Klima Tesisinde Soğutma Bataryaları ve Nemlendirme Hücresi

turan35

Üye
İyi günler arkadaşlar. Klima tesislerinin bir parçası olan soğutma bataryalarını hakkında bilgi verebilir misiniz ? En merak ettiği soru soğutma bataryalarında örneğin 975.000 kcal/h enerji tüketiliyorsa bunun elektrik karşılığı nedir ? Neden bunun bir elektrik karşılığı vardır ? Orda elektrik tüketen eleman nedir ? Ayrıca Nemlendirme Hücreleri diye daha önce hiç duymadığım bir kavram var bunun çalışma prensibi nedir? Burada tüketilen elektrik enerjisi nedir ? Acil ihtiyacım var lütfen cevaplayınız. Saygılarımla...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Azarı yedik birinizde lütfedip cevaplamadı bee :(

Dostum 1 saat içinde cevap beklemişsin.. Herkes bir iş peşinde ..

Bir klima santralinin soğutma yada ısıtma kapasitesinden bahsetmişsiniz. Bir klima santrali dizayn dildiği değerlerde yukarıda bahsettiğiniz enerjiyi sudan havaya aktarır. Bu aktardığı enerji için harcadığı enerjiyi çıkartmak için öncelikle orada çalışan chiller grubunun o anlık çalışma değerleri enerji analizi yapılmalıdır.

Kabaca söylersem bu vereceğim örnek çok kaba bir hesaptır mesela 1 000 000 kcal/h lik bir chiller örnek veriyorum tam kapasitede 400 kw elektrik çekmektedir. sizin klima santraliniz bu gücün 975 000 kcal/h lik kısmını harcayarak soğutma yapmaktadır. o zaman iki kapasiteyi birbirine oranlarsanız klima santraliniz tam kapasitedeki chillerin harcadığı bu 400 kw elektriğin ne kadarını santral için harcadığını bulabilirsiniz. ancak sistemdeki kayıplar v.s. bir çok etken bu değerleri etkilediği için çok kaba bir hesap olur.

Elektrik tüketen elemanı sormuşsunuz bir klima santralinde direkt olarak fanlar elektrik harcar. Hava sirkülasyonu için endirekt olarak klima santralinin soğutma yapabilmesi için mutlka çhiller grubunun çalışıyor olması gereklidir. ikincil olarakta chiller grubu elektrik harcar.

yeni bir örnek ,

2 adet klima santraliniz var.

biri 2 000 000 kcal/h
diğeri 1 000 000 kcal/h

ve birde chiller grubunuz var 3 000 000 kcal/h ve saatte 900 kw elektrik harcıyor.

1. klima santrali için çhiller bu 800 kw ın 3 te 2 si ni harcar. yani 600 kw 1. santral için harcanır. Geri kalan 300 kw ise ikinci santral için harcanır.

Ancak elektrik harcaması bununla sınırlı değildir. Bütün bunları bir sistem olarak düşünürseniz bu sistemde su soğutmalı ise kule fanları kule pompaları chiller pompaları da vardır. Bu hesap yapılacaksa bunlarda dahil edilmelidir. V.s. v.s. en azından sizin için açıklayıcı olacağını tahmin ediyorum.

kolay gelsin.

Bu konularda
Dostum 1 saat içinde cevap beklemişsin.. Herkes bir iş peşinde ..

Bir klima santralinin soğutma yada ısıtma kapasitesinden bahsetmişsiniz. Bir klima santrali dizayn dildiği değerlerde yukarıda bahsettiğiniz enerjiyi sudan havaya aktarır. Bu aktardığı enerji için harcadığı enerjiyi çıkartmak için öncelikle orada çalışan chiller grubunun o anlık çalışma değerleri enerji analizi yapılmalıdır.

Kabaca söylersem bu vereceğim örnek çok kaba bir hesaptır mesela 1 000 000 kcal/h lik bir chiller örnek veriyorum tam kapasitede 400 kw elektrik çekmektedir. sizin klima santraliniz bu gücün 975 000 kcal/h lik kısmını harcayarak soğutma yapmaktadır. o zaman iki kapasiteyi birbirine oranlarsanız klima santraliniz tam kapasitedeki chillerin harcadığı bu 400 kw elektriğin ne kadarını santral için harcadığını bulabilirsiniz. ancak sistemdeki kayıplar v.s. bir çok etken bu değerleri etkilediği için çok kaba bir hesap olur.

Elektrik tüketen elemanı sormuşsunuz bir klima santralinde direkt olarak fanlar elektrik harcar. Hava sirkülasyonu için endirekt olarak klima santralinin soğutma yapabilmesi için mutlka çhiller grubunun çalışıyor olması gereklidir. ikincil olarakta chiller grubu elektrik harcar.

yeni bir örnek ,

2 adet klima santraliniz var.

biri 2 000 000 kcal/h
diğeri 1 000 000 kcal/h

ve birde chiller grubunuz var 3 000 000 kcal/h ve saatte 900 kw elektrik harcıyor.

1. klima santrali için çhiller bu 800 kw ın 3 te 2 si ni harcar. yani 600 kw 1. santral için harcanır. Geri kalan 300 kw ise ikinci santral için harcanır.

Ancak elektrik harcaması bununla sınırlı değildir. Bütün bunları bir sistem olarak düşünürseniz bu sistemde su soğutmalı ise kule fanları kule pompaları chiller pompaları da vardır. Bu hesap yapılacaksa bunlarda dahil edilmelidir. V.s. v.s. en azından sizin için açıklayıcı olacağını tahmin ediyorum.

kolay gelsin.
Bu konularda iş yeri ve teklif toplantıları dahil bugüne kadar duyduğum en açıklayıcı yazıydı emeğinize sağlık. Sizlerde ileride yönetici olacaksınız tüm arkadaşlar. Yeni giren yeni mezun teknikerlerinizi mühendislerinizi iş kapsamınız ve makineleriniz hakkında mutlaka eğitim veriniz daha sonra siz rahat edersiniz. Serkan Bey yardımlarınızın devamını bekliyorum. Benim buradakiler iflah olmayacak montaja kadar hayat bana zindan montaj zamanı bu konuştuklarımızı elbette daha hızlı ve iyi öğreneceğim. Eğer elinizde klima kompresör , chiller ile ilgili basit sade yardımcı dökümanlar var ise okumak isterim. Saygılarımla :) :) Buarada nemlendirme hücrelerini yazmamışsınız :)

Nemlendirici konusunu atlamışım.

Nemlendirme hücresinde dönüş havasında nemi ölçen bir sensör var ve hücre içerisinde su buharleştırma ünitesi var. buharlaştırılan su havaya verilerek havanın nemi set edilen değere ulaştırılmak için verilir. Aynı zamanda dönüş havası ölçülerek nemlendiricinin kontrolü sağlanır.

Genelde proses uygulamalarda gördüm konfor ünitelerinde hiç görmedim. Üretimde kaliteyi arttırmak için kullanılıyor. Bir kaç çeşit nemlendirici var.

1- ısıtıcılı rezistanslı
2- ultrasonik buharlaştırıcılı
v.s.

buharlaştırıcı tipine göre çektiği akım değişiklik gösterir. Enerji harcaması öğrenilecek cihazın datasheetine bakılarak görülebilir. Başka türlü söylemek mümkün değildir.

iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Kolay gelsin iyi çalışmalar.

Nemlendirici konusunu atlamışım.

Nemlendirme hücresinde dönüş havasında nemi ölçen bir sensör var ve hücre içerisinde su buharleştırma ünitesi var. buharlaştırılan su havaya verilerek havanın nemi set edilen değere ulaştırılmak için verilir. Aynı zamanda dönüş havası ölçülerek nemlendiricinin kontrolü sağlanır.

Genelde proses uygulamalarda gördüm konfor ünitelerinde hiç görmedim. Üretimde kaliteyi arttırmak için kullanılıyor. Bir kaç çeşit nemlendirici var.

1- ısıtıcılı rezistanslı
2- ultrasonik buharlaştırıcılı
v.s.

buharlaştırıcı tipine göre çektiği akım değişiklik gösterir. Enerji harcaması öğrenilecek cihazın datasheetine bakılarak görülebilir. Başka türlü söylemek mümkün değildir.

iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Kolay gelsin iyi çalışmalar.
Serkan Abi Selamlar aşağıda değerleri verilen klima sisteminin toplam tükettiği elektrik gücünü nasıl buluruz ? sen olsan nasıl yapardın ; (chillerleriyle beraber asıl sormamdaki amaç şu aşağıdaki chiller required ve heating required kısmını nasıl elektrik karşılığını belirteyim. sen bana chilleri öğrettin ama heating required bilmiyorum.
Quenching A/C Systems
Number of unit n 5
Number of control zones n 5
Quenching supply air flow rate (*) = m3/h 137.500
Rated power kW = 146,0
Shaft power consumption (+5%) kW 95,0
Chilling required kW = 700,0
Heating required kW = 210,0

Dostum merhabalar.

Bu konuda aslında konunun özü şudur. Ben sanırım işi dolaylı yoldan anlattığım için sıkıntı çıkıyor. Bu bilgilerdeki required ibaresi minimum ihtiyacı olan değer anlamında kullanılmıştır. Tam kapasitede çalışabilmesi için.

Yine bir örnekle anlatayım.

Mesela 2 ayrı tesis var. Birinde ısı pompalı ısıtma kazanı var. Diğerinde ise elektrik rezistanslı ısıtma kazanı var. İkiside elektrik kullanarak ısıtma yapar. Bu iki tesiste örnek verirsem ( tam değerler değildir değerler fikir vermek amaçlıdır )

1. ısı pompalı tesiste 1 ton suyu ısıtmak için 5 tl lik yakıt yakarak suyu ısıtıyorsunuz
2. elektrikli rezistanslı tesiste ise yine 1 ton suyu ısıtmak için 25 tl yakıt harcıyorsunuz.

Bu durumda sizin sisteme uyarlarsak aynı klima santrali kullanılmış olduğunu düşünürseniz 1. tesisteki kullanımda elektrik harcaması düşük iken 2. tesiste çok pahalı bir kullanım vardır.

Sizin amacınız maliyet hesabı çıkartmak ise proje geneli bazında hesap yapılmalı. Ayrı bir mühendislik işidir bu. Bu kadar bilgi ile maliyet çıkartmak çok zor.

Dostum merhabalar.

Bu konuda aslında konunun özü şudur. Ben sanırım işi dolaylı yoldan anlattığım için sıkıntı çıkıyor. Bu bilgilerdeki required ibaresi minimum ihtiyacı olan değer anlamında kullanılmıştır. Tam kapasitede çalışabilmesi için.

Yine bir örnekle anlatayım.

Mesela 2 ayrı tesis var. Birinde ısı pompalı ısıtma kazanı var. Diğerinde ise elektrik rezistanslı ısıtma kazanı var. İkiside elektrik kullanarak ısıtma yapar. Bu iki tesiste örnek verirsem ( tam değerler değildir değerler fikir vermek amaçlıdır )

1. ısı pompalı tesiste 1 ton suyu ısıtmak için 5 tl lik yakıt yakarak suyu ısıtıyorsunuz
2. elektrikli rezistanslı tesiste ise yine 1 ton suyu ısıtmak için 25 tl yakıt harcıyorsunuz.

Bu durumda sizin sisteme uyarlarsak aynı klima santrali kullanılmış olduğunu düşünürseniz 1. tesisteki kullanımda elektrik harcaması düşük iken 2. tesiste çok pahalı bir kullanım vardır.

Sizin amacınız maliyet hesabı çıkartmak ise proje geneli bazında hesap yapılmalı. Ayrı bir mühendislik işidir bu. Bu kadar bilgi ile maliyet çıkartmak çok zor.
Teşekkür ederim abi daha maliyet çıkarma işine girmedim henüz yapamam da zaten ben sadece şu klimanın harıl gürül çalışırken tükettiği elektrik enerjisini hesaplamaya çalışıyorum . Birde meslek hayatımın başında ısıl değerlere de " kw " ibaresinin kullanılması kafamı allak bullak etti. Tam bir klima santralini tanımaya çalışıyorum . İhtiyaçları ne elektrik tükettiği noktalar ne ? Dediğin gibi maliyetini hesaplayabilmem bu bilgilerle imkansız. O aşamaya gelmek için bu aşamalardan geçiyorum . Siz çok bilgilisiniz bu konularda beni biliyor gibi düşünmeyin basit cevaplayın daha iyi öğrenirim sanırım. Yani burda demek istediğiniz abim bir elektrik rezistanslı ısıtma kazanı var nasıl chillerden gelen soğuk suyla havayı soğutuyorsan burdada ısıtıp basma mı söz konusu bu sistem klima santralinin içinde mi , yukarda yazdığım "210 kw " ifadesinin şebekeden çekilen enerji karşılığı hesaplanabilir mi ? gibi sorular abi gördüğün gibi sistem proje halinde kafamda canlanmadığı için bu tip sorular soruyorum saygılarımla

Ben akşam sizin için daha aydınlatıcı bir yazı hazırlayayım. Şimdi sahaya çıkmalıyım vaktim müsait olduğunda dilim döndüğünce açıklama yapayım. klima santrallerindeki kw ile harcadığı enerji olan kw v.s. hakkında kısa ve öz bi anlatım yapmaya çalışırım.

görüşmek üzere iyi çalışmalar.

Ben akşam sizin için daha aydınlatıcı bir yazı hazırlayayım. Şimdi sahaya çıkmalıyım vaktim müsait olduğunda dilim döndüğünce açıklama yapayım. klima santrallerindeki kw ile harcadığı enerji olan kw v.s. hakkında kısa ve öz bi anlatım yapmaya çalışırım.

görüşmek üzere iyi çalışmalar.
Çok faydalı olur teşekkür ederim kolay gelsin abi

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri