Klimanın BTU'suna Göre Kaç Amper Sigorta Takılmalı

Kainat

Üye
Merhabalar,
Benim sorum şu; klimaya sigorta takılacak mesela kaç amper sigorta takılmalı(BTUsuna göre) merak ediyorum sadece...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bunun için klimanın teknik özelliklerine bakman gerekli, orada soğutma ve ısıtma için çekilen güç ve akım değerlerini bulabilirsin. Fikir vermesi için kullandığım katalog değerleri yazıyorum...
Değerler 220V 50Hz besleme içindir.

Soğutma Isıtma
9000 Btu/h 3,8A 3,8A
12000 Btu/h 5,2A 5,1A
18000 Btu/h 8,2A 7,7A2
1500 Btu/h 8,9A 10,5A
22500 Btu/h 9,4A 10,5A

Öncelikle teşekkür ederim alakanıza.Şimdi 9000 BTU olan bi klimaya kaç amper sigorta takılmalı pek anlayamadım 10 A. yeter mi? Yada kitapçığında yazar mı?

Kitapçığında yazar büyük ihtimalle... 9000 ve 12000 Btu için 10A diğerleri için 16A sigorta yeterli olur.

9000 Btu 980 wat 4.46 amper
12000btu 1250 watt.5.6 amper
18000 Btu 2080 watt 9.4 amper
24000 Btu 2700 watt12.2 amper
Tabiki de markaya göre çok küçük Birimler oynayabilir.

10 amper yeterli olur
Bu ayın başlarında Samsung marka 12.000 btu klima aldık, elektriği bağlamadıklarını elektrikci cagirmamiz gerektiğini söylediler 16 amper sigorta getirsin yanında dediler gittiler. Elektrikciye gittim onların dediğine bakma dedi ben herkese 32 lik bağlıyorum dedi elinde 25 amper sigorta ile geldi 3. Günün sabahı uyuyordum klimanın dııt dııt açılış kapanış sesine uyandım aklım anında şaltere gitti koşa koşa gittim baktım bütün saatler, şalterler alev alev yanıyor 1 2 yere ateş sıçramış bahçe 5 metre mesafede bir kaç sefer toprak kucaklayıp atarak söndürdüm saat ve şalterker plastik olduğu için toprak direk üstüne yapıştı kolay söndüler ana kabloyu kesip koşa koşa elektrikciye gittim tabi klasik bizden değil suç atma lafları eve getirdim tekrar baktı baktı sigortaların çok eskimiş ana şalterin atmamış ondan saatten yangın çıkmış dedi, tedaşı aradık öğleden sonra geldiler onlarada sordum elektrikci haklı dediler klima sigortası ile alakalı değil falan dediler eyvallah tamam haklısınız dedim ama anlamadığım bir şey var ki elektrikci şalterleri kabloları yenilerken bu kez klimaya 10 amper taktı neden diye sordum farketmiyor ki zaten dedi neyse dedim aradan 4 5 gün geçti her gece uyuyamıyorum 3 dakikaya bir konrole gidiyorum güvenmeli miyim?

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri