Klima tüketimi hk

ugurcocuk

Üye
Değerli kardeşlerim, çocuklarımın odasında kullandığım 12 000 btu luk inverter klima arıza yapınca teknik servis çağırmak durumunda kaldım. Neyse klima tamir edildi ve bana dedi ki yaz aylarında mümkün oldukça düşük derecede kış aylarında mümkün oldukça yüksek derecede(Ben tam tersi biliyordum bunu) çalıştırmam lazımmış ki motor sürekli çalışsın, dur kalk yapmasın ve böylece elektrik tüketimi az olsun. bu benim bildiğimin tam tersi. Acaba bu konuda fikir verebilecek doğrusu nedir önerebilecek kardeşim varmıdır?
saygılar

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Değerli kardeşlerim, çocuklarımın odasında kullandığım 12 000 btu luk inverter klima arıza yapınca teknik servis çağırmak durumunda kaldım. Neyse klima tamir edildi ve bana dedi ki yaz aylarında mümkün oldukça düşük derecede kış aylarında mümkün oldukça yüksek derecede(Ben tam tersi biliyordum bunu) çalıştırmam lazımmış ki motor sürekli çalışsın, dur kalk yapmasın ve böylece elektrik tüketimi az olsun. bu benim bildiğimin tam tersi. Acaba bu konuda fikir verebilecek doğrusu nedir önerebilecek kardeşim varmıdır?
saygılar
Demaraj akımı anında çekilen yüksek akımdan kaçınma, dolayısı ile elektrik tasarrufu sağlama olarak öngörülmüş bir öneri…
Amaç mümkün olduğunca motorun dur/kalk yapmasını önlemek. Tasarruf açısından bakılırsa motorun uzun süre durmaksızın çalışmasından kaynaklanacak gider düşünülünce göz ardı edilebilir bir öneridir.
Bu tür cihazlarda oda ısısı termostat ayarı insan sağlığına uygun konfor değerlerinde olmalıdır. Ülkeden ülkeye değişmekle birlikte kişisel şartlar haricinde ideal oda ısısı 21-23 derece olarak kabul edilebilir.

Yazın 26 yada 27 ye ayarlarsiniz cihaz calisir sicajligi yakalar ve frekans kısmaya başlar.

Kışın 24 - 26 ya ayarlarsiniz aynı şekilde cihaz kendini ayarlar.

Ama şu var. Bilinçsiz musteri yada farklı güldüler içindeki satıcı küçük odaya büyük kapasiteli cihaz satmış ise! Mesela çocuk odaları genelde küçük olur 12 yada 15 m2 bir odaya 18000 btu gibi bir cihaz sarıldığında cihaz ne kadar inverter olsa da dur kalk yapacaktır. Ama bu durumda da sicakligi durusmek içerideki kişiyi rahatsız eder.

Siz konfor için yazın 26 - 27°C ideal kışın ise 24 - 26°C şartlarını sagladikca sorun yok.

Servisin dediği mantıklı değil.

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular

Geri