Klima sökümü nasıl yapılır?

arkadaşlar klima gazının tehlikesi varmı çünkü ben en az 10 tane çalışır durumda klima söktüm gazın tamamını dış ünite rekorlarından boşalttım işin kötü tarafı iç ünitenin rekorlarını bilmiyordum hepsini heba ettim ve bunlar tekrar kullanılacaktı.

biz dış ünitedeki iki adet vanayı alyan anahtarı ile kapatıp bakır boruları kstik daha sonra bu klima servis tarafından yerine montajı yapıldıktan sonra ne gibi sorunlar yaşarız?

neden sorun çıksınki

Merhaba
(Eğer klimanız garantiliyse servisin gelip sökmesini tavsiye ederim.)Öncelelikle klimayı çalıştırın sonra dış unitedeki ince borunun bağlı bulunduğu rekoru alyan anahtarla kapatın ve biraz bekleyin bu bekleme süresi içersinde kompresör sistemdeki gazı kendi bünyesinde toplayacakır yaklaşık 5 Dk bekledikten sonra diğer rekoruda kapatın ve elektriği kestikten sonra bütün boruları ve kabloları çıkartabilirsiniz.Kabloların bağlandığı yerler numaralıdır karışmaz endişelenmeyin kolay gelsin.....

sbrylmz arkadaşım ben aslında montajını hiç düşünmem servis çağırırım ama sökümü için çok yararlı bilgiler edindim teşekür ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
eger bilmiyorsanız srvisini çağırın.yoksa garantidende çıkar sökerseniz.

Arkadaşlar nacizane bazı bilgiler paylaşmak istedim.Aşağıda bazı adımlar var umarım faydalı olur;

KLİMA SÖKÜMÜ:

1-Servis vanalarının kapaklarını açın.
2-Klimayı soğuk çevirimde çalıştırın.
3-Basma hattı “presyon” yani ince borunun servis vanasını kapatın.
4-3 dakika bekleyin.
5-Hemen üzerindeki diğer kalın boru olan dönüş borusundaki servis vanasınıda kapatın.
6-Klimanızı sigortadan kapatın.Böylece soğutucu akışkanı dış ünite üzerindeki kondansere depolamış olacaksınız.
7-Elektrik ve haberleşme bağlantılarını sökerken kabloları kodlayın. Montaj sırasında yanlış bağlantıların önüne geçmiş olursunuz.

KLİMA MONTAJI:

Tekrar montajını yaparken dikkat etmeniz gerekenler.

1-Kesinlikle iç ve dış ünite montajlarını yaparken terazide kurun.
2-İç ünitenin boru çıkışını verirken eğimli verinki su gideri rahat olsun. Su gideri hortumu iç ünite boru çıkışı ile birlikte tahliye edilecektir.
3-Dış ünitenin plastik takozlarını mutlaka takın ki vibrasyonu alsın. Takmazsanız cihazınız kısa sürede mekanik arıza verebilir.
4-Haberleşme ve elektrik bağlantılarını önceden belirlediğiniz işaret ve kodlara göre bağlayın.
5-Rekorları yani boruların vidalı bağlantılarını sıkarken hassas olmanız gerekmektedir. Özellikle basma hattı olan ince boru kararınca ve hassas sıkılmalı kalın boruyu ise iyice sıkın . Rekor bağlantı havşaları patlatırsınız gaz kaçağı olur.
6-Dış üniteyi asarken eğer asacağınız duvar sağlam değil ise mümkünse saplama vidaları kullanın.
7-Şebeke yani elektrik bağlantısını yaparken KESİNLİKLE PRİZE YADA ÜÇLÜ FİŞE TAKMAYIN.Kullandığınız buatı başka bir cihazda kullanmayın ve buattaki kabloların minimum 3 x 2,5 olmasına dikkat edin.
8-Ve en önemlisi Mutlaka ama mutlaka toprak hattı olmadan işlemi tamamlamayın. Mümkünse bir elektrikçiye çektirin.
9- Klimanıza özel sigorta takdırmanız sizin ve cihazınızın emniyeti için önemlidir

(NOT:Arkadaşlar eğer ben bunları yapamam diyorsanız ve ben bu işi parayla yaptıracam diyorsanız çok iyi pazarlık yapmanız gerekiyor malum zaman çok kötü bazı kimseler artık o kadar işi yüzsüslüğe vurmuşlar ki örneğin 1 liralık işi 10 lira 20 liraya ya yapıyorlar uyanık olun...

sayın sbrylmz kardeş ilk önce klimayı çaılştırıp ondan sonra mı ince borunun anahtarını kapatıyoruz değilmi

sayın sbrylmz kardeş ilk önce klimayı çaılştırıp ondan sonra mı ince borunun anahtarını kapatıyoruz değilmi

soğuk moda alıp cihazı çalıştırın önce ince boru yu kapatın 2 dakikalık çalışma sonunda da kalın boruyu sonra içi dışı boruları sökebilirsiniz ... eger elinize hiç tornavida almamaışsanız hiç bulaşmayın...servis çağrın

Bilgiler için teşekkürler, biraz önce burdaki bilgilere dayanarak klimayı söktüm hiç gaz kaybı olmadı,
Yalnız basma hattını kapatında 1 dakika bekledim bence 1 dakika çok geldi 10. saniyede motorun sesi ciddi oranda değişmişti.

Bilgiler için teşekkürler, biraz önce burdaki bilgilere dayanarak klimayı söktüm hiç gaz kaybı olmadı,
Yalnız basma hattını kapatında 1 dakika bekledim bence 1 dakika çok geldi 10. saniyede motorun sesi ciddi oranda değişmişti.

takarkan rekorları sıktıktan sonra alyanla tektat ince ve kalın rekorlları açmıyacakmıyız. yoksa direkt çalışıyo mu

takarkan rekorları sıktıktan sonra alyanla tektat ince ve kalın rekorlları açmıyacakmıyız. yoksa direkt çalışıyo mu

Sayın DGN FRT;

Sökerken Soğutmada çalıştırıp Basma hattı (ince boru)nun vanası alyan ile kapatılır.

Motor sesinden de anlaşılır fakat yaklaşık 1-2 dk beklenir ki gaz kondansere depolansın. 10 saniye çok az ama klima daha nerdeyse gazın basıncını bile değiştiremez.

klima montajlandıktan sonra vakum yapılır ve servis vanaları alyan ile açılır kapalı kalmayacak yani....

Sayın DGN FRT;

Sökerken Soğutmada çalıştırıp Basma hattı (ince boru)nun vanası alyan ile kapatılır.

Motor sesinden de anlaşılır fakat yaklaşık 1-2 dk beklenir ki gaz kondansere depolansın. 10 saniye çok az ama klima daha nerdeyse gazın basıncını bile değiştiremez.

klima montajlandıktan sonra vakum yapılır ve servis vanaları alyan ile açılır kapalı kalmayacak yani....

sayın kocaeli kılimacı nick in klımacı oldugun anlaşılıyo. aslında bununla ilgili bir konu açtım klıma montajı nasıl yapılır. diye. geniş ve adım adım neler yapılacak anlatabilirmisin sana zahmet olmazsa

sayın kocaeli kılimacı nick in klımacı oldugun anlaşılıyo. aslında bununla ilgili bir konu açtım klıma montajı nasıl yapılır. diye. geniş ve adım adım neler yapılacak anlatabilirmisin sana zahmet olmazsa

Merhabalar Sayın DGN FRT;

Estağfirullah niye Zahmet olsun...

Hemen yazıyorum konunuza...

Saygılarımla...

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,892
Son üye
bekmezci