Klima neden hasta eder?

Sokmeden gercek anlamda temizlik olmaz. Sadece yuzeydeki pisliklerini temizlemis olursunuz serpantinin arkasini temizleyemezsiniz yada fani temizlememis olursunuz.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Peki duvarda takılı ic üniteyi sokmeden içini nasıl temizleyebiliriz.
Serkan kardeşimizin de dediği gibi tam anlamıyla temizlik olmaz ama müşteri klimamı sökme üzerinde temizlemeni istiyorum diye talep ettiğinde yaptığım işlemleri size özetleyeyim belki yardımcı olur...
Öncelikle malzemeler:
-Alüminyum yüzey temizleme maddesi. Klimacılardan klima ilacı olarak alabilirsin.
-İlacı rahat sıkabilmen için yine klimacılarda bulunan ilaç pompası. (Camsil kutusuda olur senin için:) ama zor olur elin yorulur.
-Tazyikli yıkama makinası. (Basıncı iyi olan ucundan tazyik ayarlı ilaç pompasıda olur yine senin için:)

İç ünitenin üst kapağının vidalarını söküp komple çıkaracaksınız, flaplarıda (hava yön aparatları) çıkaracaksınız, klimanın ebatında kalın sera naylonu bulup klimanın altından sokarak yanlardan bir karış sağa ve sola taşacak şekilde yerleştireceksiniz ve yanlara klimanın kasasına koli bandı ile bantlayacaksınız. Klimanızın üstünde alıcıgöz, flap motoru, oda sensörü nekadar sökebileceğiniz elektronik aksam varsa sökün. Anakartınızın olduğu kısma su ve ilaç gelmemesi konusunda dikkatli olun ama yine de bim, a 101 :) yada herhangi bir market poşeti ile ana kartın üzerini kapatın. Naylonun boyu yere kadar uzarsa işiniz rahat olur, naylonun uç kısmını kovanın ağzı gibi yuvarlayıp herhangi bir kovanın içine yerleştireceksiniz pis su buraya akacak. Şimdi işin püf noktası klima fanını sökmeniz lazım ama sökmesi ve takması zahmetli bir iştir, sökemezseniz de üzerinde yapabilirsiniz, tazyikli suyla fanı çok yüksek devirde çevirmemek kaydıyla, yüksek devir çevirirseniz fan motorunuz cortlar :s

Klima ilacını 4 te 1 oranında sulandırarak (ilaç sudan az olacak şekilde) ,iç ünitenin kirliliğine göre ilacı artırabilirsin göz kararı, ilaca çok ten temasında bulunmayın hatta eldiven kullanabilirsiniz bu aşamada. Fanı sökmemişsen düz tornavida yardımıyla fanı yavaş yaavaş çevirerek ilacı fanın her yerine zerk edeceksin ve fan yatağının olduğu bölümlere de yetişebildiğin kadar sıkabilirsin. Evaporatöre de iyice sıkacaksın köpürmeye başlayacak, sıktığınız ilaç asidik olduğu için çok fazla beklemeden tazyikli suyla güzelce yıkayın, önce evap sonra fan, sonra tekrar evap çünkü fanı yıkarken içerden evapa yine pislik atar. Güzelce heryerini bu şekilde duruladıktan sonra klimanızı toplayın artık klimanız hijyen üflüyor güle güle kullanın... :) biraz uzun oldu. Kolay gelsin...

Allah razı olsun daha nasıl detayli anlatilabilirki. Yerde sökülü iken yapmadim.simdi bana bir sürü zahmetli iş :) duvarlar alçı ve yeni boyamistim :?

Söylediğim gibi güzelce naylonla kapatırsanız duvara su gelmeyecektir. Birde klimanız fişli ise fişten elektriğini kesin sigortalıysa sigortasını kapatın bunu atlamışız... Biraz araştırın internetten üzerinde temizlemeyle alakalı videolar var fikir sahibi eder işten biraz anlayan birini... Ben bitane vereyim bakın kolay gelsin.

Biraz arastirdim ancak şöyle bir durum var. Bendeki klimayi inceledim ic unitenin kasasi komple büyün tek parca yani sokulecek hic bir yer yok gibi duruyor.sanki yerde arkadan sökülüyor gibi geldi. Boyle olabilir mi yoksa illaki tum modeller sökülürmu. Baktim petek aralarında biraz toz ve pervanede biraz toz var. Acaba sokmeden basincli hava kompresorle hava tutsam. Hani bilgisayar kasalarina tutarak temizlerdik ya o şekilde :) hic yoktan iyi olurmu

Açıkcası hasta olmanızın nedenini kirlilik değilde soğuk üfleme olduğunu düşünüyorum.

Sökmeden temizliği pek mantıklı düşünmüyorum.

Kolay gelsin.

Biraz arastirdim ancak şöyle bir durum var. Bendeki klimayi inceledim ic unitenin kasasi komple büyün tek parca yani sokulecek hic bir yer yok gibi duruyor.sanki yerde arkadan sökülüyor gibi geldi. Boyle olabilir mi yoksa illaki tum modeller sökülürmu. Baktim petek aralarında biraz toz ve pervanede biraz toz var. Acaba sokmeden basincli hava kompresorle hava tutsam. Hani bilgisayar kasalarina tutarak temizlerdik ya o şekilde :) hic yoktan iyi olurmu

Serpantine yapışan mikroplar havayla temizlenmez ilaç sıkıp yumuşatmanız ve su ile durulamanız şart. Ön panel mutlaka sökülür sökülmeme ihtimali yok temzilemek için sökülmesi şart. Bu üzerinde temizleme konusu klimacıları hep ikiye bölmüştür bende klimanın söküp parçalanıp temizlenmesi taraftarıyım ama siz klima sökükken bile ustanıza temizletememişşiniz şu saatten sonra söktürüp temizletme ihtimaliniz sıfırın altında eksi 8 :) bu yüzden yardımcı olma babında üzerinde temzilemeyi anlattım ama ustalarımı karşıma almışşam af diliyorum. Kolay gelsin iyi günler.

Tmm ustam sağolun.en kisa surede duvardan indirmeden ön tarafi sokmeyi deneyicem. Sökebilirsem.temizlil.yaparim..

Dostlar toshiba ras13 daiseika klimayi duvardan sokmeden, indirmeden guvenli şekilde nasil temizleyebilirim. Temizlik ilacini aldim. Çeşme suyu ile hortumla olurmu, yoksa basincli pompa gereklimi. Birde bu resimde nereleri sökmem gerekli. Nerelere dikkat etmem gerekli.

WGVNpE.jpg

3p9mlj.jpg

3p9mlj.jpg

pGRdNz.jpg

Serpantine yapışan mikroplar havayla temizlenmez ilaç sıkıp yumuşatmanız ve su ile durulamanız şart. Ön panel mutlaka sökülür sökülmeme ihtimali yok temzilemek için sökülmesi şart. Bu üzerinde temizleme konusu klimacıları hep ikiye bölmüştür bende klimanın söküp parçalanıp temizlenmesi taraftarıyım ama siz klima sökükken bile ustanıza temizletememişşiniz şu saatten sonra söktürüp temizletme ihtimaliniz sıfırın altında eksi 8 :) bu yüzden yardımcı olma babında üzerinde temzilemeyi anlattım ama ustalarımı karşıma almışşam af diliyorum. Kolay gelsin iyi günler.
Ustacim klimayi söktüm. Baska nereleri sökmem gerekli. Birde diyelimki bazi önemli yerlere. Sensor, alici göz yada karta su kaçsa cihazda elektrik olmadan 2-3 hafta bekletsem yinese ariza olurmu

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri