KNX bina otomasyonu

Tam aksini düşünüyorum. Knx üzerine diğer ürünleri entegre etmek ciddi bir sorun. İlave gateway vb yapılar kurmanız gerekli. Direkt olarak BUS a giriş yapamazsınız, telegramlar için posta kutunuz yoktur. ETS size katalog üzerinden bu imkanı sağlamışsa ne ala, yoksa bu arabirimleri üreten başka bir KNX member ürünü alıp takmanız lazım. Yıllarca Pronto fiyatlarına BBtechnic gateway kullandık. Şuan 100 TL lik bir tablet ile prontonun yapamadıklarını yapabililyoruz. Hatta AMX ayarına geldik sayılır.
InterCom konusunda halen sağlıklı, oturmuş bir çözüm mevcut değil sanırım.
Bahsettiğiniz Sensörler, dokunmatik anahtarlar, Dimmerlar vb ürünleri tedarik etmek, aynı kalite de üretmek ve kullanmak günümüz şartlarında çok kolay ve ulaşılabilir durumdalar. Çok daha uygun fiyatlara.
Bus altyapısına uyum konusunda ise yine sorun yok. Kendi ürettiğimiz sistemleri söküp yerine hiçbir değişiklik yapmadan KNX uygulama yapabiliriz.
KNX ile birlikte çalışma konusunda da sorun yok. KNX transceiverlar gayet uygun ve ulaşılabilir duruma geldi. Hatta Onsemi son dönemde gayet güzel bir ürün( NCN5120) çıkardı. Derseniz ki kendi sisteminizi BUS a nasıl tanıtacaksınız, bunun da yolları var. Geçmiş yıllarda fason olarak bazı firmalara Telecontrol üretiyorduk ve KNX de sorunsuz bir şekilde kullanıyorlardı, sanırım halende kullanıyorlar.
Hiç olmadı, biraz bu işleri bilen birisi Opternus(KNX Chipset) firmasından ürün sipariş eder ve UART üzerinden istediği kontrol ve feedbackleri yönetebilir.

KNX bir süpermarket, girersiniz istediğiniz her şeyi bulur, alır ve çıkarsınız. Bu size pahalıya mal olur ama zaman kaybettirmez.
Installer firmaların işi bu ise ve neyi nereden alacağını biliyorsa zaten aynı konfigurasyonu tedarik edip entegre edebilir ve projeyi bitirir ve daha ucuza ve esnek şekilde.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Tam aksini düşünüyorum. KNX üzerine diğer ürünleri entegre etmek ciddi bir sorun. İlave gateway vb yapılar kurmanız gerekli. Direkt olarak BUS a giriş yapamazsınız, telegramlar için posta kutunuz yoktur. ETS size katalog üzerinden bu imkanı sağlamışsa ne ala, yoksa bu arabirimleri üreten başka bir KNX member ürünü alıp takmanız lazım. Yıllarca Pronto fiyatlarına BBtechnic gateway kullandık. Şuan 100 TL lik bir tablet ile prontonun yapamadıklarını yapabililyoruz. Hatta AMX ayarına geldik sayılır.
InterCom konusunda halen sağlıklı, oturmuş bir çözüm mevcut değil sanırım.
Bahsettiğiniz Sensörler, dokunmatik anahtarlar, Dimmerlar vb ürünleri tedarik etmek, aynı kalite de üretmek ve kullanmak günümüz şartlarında çok kolay ve ulaşılabilir durumdalar. Çok daha uygun fiyatlara.
Bus altyapısına uyum konusunda ise yine sorun yok. Kendi ürettiğimiz sistemleri söküp yerine hiçbir değişiklik yapmadan KNX uygulama yapabiliriz.
KNX ile birlikte çalışma konusunda da sorun yok. KNX transceiverlar gayet uygun ve ulaşılabilir duruma geldi. Hatta Onsemi son dönemde gayet güzel bir ürün( NCN5120) çıkardı. Derseniz ki kendi sisteminizi BUS a nasıl tanıtacaksınız, bunun da yolları var. Geçmiş yıllarda fason olarak bazı firmalara Telecontrol üretiyorduk ve KNX de sorunsuz bir şekilde kullanıyorlardı, sanırım halende kullanıyorlar.
Hiç olmadı, biraz bu işleri bilen birisi Opternus(KNX Chipset) firmasından ürün sipariş eder ve UART üzerinden istediği kontrol ve feedbackleri yönetebilir.

KNX bir süpermarket, girersiniz istediğiniz her şeyi bulur, alır ve çıkarsınız. Bu size pahalıya mal olur ama zaman kaybettirmez.
Installer firmaların işi bu ise ve neyi nereden alacağını biliyorsa zaten aynı konfigurasyonu tedarik edip entegre edebilir ve projeyi bitirir ve daha ucuza ve esnek şekilde.

Akıllı ev projeleriyle ilgileniyorum da sitede bu konuda bilgiye sahip olarak sizi gördüm yazmak istedim. KNX modullerini araştırdım 4-5 gündür hatta montajına falan da gittim. Sistemde kablolardan belli bir tasarruf var ama her şeyi yapabilmek için tek tek modul satın almam gerekiyor. örneğin ışık sistemi için on off modülü dimmer modulu uzaktan kontrol modülü.. bunlar gibi. Ben bunu plc ile yapabilir miyim veya nasıl yapabilirim? Alternatif olarak daha tasarruflu bir sistem aklınızda varsa bu sistem nedir? bana bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim teşekkür ederim .

katanaya katılıyorum

KNX protokolunun temel cıkıs nedeni kablolamadan tasarruf etmektir. Bence en buyuk avantajı bu !
Control 4 sistemini bir inceleyin isterseniz. Wireless haberleşerek hiç kablo kullanmıyor :) o zaman bu da bir avantaj olmuyor.

Evet vardır fakat böyle bir yapı başka sistemlerde yok.Ucuz bir sistem düşünün içinde çeşitli kontrolör IO ve sensörleri barındırıyor ama size diyelim rüzgar sensörü lazım ya da duman ya da nem.İşte bu çeşitlilik diğer sistemlerde yok.KNX i eşsiz kılan yanı bu...

A/V çözümlemesinde en başarılı olan(tam kontrol) ve sizin dediğiniz tüm işleri yapabilen ve kablosuz çalışan bir sistem var... Control 4

Bunuda bu işlerle ilgilenen arkadaşların incelemesini isterim. Tüm KNX ci arkadaşlar bu sistemi ve özellikle senaryo ve kurulum programlamasındaki basitliği görünce hayran kalmışlardı. Bilginize

Contro 4 bence KNX ile mukayese dahi edilemez. KNX e göre tek artısı composer sayesinde interface şekillendirebilmek idi.
Artık KNX çok daha güzel yapabilir duruma geldi. Diğer açılardan hala çok sorunlu bir marka. Özellikle fiyat konusunda.

Bizim karşılaştığımız projelerde de müşterilerimizden aldığımız geri bildirimler control 4 un sisteminde sıkıntılar olduğu yönünde...Bahsedilmiş zaten ama birkaç birşey eklemek isterim.Şuan bütün KNX yapan firmalarda en büyük sıkıntılar interkom çözümleri,Touchpanel sıkıntıları ve consierge hizmetleridir.İnterkom için için ıp tabanlı interkom üniteleri biraz daha sıkıntı çıkartabiliyor.Kaldıki Benim çalıştığım firmada bu sorun olmaktan çıktı.Analog interkom çözümleri ise artık çokca mevcut.Touchpanel ise en büyük dertlerden birisidir.Avrupa menşeli paneller Türkiye'ye getirilince yetersiz kalıyor yada Türk ürünler ise hala çokca sıkıntıyla karşılasıyor.Güvenlik çözümleri,daireler arası görüşme,consierge bu panellerde genel olarak yer alan eksikler yada sorunlar diyebiliriz.

Kablosuz sistemleri ise hiç KNX sikletinde görmüyorum.Zigbee veya Z wave protokolleriyle yönetilen sistemler mevcut.Sistemleri KNX ten çok daha ucuz.KNX daha pahalı olmasına rağmen ürün gamının geniş yelpazesi,gateway vs ile bile olsa her sisteme entegresi onu çok ön plana çıkarıyor.Kablolu olması ise kesinlikle çok büyük bir artı

Merhaba;
Arge süreci nihenüz tamamlayan ve ticarileşmeye başlayan bir arge şirketinin kurucu ortağıyım, ana iştirak alanımız bina otomasyonu. KNX' in marka bağımsız standart bir protokol olması dışında büyük bir artısının olmadığını düşünüyorum.

Diğerleri kötü bizimki iyi gibi birşey demek istemiyorum, öyle bir iddiamız yok fakat yakın zamamda yaşadığım bir tecrübeyi paylaşmak istiyorum. Elektrik taahhüt işleri yapan bir müşterim 14 villalık site otomasyonu işi alıyor ve bayisi olduğu schneider elec. ile çalışmaya karar veriyor. Sözleşme aşamasında bizimle tanışıyor ve proje detaylarını görüştüğümüzde birkaç özellik istediğini fakat schneider' ın bu konuda çözüm sunmadığını söyledi, istenen özellikleri sağladığımızda bizimle çalışabileceğini ifade etti.
İstediği özellikler;
1- Akıllı kumanda özelliği, kullanıcı tablet pc' si ile ır kumandalı cihazları (klima, tv, uydu alıcı v.b.) marka bağımsız olarak çok fonksiyonlu olarak kontrol edecek.
2- Sesli komutlar ile sistemin kontrolü. Mesela "Akıllı çıktım" dediğinizde evden çıkış senaryosu aktif olacak ve evin tüm perde ve aydınlatmalarını kapayacak, priz enerjilerini kesecek, alarmı kuracak ve kapıyı kilitleyecek.

Netice itibariyle KNX destekli Schneider' da olmadığı halde bizde olan bu özelliklerden dolayı tercih nedeni olarak işi aldık. İşi kaptıran Schneider müşteriye diyorki
-Neden işi iptal ettiniz?
-Müşteri, bu özellikleri sağlayın çalışalım diyor.
Verilen cevap çok iyi
-Çokmu lazım akıllı kumanda, olmazsa olmazmı yani. Sesli komut ne işe yararki?

KNX destekli başka bir firmada belki çözüm vardır, ama Schneider' da yok. KNX iyi hoş ama mükemmel değil, en önemliside f/p oranını kötü.

Merhaba;

Knxe marka bağımsız diyorsunuz fakat sadece schneiderde olmayan ürün knx i çözümsüz kılmıyor.Zaten amaçta bu.Bir kişinin herşeyi yapamayacağı düşünülmüş ve böyle bir protokol oluşturulmuş.Markanıza saygım var kötülememde asla.Ama bir knx firmasının yapamadığı çözümü başka bir knx firmasının desteğiyle çözmek mümkün.Fakat ya sizin çözemediklerinizi nasıl kim çözecek?

Marka bağımsız lafta kalmasın bu lafı iyi anlayalım.
1)Ürünleri aldığınız firma battı gitti,KNX ise bunun çözümü çok basit.Kapalı protokollerde felaket.
2)10 yıl sonra bir firmanın argesine bağlı ürünlermi Kasım2014 itibariyle 366 üyesi bulunan bir protokolün argesimi çok daha gelişmiş olacaktır?
3)Çözümsüz kalınan noktalarda KNX te mutlaka bir çözüm bulabiliyorsunuz seçenek çok çünkü

Bakın KNX i övmek yada yermek çok kolay.Fakat 2 sene önce bir fuarda tanıştığım bir izmir firmasındaki argeci dünyaya kendini kapatmış bana diyorduki ben ufacık bir firma olarak kendi argemi yapıyorum.Siz neden koskoca bir firma olarak bunu yapmıyorsunuz.Cevabım gayet basitti.'Dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok'...

Asla isim vermeyeceğim ama araştırırsanız nette bulursunuz.Dünya kadar iş almış bir izmir firmasıydı.Kapalı sistem yapıyorlardı.Üç-beş ay önce firma battı.Ve şuan müşterileri ne sistemlerini devreye alabilecek bir muhattap bulabiliyorlar nede bir arızada temin edebilecekleri yeni bir ürün.Ve bu firmanın tercih edilme nedeni sadece ucuz olmasıydı.Fiyat performans kıyaslamasının buradaki farkını varın siz anlayın.Akıl vermek gibi olmasın ama size tavsiyem akıntıya karşı yüzmemenizdir.Hazır argesini yapıyorsunuz bir Türk firması olarak ürünlerinizi global bir ortamda hazırlayıp,bizide gururlandırmanızdır.

Merhaba;
exodia hocam dediğiniz gibi KNX ile sistemin çözümsüz kalmaması gerek fakat schneider bu konuda çözüm sunmuyor/sunamıyor. Diğer markaların ürünlerini kullanmak istemiyor olabilir veya konuyla ilgili personelin bilgi yetersizliği nedeniyle alternatif çözüm üretemiyor da olabilir. Netice itibariyle çözüme ulaşılamamış, ilginç.

F/P oranı konusunda protokolü değil bilinen markaların ürünlerini kastetmiştim, ayrıca uygun fiyat ile KNX çözüm varmı bilmiyorum. Örnek; INO-CCU-1410 ürün kodlu merkezi kontrol ünitemizin 16Dijital giriş (220VAC), 4Analog Giriş (0-10VDC), 8Röle çıkış, 8 Analog Çıkış (0-10VDC), RS485, 100Mbps Eth. portu ve müşteri isteğine özel SPI genişletme portu var, bu ürünün fiyatı yaklaşık 185€ ve 3+1 bir daire projesinde genelde 1 tane bu modülden kullanarak işi çözüyoruz, ethernet potundan modeme bağlantı yapıldığında sistem uzaktan erişime açılıyor ve min. bütçe ile sistem kurulabiliyor. KNX ile çözecek olsak anahtar giriş modülü, röle modülü, dimmer modülü, perde modülü, haberleşme modülü... diye uzayıp giden bir modül listesi çıkıyor ve maliyet çok çok artıyor.

Şu anki sistemimiz MODBUS RTU destekliyor fakat KNX desteklemiyor, pazar payımızı arttırmak adına bu desteği vermemiz gerekecek ama biraz zamana ihtiyacımız var. Bu arada bahsettiğiniz İzmir firmasını biliyorum, DIP kılıf malzemelerle üretim yapıyorlardı en son, hangi devirde yaşıyoruz :)

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Geri