klimalarda gaz bar (basınç) seviyeleri

bural58

Üye
mrb arkadaşlar r 22 gaz veya 410 a vya 407 gazlar ile çalışan salon tipi klimalar da 24 binlik olablir 45 binlik veya 48 bin marka ne olursa olsun sizden ricam bu bahsetmiş olduğum klimalara kaç bar gaz basılır ben 4 bardan 5 uçuk ara kadar idaal olduğunu sanıyorum bana öğreten ustam böyle öğretti yani konuyu hafife almayıp cevap yazarsanız sevinirim teşekkürler

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
mrb arkadaşlar r 22 gaz veya 410 a vya 407 gazlar ile çalışan salon tipi klimalar da 24 binlik olablir 45 binlik veya 48 bin marka ne olursa olsun sizden ricam bu bahsetmiş olduğum klimalara kaç bar gaz basılır ben 4 bardan 5 uçuk ara kadar idaal olduğunu sanıyorum bana öğreten ustam böyle öğretti yani konuyu hafife almayıp cevap yazarsanız sevinirim teşekkürler

merhaba. bunun en kolay yolu manometre kullanmak. sistemi vakum yapıp soğutmada çalıştır. gazı vermeye başla..skalada 0 değerini gördüğünde gaz miktarı tamam demektir. .yalnız her gaz cinsi için ona uygun manometre kullanman lazım. skala değer aralıkları farklıdır. ikinci olarak cihazın etiketinde yazan miktarda gazı terazi ile ölçerek verebilirsin.ama önce vakum etmen lazım. kısacası göz kararı yada tavsiye ile değil ölçerek gaz vermen daha doğru olur. bu yazdıklarım ortalama 4-5 metre ara tesisat için geçerlidir. tesisat uzarsa miktarı arttırman gerekebilir..

Selamlar....

aslında bu konuda daha öncede yazdım ama hangi konuda idi hatırlamıyorum. Gaz şarjı 2 şekilde yapılır.

1.) kolay ve en basit olanı cihazın etiketinde gaz şarjı için gram bilgisi varasa o gramaja göre göre vermek en garantisidir.

2.) Gram bilgisi yoksa basınç ve süperheat değerlerine göre vermek en sağlıklısıdır. bunun için manometre ve bir termometreye ihtiyacımız var. Termometreyi dönüş borusuna bağlarsınız. sistem derin vakumlanıp gaz verilmeye başlanılır. doygunluğa ulaşınca cihazı çalıştırıp basınç yükseltilir. aynı zamanda emiş sıcaklığıda ölçülür. işin püf noktası emiş basıncına denk gelen sıcaklık ile termometre ile ölçtüğün sıcaklık arasında 7 derece yada 10 derece civarında olmasıdır. o zaman gaz şarjınız tamam demektir.

basınçları sormuşsunuz..
R22 ve R407 basınç olarak birbirine çok yakındır. olması gereken değer 4,5 - 5.0 bar 65 psi civarında olmalıdır.
R410a ise yüksek basınçlı gazdır. 9 bar 132 psi civarında olmalıdır.

Sadece basınca göre şarj yapmak çok sağlıklı değildir. bazen azda olsa fazla şarj dönüşe likit gelmesine kompresörde hasarlara neden olur karlanma sorununa neden olabilir..

Unutmayın karışım gazlar her zaman likit fazında şarj yapılmalıdır. Diğer türlü hem şarj yaptığınız sistem çalışmaz hemde tüpün içindeki gaz özelliği bozulur.

kolay gelsin iyi çalışmalar..

serkan bey teşekkür ederim ama bana teknik bil gi yazmışsınız ben sizden usta bilgisi istiyorum ben zaten yukarıda bahsettiğim klimalara ne kadar gazverceğimi ve ya hangi gazı vereceğimi biliyorum klimaların superhead yani fabrika ayarlarına göre gaz ilave istenilen boru mesafesi gaz sarjı gerektirmeyen boru mesafesi ben bunları biliyorum sizden ve tüm klimacı arkadaşlarım dan istediğim normal şartlarda yani 5 metre tesisatla yapılmış 45 binlik bir salon tipi klima düşünün yada 24 binlik düşünün markası ne olursa olsun nasıl isterseniz o markayı düşünün yada buğüne kadar montajını ağrızasını bakımını yaptığınız bir klima düşünün manifoltla soğutmada gazını kopresörün emme hattından ölçtüğünüz de gazı nedir mesala ben alarkonun 45 bimlik salon tipi klimasına bakıma gittim tesisatı 13 gazı 4 buçuk bar dı airfel in 24 binlik salon tipi klimasına gittim tesisat 7 metreydi gaz 4 bardı mitsubishi nin 48 binlik klimasına gittim tesisatı 5 metre gaz ı 5 bardı yani bunlar size vermiş olduğum örnekler ben teknis yenim bu bahsettiğim cihazlara Bakım amaçlı gittim ama ben size meslek taşlarıma soruyorum şimdi boru mesafesi ne olur sa olsun boru çapı ne olursa olsun markası ne olursa olsun siz hiç soğutmada 7 bar gaz basılan bir salon tipi klima duydunuz mu varmı varda benim haberim yoksa söyleyin ben de bileyim usta olarak çalışıyorum ama insanız hepimizin hataları olabilir ben 4 yıldır 5 yıldır bu işte usta olarak çalışıyorum ve ben daha hiç bir salon tipine yedi 7 bar gaz basmadım basanınız varsa markasıyla beraber yaza bilirmi altına mümkünse telde yazsın arayıp bilği alcam teşekkürler meslektaşlarım

serkan bey teşekkür ederim ama bana teknik bil gi yazmışsınız ben sizden usta bilgisi istiyorum ben zaten yukarıda bahsettiğim klimalara ne kadar gazverceğimi ve ya hangi gazı vereceğimi biliyorum klimaların superhead yani fabrika ayarlarına göre gaz ilave istenilen boru mesafesi gaz sarjı gerektirmeyen boru mesafesi ben bunları biliyorum sizden ve tüm klimacı arkadaşlarım dan istediğim normal şartlarda yani 5 metre tesisatla yapılmış 45 binlik bir salon tipi klima düşünün yada 24 binlik düşünün markası ne olursa olsun nasıl isterseniz o markayı düşünün yada buğüne kadar montajını ağrızasını bakımını yaptığınız bir klima düşünün manifoltla soğutmada gazını kopresörün emme hattından ölçtüğünüz de gazı nedir mesala ben alarkonun 45 bimlik salon tipi klimasına bakıma gittim tesisatı 13 gazı 4 buçuk bar dı airfel in 24 binlik salon tipi klimasına gittim tesisat 7 metreydi gaz 4 bardı mitsubishi nin 48 binlik klimasına gittim tesisatı 5 metre gaz ı 5 bardı yani bunlar size vermiş olduğum örnekler ben teknis yenim bu bahsettiğim cihazlara bakım amaçlı gittim ama ben size meslek taşlarıma soruyorum şimdi boru mesafesi ne olur sa olsun boru çapı ne olursa olsun markası ne olursa olsun siz hiç soğutmada 7 bar gaz basılan bir salon tipi klima duydunuz mu varmı varda benim haberim yoksa söyleyin ben de bileyim usta olarak çalışıyorum ama insanız hepimizin hataları olabilir ben 4 yıldır 5 yıldır bu işte usta olarak çalışıyorum ve ben daha hiç bir salon tipine yedi 7 bar gaz basmadım basanınız varsa markasıyla beraber yaza bilirmi altına mümkünse telde yazsın arayıp bilği alcam teşekkürler meslektaşlarım

serkan_48 arkadasımız dedıklerı acıkllamalı ama. entalpi dıyagramı dıye bırsey vardır. R22 gazının donus basıncı kılcaldan sonra genelıkle 4 bardır(hava sıcaklıgı dustugu zaman 3,5 hava sıcakkende 4,5 yada 5 bar olabılır).R410 gazı is 8 bardır. R407c gazıda 5 bar fılandır. basıcınc degerlerın uzayan boru mesafesıyle alakası yoktur.(5 metrede aynı basıncı gorursun 30 metrede aynı basıncı okursun). çunku sogutma sıstemını aklına getırırsen kılcaldan sonrakı hersey bır evaparatördur. oyuzdende gaz eksık tam borularda karlanmadan anlaşılır bunlarıda yazıdgın yazıya göre bılıyorusun. sıstem vakumlandıktan sonra terazıyle 5 metre boruya kadar etıketdekı gaz mıktarı verılır.

Arkadaşım basınç ile gaz şarjı çok yanlış bir yöntem olur. Her cihazın etiketinde cihazın şarj kapasitesi yazar ve + olarak her metre mesafe için X birim miktar daha. Şayet etiket bilgilerinde yok ise Suction superheat konusunu öğrenmen gerekecek. Ve son olarak bahsettiğin 3 gazında çalışma basınçları farklıdır.

410 8 bar 22 407 4 bar veriyoruz bizde bu süperheat muhabbetini nasıl oğrenebiliriz

Selamlar....

aslında bu konuda daha öncede yazdım ama hangi konuda idi hatırlamıyorum. Gaz şarjı 2 şekilde yapılır.

1.) kolay ve en basit olanı cihazın etiketinde gaz şarjı için gram bilgisi varasa o gramaja göre göre vermek en garantisidir.

2.) Gram bilgisi yoksa basınç ve süperheat değerlerine göre vermek en sağlıklısıdır. bunun için manometre ve bir termometreye ihtiyacımız var. Termometreyi dönüş borusuna bağlarsınız. sistem derin vakumlanıp gaz verilmeye başlanılır. doygunluğa ulaşınca cihazı çalıştırıp basınç yükseltilir. aynı zamanda emiş sıcaklığıda ölçülür. işin püf noktası emiş basıncına denk gelen sıcaklık ile termometre ile ölçtüğün sıcaklık arasında 7 derece yada 10 derece civarında olmasıdır. o zaman gaz şarjınız tamam demektir.

basınçları sormuşsunuz..
R22 ve R407 basınç olarak birbirine çok yakındır. olması gereken değer 4,5 - 5.0 bar 65 psi civarında olmalıdır.
R410a ise yüksek basınçlı gazdır. 9 bar 132 psi civarında olmalıdır.

Sadece basınca göre şarj yapmak çok sağlıklı değildir. bazen azda olsa fazla şarj dönüşe likit gelmesine kompresörde hasarlara neden olur karlanma sorununa neden olabilir..

Unutmayın karışım gazlar her zaman likit fazında şarj yapılmalıdır. Diğer türlü hem şarj yaptığınız sistem çalışmaz hemde tüpün içindeki gaz özelliği bozulur.

kolay gelsin iyi çalışmalar..
Gazi tam olan bir sistem de kışın mesela. Basınc her zaman aynımidir. Yoksa hava soğuk olduğu için basınc düşecekmidir. Atıyorum dışarısı 10 derece iken 16 bar olan basınc hava sıfır olunca 12 bara düştü. Zaten performans kaybı sebebi Bu mudur abi.

Gazi tam olan bir sistem de kışın mesela. Basınc her zaman aynımidir. Yoksa hava soğuk olduğu için basınc düşecekmidir. Atıyorum dışarısı 10 derece iken 16 bar olan basınc hava sıfır olunca 12 bara düştü. Zaten performans kaybı sebebi Bu mudur abi.
Selam dostum.

Kışın veya yazın basinclar her zaman dış ve iç ortam sıcaklığına göre değişiklik gösterir. Dış havanın soğuması basıncı her zaman düşürür. Sıcaklığın yükselmesi de basıncı yükseltir.

Buna göre şu sıcaklıkta şu basınç gaz basilmali gibi bir değer söylemek yanlış olur.

İlk gaz verme yöntemi kiloya göre gaz vermek ikinci yöntem superheat değerine göre gaz vermek.

Benim split klimalarda hoşuma gitmeyen tek özellik cihazda sadece bir tane servis portu olmasi. Bu durum kış şartlarında ölçümü ve gaz şarjı işlemini çok zorlamaktadir.

Selam dostum.

Kışın veya yazın basinclar her zaman dış ve iç ortam sıcaklığına göre değişiklik gösterir. Dış havanın soğuması basıncı her zaman düşürür. Sıcaklığın yükselmesi de basıncı yükseltir.

Buna göre şu sıcaklıkta şu basınç gaz basilmali gibi bir değer söylemek yanlış olur.

İlk gaz verme yöntemi kiloya göre gaz vermek ikinci yöntem superheat değerine göre gaz vermek.

Benim split klimalarda hoşuma gitmeyen tek özellik cihazda sadece bir tane servis portu olmasi. Bu durum kış şartlarında ölçümü ve gaz şarjı işlemini çok zorlamaktadir.
Evet abi aklıma o geldi. Kışın dönüş hattından ölçün yapamam klima da o zaman superheati ölçmek mümkün değil. Çok zorluyor bu konu beni. Bazen şuna bakıyorum. İç ortam emiş sıcaklığı 10 derece mesela klima ağız çıkışı 40 derece. 30 derecelik bir fark var. Bu yeterli diyen düşünüyorum. Sen ne düşünüyorsun fark icin. Ne kadar olmalı aşağı yukarı yada bu fark ile çıkarım yapmak doğru mu

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri