klimalarda btu nun kw cinsinden karşılığı

zbyrblc

Usta Üye
Arkadaşlar selam

Btu ,hepimizin bildiği gibi ısıtma-soğutma yapan klimalarda enerji (ısı) birimi olarak
kullanılan bir tanım..
Şimdi;
Herhangi bir marka split klima üzerinde yazan değerleri aşağıya yazıyorum;
soğutma kapasitesi:2,56 kw
ısıtma kapasitesi 2,77 kw
Ben bu verilere göre bu cihazın kaç btu olduğunu nasıl hesaplayacağım?
1 btu karşılığı 0,293 w olarak biliniyor,çarpma işlemi sonucu bu cihazın yaklaşık 9000 btu
luk bir cihaz olduğunu anlıyorum sanki..9000x0,293=2,63 kw yaklaşık değer.
Benim bildiğim 9000 btu bir klima saatte yaklaşık 900 watt enerji harcar.
1200 BTU 1250 Watt vs.2.56 kw neyin nesi o vakit?
Toparlayacak olursak
1
- yukarıda soğutma kapasitesi 2.56 kw dediği değer tam olarak ne?(neyin sarfiyatı bu?)
2-9000 btu cihaz sürekli çalışmada saatte yaklaşık 900 watt enerji sarf eder.Bu doğrumudur?
Buna göre 15,18 ,60 bin btu luk cihazların enerji sarfiyatını belirlemem gerekiyor.
3-son ve asıl sorum; herhangi bir ölçü aleti kullanmadan sadece etiket verilerine göre
vrf etiketinde yazan sadece soğutma için yazıyorum;
soğutma kapasitesi 152800 btu(vrf)
44800 watt (bu neyin gücü?
güç 18480 watt(bu neyin gücü?

Bunları ne için merak ettiğime gelince;
İşletmemde bulunan 3 adet 60000 btu goodman(kanallı)
ve toplamda 20 adet 9000 ve 15000 btu luk klimaları(etiketinde btu olarak belirtilenler istisna)
rafa kaldırıp vrf sistemine geçmek istiyorum.Enerji harcaması olarak hangisi daha hesaplı
bunu öğrenmem lazım..İnşallah anlatabilmişimdir..:)Teşekkürler

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Klimalarda ıstma yada rezistanla ısıtmaya göre farklıdır.Rezistans veya başka ısı kaynakları
ısıyı elektriği direk kullanarak üretir.Ama klimalarda dışardaki hazır olan ısıyı içeri aktarır.(ısı pompası) Yani rezistansta verim %100 olamazken klimada verim %100 ü geçer bunu ayırmak için buna cop değeri adını verirler.Yani cop verimin başka bir şeklidir denebilir.Sizdeki 2.77 kw demek ben bu ısıyı 2.77 kw rezistans eşdeğeri olarak veririm ama bu kadar yakmam (900 watt yakarım)demektir.Yani cop a göre verimi belli olur.Buda markadan markaya değişir.Yani btu dan çok klima etiket değerleri önemlidir.Atıyorum 900 watt ile 9000 btu da verebilir 8000 btu da veya cop yüksekse 10000 btu da verebilir.
Benim bildiklerim bunlar klimacı arkadaşlar daha iyi anlatır.

Sorularima henuz yanit alamadim.klimaci arkadaslarin da yorumlarini bekliyorum.

Toparlayacak olursak
1
- yukarıda soğutma kapasitesi 2.56 kw dediği değer tam olarak ne?(neyin sarfiyatı bu?)
2-9000 btu cihaz sürekli çalışmada saatte yaklaşık 900 watt enerji sarf eder.Bu doğrumudur?
Buna göre 15,18 ,60 bin btu luk cihazların enerji sarfiyatını belirlemem gerekiyor.
3-son ve asıl sorum; herhangi bir ölçü aleti kullanmadan sadece etiket verilerine göre
vrf etiketinde yazan sadece soğutma için yazıyorum;
44800 watt (bu neyin gücü?
güç 18480 watt(bu neyin gücü?

Bunları ne için merak ettiğime gelince;
İşletmemde bulunan 3 adet 60000 btu goodman(kanallı)
ve toplamda 20 adet 9000 ve 15000 btu luk klimaları(etiketinde btu olarak belirtilenler istisna)
rafa kaldırıp vrf sistemine geçmek istiyorum.Enerji harcaması olarak hangisi daha hesaplı
bunu öğrenmem lazım..İnşallah anlatabilmişimdir..:)Teşekkürler

Dostum selamlar.

Bildiğimiz üzere her ülke belli standartlarda veriler kullanmalı ki sizin aldığınız 1 kg üzümü ben tarttığımda bu 300 btu demeyeyim. Global olarak tek bir tartım birimi malesef kullanılmıyor. Özellikle İngilizler her sektörde global kullanılan birimleri kabul görmeyip kendi standartları çıkararak kullanmaktadırlar. Trafik yönleri ters direksiyon terste uzunluk ölçümleri inch ısı kapasite birimleri BTU ( British Termal Unit kelimelerinin baş harfleri olmaktadır ) v.s. v.s.

Sorularının cevabı şunlardır.

1- 2.56 kW sarfiyat değil o cihazdan alabileceğiniz soğutma yada ısıtma gücünün kapasitesidir. ( Kesinlikle elektriksel kapasitesi cekeceği güç değil ) Birim olarak 1 kW = 3412 BTU ya eşittir. ikisi farklı birimlerdir. Bir nevi şöyle düşün 1 dolar şu an için 3.08 Türk Lirasına eşdeğer gibi.

2- 9000 BTU luk cihaz aşağı yukarı ( teknolojisi ve verimine göre değişir bu verim cihazların kataloglarında COP kısaltması ile gösterilir ) 900 watt civarında güç harcar. Sorunuzda bahsettiğiniz daha büyük kapasiteli cihazların harcayacağı gücü en güzeli etiketine bakarak öğrenebilirsiniz yada cihazın kapasitesini katalogundaki COP verimine bölerek bulabilirsiniz.

3-

44800 watt (bu neyin gücü? Bu değer BTU nun kW ( yada watt birimine ) çevrilmiş soğutma gücü
güç 18480 watt(bu neyin gücü? Bu değerde elektrik şebekesinden çektiği güçtür.

Umarım açıklayıcı olmuştur.

Benim bdigim kadarıyla ısıtma ce soğutma güçleri elktriksel değilde ısıtma ve soğutma gücüdür tıpkı kombilerde olduğu gibi mesela 15 kwa bir doğal gazlı kombide 15kwa demek doğal gazla orta çıkardığı ısıtma gücüdür sen etiketlerdeki anma gücüne göre hesep yaparsan elektrik sel gücü ve harcamayı bulabileceğini düşünüyorum özellikle vrf lerde sogutma gücü ve isitma gücü diye yazar bunun yanında anma gucu de yazar anma gucu gerekli elektrik sel güçtür sanirsam

Birim olarak 1 kW = 3412 BTU ya eşittir.
@SerkaN usta selam

yukarıda verdiğiniz değer soğutma kapasitesi için geçerli değil mi?
yani soğutma kapasitesi 2.63 kw yazan bir cihazın btu değerini bulabilmek için
3412btu=1000 watt
1 watt=3.412 btu
2630x3.412=8.978 btu yaklaşık 9000 btu.
Bu formulle sanırım yaklaşık olarak hesaplayabilirim düşüncesindeyim.

@SerkaN usta selam

yukarıda verdiğiniz değer soğutma kapasitesi için geçerli değil mi?
yani soğutma kapasitesi 2.63 kw yazan bir cihazın btu değerini bulabilmek için
3412btu=1000 watt
1 watt=3.412 btu
2630x3.412=8.978 btu yaklaşık 9000 btu.
Bu formulle sanırım yaklaşık olarak hesaplayabilirim düşüncesindeyim.

Doğrudur yaklaşık olarak hesap edebilirsiniz. Evet soğutma kapasitesi için geçerlidir. Burada gördüğümüz kW değeri elektriksel değer değildir.

Doğrudur yaklaşık olarak hesap edebilirsiniz. Evet soğutma kapasitesi için geçerlidir. Burada gördüğümüz kW değeri elektriksel değer değildir.
Anlasildi tamamdir.:)
Sogutma kapasitesi degeri kw olarak verilince biraz durum karisiyor.zaten bazi modellerde bunun yanisira elektriksel guc de verilmis.bunda sorun yok fakat hic btu degeri veya elektriksel guc degeri verilmemis cihazlarda sadece sogutma kapasitesi degerine gore elektriksel gucu ve btu degerini hesaplamam gerekiyordu.sayenizde bu isi de asagi yukari cozmus olduk..tesekkur ederim @serkan..Allah a emanet ol simdilik)

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri