klima santralleri hakkında yardım

lynx06

Üye
Herkeze selam siteyi uzun zamandır takip ediyordum üye olmak yeni kısmet oldu klima santralleri ve havalandırma hakkında bilgi arıyorum ama fazla bişey anlıyamadım mesela bir binada klima santralinden çıkan soğuk ve sıcak hava nasıl fan-coillere ulaşır borulaması nasıl olur soğuk ve sıcak boruları ayrımıdır binalarda havalandırma nasıl olur onun borulaması ayrımıdır o nasıl çalışır biraz bilgi verirseniz sevinirim iki gündür geziyorum ama o kadar bilgi varki kafam karıştı :(

Selam arkadaşım bildiğim kadari ile anlatacağım. Hatalarım olursa düzeltirsiniz. binaların dışında bulunan çillerler vardır, bunlar suyu soğutur ve bu su bir boru ile fan-coiller gider, fan-coilin içinde bulunan fan bu suyun soğuk havasını bulunduğu mekana üfler. Isıtma işlemini ise fan coillerin içinde bulunan rezistansların suyu ısıtması ile olur tam hatırlamıyorum bu su soğuk su borusundan ayrımı aynımı ama ayrı idi sanırım. Havalandırma kanallarına gelince bunlarda Ahu denen kocamannnnn:))) bir makine var.Bu makinanın içine sıcak ve soğuk su girişleri var. termostatın bilgisine göre istenilen mekana sıcak yada soğuk hava verir. Bu cihaz biraz teferruatlı bunlardada çiller var ve ayrıca havanın nem oranını ayarlayan, bakterileri öldüren vs. (homidefair(yazımı doğru diil ), ve filtreler var. Yardımcı olduysam ne mutlu bana. hatalar yada eksikler olursa diğer arkadaşlar düzeltir zaten.Tabii bu arada bu sular belirli bir basıncla gider bunuda unutmıyalım.
kolay gelsin...

Herkeze selam siteyi uzun zamandır takip ediyordum üye olmak yeni kısmet oldu klima santralleri ve havalandırma hakkında bilgi arıyorum ama fazla bişey anlıyamadım mesela bir binada klima santralinden çıkan soğuk ve sıcak hava nasıl fan-coillere ulaşır borulaması nasıl olur soğuk ve sıcak boruları ayrımıdır binalarda havalandırma nasıl olur onun borulaması ayrımıdır o nasıl çalışır biraz bilgi verirseniz sevinirim iki gündür geziyorum ama o kadar bilgi varki kafam karıştı :(

Fan-Coil sistemi 2 ve 4 borulu olmak üzere 2 şekilde kurulur.Genelde 2 boruludur maliyet açısından ve soğutma sistemine göre borulanır.Fan-coiller su ile soğutma ve ısıtma yapar.Fan-coil girişlerinde 2 veya 3 yollu vanalar vardır.Bunlar Fan-coil termostatları ile kumanda edilir ve gelende on/off olur.Yani sıcaklık set ettiğiniz dereceye geldiğinde vananız kapanır ve fanınız hala çalışmaya devam eder.Fan-coil in fanları 3 hızlıdır ve hızlar fan-coil termostatından manuel olarak kumanda edilir.Yani Fan-coillere herhangi bir hava taşınmaz sadece sıcak veya soğuk su gönderilir ve fan-coilin serpantininden dolaştırılır.Fan-coilin fanı yardımıylada mahale üflenir.

Klima santralleride aynı mantıkta çalışır.Çoğunlukla serpantinleri müşterek
değildir.Yani 4 borulu sistemdir.Yaz kış farketmez borularda sıcak ve soğuk su mevcuttur.Serpantin girişlerinde 2 veya 3 yollu vanalar vardır.Bunlar genelde DDC panelle parametre ayarlarıyla üfleme ve dönüş(mahal)sensörleriyle limit-set değerine göre kumanda edilirler.Klima santrali %100 taze havalı,Karışım Hücreli ve Isı Geri Kazanımlı tipleri mevcuttur.Çok geniş konu sorunuz varsa soru cevap yapalım

arkadaşlar cevaplar için teşekkürler anladığım kadarıyla sıcak ve soğuk sular fancoillere ayrı borulardan ulaşıyor ve fancoil bunu üflüyor peki temiz hava veren ve kirli havayı emen sistem klima santraliylemi alakalı yoksa o ayrı bi sistemmi herkeze iyi foumlar

arkadaşlar cevaplar için teşekkürler anladığım kadarıyla sıcak ve soğuk sular fancoillere ayrı borulardan ulaşıyor ve fancoil bunu üflüyor peki temiz hava veren ve kirli havayı emen sistem klima santraliylemi alakalı yoksa o ayrı bi sistemmi herkeze iyi foumlar
slm, fan coillerde giriş ve çıkış olmak üzere iki su borusu olduğunu öğrendim. ısıtma işlemi giriş kısmında bulunan elektrik kontrollü valfin kapanması ile su akışı kapanır ve rezistanslar devreye girer, serpatinlerin arasındaki suyu ısıtır ve fanlar vasıtası ile serpantin arasındaki sıcak hava mekana yollanır. su ısısnı kontrol için termostat vardır. soğuk hava istendiğinde vana açılır ve ısıtıcılar(rezistanslar) devreden çıkar, çillerden gelen soğuk su sürekli devir daim olur ve su soğumaya başlar serfantin içindeki soğuk hava fanlar vasıtası ile mekana gönderilir.
yani tek bir giriş tek bir çıkışla, dört mevsim yaşıyorsun:)))
iyi çalışmlar

slm, fan coillerde giriş ve çıkış olmak üzere iki su borusu olduğunu öğrendim. ısıtma işlemi giriş kısmında bulunan elektrik kontrollü valfin kapanması ile su akışı kapanır ve rezistanslar devreye girer, serpatinlerin arasındaki suyu ısıtır ve fanlar vasıtası ile serpantin arasındaki sıcak hava mekana yollanır. su ısısnı kontrol için termostat vardır. soğuk hava istendiğinde vana açılır ve ısıtıcılar(rezistanslar) devreden çıkar, çillerden gelen soğuk su sürekli devir daim olur ve su soğumaya başlar serfantin içindeki soğuk hava fanlar vasıtası ile mekana gönderilir.
yani tek bir giriş tek bir çıkışla, dört mevsim yaşıyorsun:)))
iyi çalışmlar

Hocam bu bilgi çok yanlış.Fan-coillerde elektrikli ısıtıcı(rezistans)diye bir şey mevcut değildir.Bakın 2 Borulu Sistem İçin Anlatıyorum;Kış koşullarında Kazan dairesinden sirkülasyon pompalarıyla gönderilen sıcak su fan-coil serpantinlerinden geçer,bu arada fan çalışır ve ortama sıcak hava üflenir.Fan-coil termostatı ve 2 veya 3 yollu Fan-coil vanalarıyla genelde on/off kumanda yapılarak ortam şartlandırılır.Yaz koşullarında ise yine aynı tesisat üzerinden Chillerden yine sirkülasyon pompaları yardımıyla bu sefer soğuk su gönderilir.Fan-coil termostatı ve 2 veya 3 yollu Fan-coil vanalarıyla genelde on/off kumanda yapılarak ortam şartlandırılır.Sistem sirkülasyon edilen su ile çalışır.Rezistan vs.yoktur.

Hocam bu bilgi çok yanlış.Fan-coillerde elektrikli ısıtıcı(rezistans)diye bir şey mevcut değildir.Bakın 2 Borulu Sistem İçin Anlatıyorum;Kış koşullarında Kazan dairesinden sirkülasyon pompalarıyla gönderilen sıcak su fan-coil serpantinlerinden geçer,bu arada fan çalışır ve ortama sıcak hava üflenir.Fan-coil termostatı ve 2 veya 3 yollu Fan-coil vanalarıyla genelde on/off kumanda yapılarak ortam şartlandırılır.Yaz koşullarında ise yine aynı tesisat üzerinden Chillerden yine sirkülasyon pompaları yardımıyla bu sefer soğuk su gönderilir.Fan-coil termostatı ve 2 veya 3 yollu Fan-coil vanalarıyla genelde on/off kumanda yapılarak ortam şartlandırılır.Sistem sirkülasyon edilen su ile çalışır.Rezistan vs.yoktur.
Şu anda bir otel projesindeki hatayı düzeltmeye çalışıyorum. ve fan-coil de rezistans var, ama onun kesecek termostat yoktu yaklaşık 400 adet ve oda termostadı sıcağa ayarlanığı zaman vanalar kapanıyor su ısınıyor kesici termostat olmadığındn dolayı su aşırı ısınıyor ve basıncında etkisi ile birleşme noktasındaki boruyu patlatıyor. :)) onun için kesin konuşmıyalım bence...şu çalıştığım yerde scannerim yok projeyi gönderirdim sana ama belki 10-15 gün sonra. yarın markasını öğrenir söylerim internetten beraber bakarız.
iyi çalışmalar.

Şu anda bir otel projesindeki hatayı düzeltmeye çalışıyorum. ve fan-coil de rezistans var, ama onun kesecek termostat yoktu yaklaşık 400 adet ve oda termostadı sıcağa ayarlanığı zaman vanalar kapanıyor su ısınıyor kesici termostat olmadığındn dolayı su aşırı ısınıyor ve basıncında etkisi ile birleşme noktasındaki boruyu patlatıyor. :)) onun için kesin konuşmıyalım bence...şu çalıştığım yerde scannerim yok projeyi gönderirdim sana ama belki 10-15 gün sonra. yarın markasını öğrenir söylerim internetten beraber bakarız.
iyi çalışmalar.

Oda kaç dereceye geliyor ki vanalar kapatıp rezistans devreye giriyor?Bide gönderdiğiniz suyun ısısı ne?Vana kapanınca vana tarafındaki bağlantı yerlerimi kopuyor?Sirkülasyon pompalarınız invertörlü değil mi?

Oda kaç dereceye geliyor ki vanalar kapatıp rezistans devreye giriyor?Bide gönderdiğiniz suyun ısısı ne?Vana kapanınca vana tarafındaki bağlantı yerlerimi kopuyor?Sirkülasyon pompalarınız invertörlü değil mi?
normal çillerden gelen su bu, termostat sıcak konumuna getirildiğinde ventil kapanıyor ve fon coil deki suyun akışı kesiliyor,ve reziztansın rölesi devreye giriyor su rezistanslar yardımı ile ısınmaya başlıyor. odanın sıcaklığı onu etkilemiyor (çünkü oda sıcaklığını fanlar ayarlıyor) ve rezistansların olduğu bölümde fon coilin içinde yani, termostat olmadığından dolayı su sürekli ısınıyor reziztansın sıcaklığı kadar. bu sıcaklıktan ve onun meydana getirdiği basınçtan dolayıda en zayıf bölgede patlatıyor.

peki havalandırma tesisatının klima santraliyle bağlantısı varmı yoksa ayrı bi sistemmi iyi forumlar

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,172
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri