Klima Tavsiyesi / İklimlendirme Hk. Bir Kaç Soru.

alistair

Üye
Merhaba arkadaşlar buradaki ilk mesajım.

100 m2 kadar bir alanı dış sıcaklıktan bağımsız olarak belirli dönemlerde çeşitli sıcaklıklarda (17 ile 23 derece arası) tutmamız gereken bir sisteme ihtiyacımız var.Ortamda izolasyon çok iyi değil.Ancak geliştirilebilir. (100 m2 kadar zemin altı bir depo) Bu şartlar altında ne tür bir klima yada benzeri bir soğutma sistemine ihtiyaç duyulabilir? En optimal ısıtma/soğutmayı nasıl sağlayabiliriz? Klima olursa ne tür ve hangi marka klimaları önerirsiniz?

Saygılar.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
size yakın bir sogutma firması veye klima servisi varsa onlara başvurup bilgi alsanız en azından mekanı görüp daha saglıklı bilgi verebilirler ama ben kendi görüşümü yazayım...mekanın 17 - 23 derece arası tutmanız gerektigini yazmışsınız bunun için size hem ısıtma hem sogutma yapacak bir sistem lazım... bunun için en uygun olan yol klimadır... yalnız klimalar endüstriyel cihazlar degildir 7/24 olarak çalışacaksa çok uzun ömürlü olmazlar onun için kaliteli bir markadan yana tercihinizi kullanmanız lazım...yanlız bu deponun ne için kullanılacagını yazmamışsınız ve depo içinde ısı üreten cihaz makine yada içeride çalışma yapılacaksa atölye gibi kullanılacaksa içerdeki kişi sayısı performansı etkiler...ama mekan için 2 adet 24,000 btu split yada 1 adet 48,000btu salon tipi klima yaklaşık olarak yeterli olur ...

size yakın bir sogutma firması veye klima servisi varsa onlara başvurup bilgi alsanız en azından mekanı görüp daha saglıklı bilgi verebilirler ama ben kendi görüşümü yazayım...mekanın 17 - 23 derece arası tutmanız gerektigini yazmışsınız bunun için size hem ısıtma hem sogutma yapacak bir sistem lazım... bunun için en uygun olan yol klimadır... yalnız klimalar endüstriyel cihazlar degildir 7/24 olarak çalışacaksa çok uzun ömürlü olmazlar onun için kaliteli bir markadan yana tercihinizi kullanmanız lazım...yanlız bu deponun ne için kullanılacagını yazmamışsınız ve depo içinde ısı üreten cihaz makine yada içeride çalışma yapılacaksa atölye gibi kullanılacaksa içerdeki kişi sayısı performansı etkiler...ama mekan için 2 adet 24,000 btu split yada 1 adet 48,000btu salon tipi klima yaklaşık olarak yeterli olur ...[/QUOTE]

dostum
epey zamandan beri klima keşifi yapmıyorsun yazdıklarına bakılırsa...
:rolleyes:100 metre2 lik bir alanın satandart 3.5 tavan yüksekliği varsayarsan en az 80000 btu lük bir klima gerekir...o da ortamda ısı yükü olmaksızın eger ısı yükleri veya tavan daha yüksekse varsa bu kapasite arttırılmalıdır

Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar.Ortamın tavan yüksekliği yaklaşık 2.5 metre ve içeride ısı yayacak herhangi bir makine vb. ünite olmayacak.İklimlendirme kullanmamızın sebebi ise; içeride gıda depolaması yapılacak ve ürünün belli dönemlerde belli sıcaklık derecelerinde tutulması gerekiyor. (15 gün 17-20 derece 25 gün 22-23 derece vs. gibi)

Saygılar.

Son düzenleme:
Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar.Ortamın tavan yüksekliği yaklaşık 2.5 metre ve içeride ısı yayacak herhangi bir makine vb. ünite olmayacak.İklimlendirme kullanmamızın sebebi ise; içeride gıda depolaması yapılacak ve ürünün belli dönemlerde belli sıcaklık derecelerinde tutulması gerekiyor. (15 gün 17-20 derece 25 gün 22-23 derece vs. gibi)

Saygılar.
merhabalar
eger saklayacağınız ürünler bu sıcaklıklar dışında saklandığında kısa sürede bozulacak cinsten ise eger size normal klimalar yerine hassas kontrollü klimalar gerekli bu tip klimalarda ortam ısısını 0.01 c ile tuturuabilecek hasssasiyette ürünlerdir
saygılar hakan

dostum
epey zamandan beri klima keşifi yapmıyorsun yazdıklarına bakılırsa...
:rolleyes:100 metre2 lik bir alanın satandart 3.5 tavan yüksekliği varsayarsan en az 80000 btu lük bir klima gerekir...o da ortamda ısı yükü olmaksızın eger ısı yükleri veya tavan daha yüksekse varsa bu kapasite arttırılmalıdır

Btu Kapasitesi Hesaplama.

Klima seçiminde en uygun tip ve modeli seçebilmek için, öncelikle soğutma ihtiyacının
doğru olarak saptanması gerekmektedir. Klima seçiminin doğru bir şekilde tespit
edilebilmesi için aşağıda verilen bölgesel katsayılar ve 3 önemli etken göz önünde
bulundurulmalıdır.

Bölgesel Katsayılar

Soğutma ihtiyacı (Btu/h) = Bölge Katsayısı x Soğutulacak alan ( m[SUP]2[/SUP] )

Bölgelere göre Katsayılar

Akdeniz 445

Doğu Anadolu 308

Ege 423

Güney Doğu Anadolu 462

İç Anadolu 346

Karadeniz 385

Marmara 385

sayın demiray teknik

alistair 100 m2 kare demiş ortalama bölge katsayısı bölgesini bilmedigimiz için 400 diyelim
100*400=40.000btu mesajımı okursan tahmini bir hesap yazmış oldugumu .....teknik destek alması gerektigini yazmışım kullanılacak amaca göre hesaplanması gerektigini yazmışım....benim degilde senin yaptıgın keşifleri gerçekten araştırmak lazım...burda amacımız insanlarla tartışmak degil ...elimizden geldigince yardımcı olmaktır ...sende insanlara yardımcı olmaya çalış başkasının yazdıklarıyla dalga geçmeye çalışmak yerine....

benim degilde senin yaptıgın keşifleri gerçekten araştırmak lazım...burda amacımız insanlarla tartışmak degil ...elimizden geldigince yardımcı olmaktır ...sende insanlara yardımcı olmaya çalış başkasının yazdıklarıyla dalga geçmeye çalışmak yerine....

sn usta murat
son cümlenize istinaden...
öncelikle ne bu forumda nede diğer forumlarda tanımadığım kişilerile dalga gecmek gibi bir misyonum vede vizyonum yoktur... yazdıklarımı bu şekilde algıladı iseniz özür dilemekten başka yapacağım bir şey yoktur...
yardımcı olma konusuna gelince profil bilgilerimde bu güne kadar kaç tane mesaj yazdığım açıkça görülmektedir.. birde açtığım konuların sayısına ve niteliklerine göz atarsanız açtığım mesajlarda ne gibi mesajlar konular da kimlerle ne konuda çatışmışım tartışmışım insanları etkilemeye çalışmışım..görebilrisiniz

https://www.kontrolkalemi.com/forum/iklimlendirme/5374-klima-neye-gore-yapilir-hesaplanir.html

örnegin: KLİMA HESABI

A: sogutma yükü= 470*40(m2)=18800 btu/h

Katsayıları veriyorum

akdeniz 450
doğu anaadolu 310
iç anadolu 350
güney dogu anadolu 470
marmara 395
karadeniz 395
ege 430

B) İNSANLARDAN GELEN EK YÜK
Not: saogutulacak ortam 4 ün üzerinde ise her fazla kişi için 600 btu:/h ek yük ilave edilir

Ek yük 2=.................-4)*600=.............. btu/h şuan bu örenekte yok devam edelim..
mesale 8 kişi cıkartıyoruz 2400

C ) cihazdan gelen yük

ek yük2=( 1700) - 500)*3.4= 4080 btu/h
1700 ile 500 cıkar sonuc 3.4 ile çarpılaçak

cihazlardan gelen yük güç tablosu veriyorum

bilgisayar 40w 2*40=80w
buzdolabı 100w 2*100=200w
florasanlamba 50w 2*50=100w
helojen lamba 500w 2*500=1000w
normal lamba 100w 2*100=200w
telavizyon 60w 2*60=120w şimdi toplayalım ve yukarı yazalım cihaz yerine

toplam 1700w yapar

D) TPLAM SOGUTMA YÜKÜ= EK YÜK +EKYÜK 2)yukarıda cıkan sonucları burada birleştirelim

toplam sogutma yükü=( 18800+1700 insanlardan gelen yük yok 4 aşmadıgı için = 20500 btu/h

ADIM 2 ISI KAYBI HESABI
toplam sogutma yükü yazılacak
ısı kaybı= 1 *20500= 20500

bölgelere göre kaysayı veriyorum

ısıtılacak alan m2 0-25m2 için
akdeniz 1.1
dogu ana dulu 1.5
iç ana dolu 1.4
güney dogu ana dolu 1.1
marmara 1.2
karadeniz 1.2
ege 1.2

şimdi 25-70m2 ve üstü için

akdeniz 1.0
dogu ana dulu 1.5
iç ana dolu 1.4
güney dogu ana dolu 1.0
marmara 1.1
karadeniz 1.1
ege 1.0

b) izolesiz ve kontrolsüz mahalin ısı kaybı düzeltme katsayı artıralacak

ek ısı kaybı 1.2*ısı kaybı ) 20500= 24600 btu/h klima takılacak odaya hesap bitmiştir..

Cevaplar için çok teşekkürler.Bir keşif yaptırmak en mantıklısı sanırım...

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri