Klima sensörleri

Gürkanizmir

Katılımcı Üye
İc ünite ortam sensörü ve boru sensörü değerleri neye göre belirlenir. 5 k veya 10 k. Burada ki k kelvin mi. 5 lik olması cihazin kapasitesi ile mi alakalı. 5 yerine 10 takarsak ne olur. Saygılar

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
5 k yada 10 k degeri "kilo ohm" direnc degeridir. Degisken direnc NTC yada PTC sensor dedigimiz isi ile degisken direnc ozelligi gosteren parcalardir.

Bir kac standartta imal ediliyorlar.

Mesela temel bir sicaklik baz alinir bu sıcaklıkta olmasi gereken deger bilinir. Ornek 25 °C de 5 kohm yada 10 kohm olmasi gibi.

Malzemeciye sorduğum da 9 12 arası klimalarda 5lik 18 24 arasında 10 luk satılıyor dedi. Bu değer cihazin kapasitesi ile alakalı mi

Marka modele gore degisiklik gosterir. O satici cok genelleme yapmis. Yada sadece belli bir marka icin soylemis.

Peki biz arizali bi sensörü değiştirmek istediğimiz de üzerinde yazmıyor is3 neye göre alacagiz sensöru. Ölçtum diyelim 4 5 çıkti. Onu anladık diyelim ama ya ölçüm de değer vermez ise. Cokmu kurcalıyorum abi :)

Peki biz arizali bi sensörü değiştirmek istediğimiz de üzerinde yazmıyor is3 neye göre alacagiz sensöru. Ölçtum diyelim 4 5 çıkti. Onu anladık diyelim ama ya ölçüm de değer vermez ise. Cokmu kurcalıyorum abi :)

Ben split klima uzerine calismiyorum ama ben olsam taktigim cihazlarin sensor omajlarini not alirdim. Belki cok degismiyordur yani piyasada 3k 5k ve 10k dan baska sensor tipi olmayabilir. Bu nedenle deneyip kolaylikla bulunabilir. Bu bilgi ilgili markalarin elektronik sema ve ariza notlarinin oldugu dokumanlarda bulunmaktadir ancak bu bilgi servis disina pek cikmaz. Piyasada da ya olcup yada deneyerek bulunuyor.

Kablosunun üzerinde yazar sensörün bilgileri.
Marka ve daha önemlisi kapasite ile çok ilgili.
Yıllar önce 7000btü serpantin sensörü bozuldu. Servis geldi söktü. Aynısı yokmuş dedi başkasını taktı. Bu daha iyi ısıtır dedi.
Hakikaten daha çok ısınıyordu.
Sonra yaz geldi. Soğutmaya aldım. Alet çalışıyor ama bir süre sonra hava gelmiyor. Kapakları açtım. Serpantin komple buz tutmuş. Sensör algılamıyor.
İlk sensör bende olmadığı için çok aradım ama bulamadım aynısını.
Şimdi yazın farklı kışın farklı sensör takıyorum.

Kablosunun üzerinde yazar sensörün bilgileri.
Marka ve daha önemlisi kapasite ile çok ilgili.
Yıllar önce 7000btü serpantin sensörü bozuldu. Servis geldi söktü. Aynısı yokmuş dedi başkasını taktı. Bu daha iyi ısıtır dedi.
Hakikaten daha çok ısınıyordu.
Sonra yaz geldi. Soğutmaya aldım. Alet çalışıyor ama bir süre sonra hava gelmiyor. Kapakları açtım. Serpantin komple buz tutmuş. Sensör algılamıyor.
İlk sensör bende olmadığı için çok aradım ama bulamadım aynısını.
Şimdi yazın farklı kışın farklı sensör takıyorum.
Abi dikkat ettim yazmıyo bilgileri voltaj felan yazıyordu. Bilmiyorum belki bu yeni çıkanlar yazmıyor. Kapasite ile ilgili galiba o zaman 24 luk cihaza 5lik takarsak çok sık devreye girip çıkar gibi bişey heralde. Serkan abinin dediği gibi ölçer yazarım elimizde net bi bilgi olur

Testlerime göre 5 lik takılan cihazin fani mesela iç ünite 30 dereceye gelince açıyor fani. 10 luk takınca 40 dereceye gelince açıyor. Buda daha iyi işi veriyor gibi geliyor kullanıcıya. Tabi en başta daha sonra 5 lik 10 luk farkı kalmıyor. Yani ilk devreye girme sıcaklığıni fark ettiriyor. Lotus adana nun dediği yazın yaşanan karlanma ortam sensörü ile ilgili olabilir diye düşünüyorum. Çünkü boru sensörü sadece kışın fani kontrol amacı ile çalışıyor. Soğutmada görevi yok. Bu şekilde yorumladım ben. Saygılar

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,592
Son üye
E.E.M.

Yeni konular

Geri