Klima santrali asiri su yapiyor?

zbyrblc

Usta Üye
Arkadaslar selam.debisi ve kapasitesi belli olmayan bir klima santralimiz var..klima santraline bagli 70 kw lik bir chiller ile sogutmayi sagliyoruz fakat yaz aylarinda cihazlar 7/24 calistigi icin vantilator motorunun bulundugu hucrede asiri su birikintisi sorunu oluyor.bu su kanallardan yuruyerek ufledigi mekanlara yagmur gibi yagmaya basliyor belli bir sure sonra..kac tane firma cagirdmsa bir turlu sorunuma care bulamadilar..akil veren o kadar cok firma varki sorsaniz klima santralini kendisi icat etmis sanki ama is icraata gelince dansoz gibi ne tarafa kivirsam diye dusunup duruyorlar tabiri caizse..resimleri yukluyorum..bazi arastirmalarim sonucu damla tutucu kaset yaptirmaya karar verdim fakat adamlarin yaptigi montaj ortada..damla tutucuya carpan suyun bir tavada birikip drenajla disari atilmasi gerekirken carpan su yine hucrenin icine akiyor...resimleri yukluyorum.sorunun sebebini ve cozum yollari ile ilgili tecrubeli arkadslarin yorumlarini bekliyorum.

Ekli dosyalar

• 1434610108387.jpg
    1434610108387.jpg
    44.7 KB · Görüntüleme: 65
  • 1434610121393.jpg
    1434610121393.jpg
    54 KB · Görüntüleme: 60
  • 1434610139940.jpg
    1434610139940.jpg
    51.1 KB · Görüntüleme: 59
  • 1434610155038.jpg
    1434610155038.jpg
    43.6 KB · Görüntüleme: 59
Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Su birikintisi su kaçağından ileri gelir. Su kaçağını tespit edip, önlemini almalısınız. Bakır boru, radyatör, ek yerleri vb. kaçak olabilir.

Su kacagi yok..test icin tavaya su doldurdum, hucreye kacak varmi diye testini yaptim su kacagi olmuyor..

Klima santralınız harici tip mi? Bir yerden su geliyor. Yağmur suyu olabilir mi?

Harici tip nasil bilmiyorum..yagmur suyu gelme olayi filan yok arkadaslar gunesli havada yagmur suyu nereden gelecek..hucre icerisindeki yuksek hava basinci yuzunden peteklerden hucre tarafina dogru su atlamasi tarzi bisi oluyor..saat basi gollenme yapiyor neredeyse..hucrenin tavaninda yagmur damlaciklari olusuyor ayni zamanda

Harici tipten kastım dışarıda( kapalı ortamda değil) kurulu olup olmadığı. Su eksiltmesi oluyor mu? Sistemde basınç düşmesi oluyorsa su kaçağı vardır. Bizim de başımıza gelmişti aynı durum bir kez. Bakır boru radyatör bağlantısına yakın bir yerden takriben 10-15 cm çatlamış, su gölleniyordu. Sistemde sürekli su basıncı düşüyordu. Çatlağı sarı kaynakla kapattık. Sorunu çözmüştük.

Disarida evet..catida..su eksiltme yok.ciller kazan basinci 2-3 bar ,asagiya dusmuyor..bu ve bunun gibi olasiliklari zaten ilk basta dusundum.artik aklima iceriye bir kamera koyup su nasil olusuyor golleniyor videoya cekip canli canli izlemek geliyor).. Hep olasiliklarla gide gide bir suru para harcandi.yazik gunah

Sürekli hidroforunuz çalışıyor mu? Basıncı düşmüyor olarak görebilirsiniz. Su ilaveden sisteme sürekli su geçişi olabilir. Hidroforunuzu gözlemleyin. Sisteme su ilave vananızı kontrol edin açık kalmış olabilir.

Hidrafor yok, sebekeden direk geliyor hat..hem cilllerde hemde tesisat uzerinde, donus tarafinda manometre var.ikiside 3 bar i gosteriyor.kacak olayi yok anlayacaginiz..su, klima santrali icindeki borularda dolasip cillere geri donuyor.. Bu borularin alti komple su tavasi.burdaki suyu toplu sifon sayesinde disari atabiliyorum.ama resimdeki hucrede su yuksek hava basincindan dolayi hucre icinde kaliyor ancak motoru kapatirsam su daha once hucre icine matkapla actigim deliklerden bosalip gidiyor..sorunun kaynagini bir turlu bulamadim

Birde cillerin basma araliklari 8-9 dereceye ayarli.yani bu cihazin en son indirebilecegim degeri..surekli araliksiz calistigi ivin fazla su uretiyor.dereceyi 13 lere cikardigimda sorun yok.ciller ne kadar az devrede olursa o kadar az su olusuyor dogal olarak

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri