klimada kullanılan 4 yollu vana

Arkadaşlar bana soğutma sistemlerinde kullanılan (klima) 4 yollu vananın çalışma prensini açıklarmısınız . Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. tamamen el yapımı olan ve sadece soğutma yapan (24000btu/h) klimamız var ona 4 yollu takıp ısıtmadada kullanmak istiyoruz .

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
en basit acıklaması
kompresorden çıkan kızgın gazı, soğutmada kullanılacaksa kondanserer gonderir
ısıtmada kullanılacaksa gazın yönünü değiştirerek evaparatore gonderir
ters cevrim olur internette çok sayıda resim var

ben sadece üç yollu vanayı duymuştum 4 yollu vanadan haberim yok farkı nedir acaba benim bildiğim üç yollu vananın üzerinde bir valf var enerjilendiğinde klima ısıtmada çalışır enerjisi kesildiğinde sogutmada çalışır yani gaz akış yönlerini dağiştirmeye yarar

4yolu vana görevi yer deniş tirmektir evap kondan ser kondanser evap şekli alır

arkadaşım şimdi klimada yollu vana cihazın yaz kış yani ısıtma ve soğutma fonksiyonlarını yöneten parçadır.şimdi klim amodeline göre farklılık gösteririr . üzerinde elektrikli ventil giriş ve çıkış boruları ve kılcallar bulunur giriş tek çıkış 3 tanedir.çalışmasınıda şöyle bi örnekle açıklarsak
atıyorum ventil elektriksizken cihaz soğutma konumunda çalışıyor biz elektrik verdiğimizde yani cihazı ısıtma konumun aldığımızda 4 yolla van ventili çeker ve soğutma yaparken kondansere gönderdiği sıcak gazı bu kez evaparatöre gönderir bunuda ventil çektiği anda içindeki mekanızmayı itekleyerek yapar elinize bi tane açık 4 yollu van aalırsanız çok daha rahat anlayabilirsiniz

Merhaba Arkadaşım; yollu vanayı arkadaşlar açıklamış zaten,
klimayı ısıtmada kullanırsın ancak,
bazı işlemler yapman gerekecek;
Cihaza heat pump özellikli bir iç ünite elektronik kartı alman gerekir,
İç ve dış ünite arası kablolalamaya 1 kablo ilavesi yapman gerekir.
Kompresör basma borusu üzerine 4 yollu vanayı kaynatman gerekir.

Yau sen en iyisi cihazı değiştir.
Daha ekonomik olur..-:)

cygm.meb.gov.tr/.../tesisat/.../klima_cihazlarinin_elektrik_devre_semalari.pdf
burada aradığını bulabilirsin

teşekkür ederim herkese...:)

en basit acıklaması
kompresorden çıkan kızgın gazı, soğutmada kullanılacaksa kondanserer gonderir
ısıtmada kullanılacaksa gazın yönünü değiştirerek evaparatore gonderir
ters cevrim olur internette çok sayıda resim var
Klimada 4.5.6 ne anlama geliyor. Bide 5 de elektrk yoksa bu ne demek oluyor yardmci olursaniz sewinirim. Teşekkür ederim

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri