birçok devreden oluştuğu için, bazı iç devrelerinde de aksaklık olabileceği gerçeği vardır.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,889
Son üye
1 Levent plaza

Yeni konular

Geri