Klima montajında borulama (bakır boru ve alüminyum boru kullanılması)

Klima montajında bakır boru mu tercih edersiniz ? Alüminyum boru mu?

• Evet alüminyum boru tercih ederim.

Oy: 4 26.7%
  • Evet bakır boru tercih ederim.

Oy: 11 73.3%

• Kullanılan toplam oy
    15

serkan_48

Üye dümdüz üye
Arkadaşlar merhabalar.

Bu gün bir klima motajında bulundum. Sohbet arasında boru malzemeleri konusu geçti bende siz değerli arkadaşlarımın yorumlarını da almak istedim.

Klima montajında uzun yıllardır bakır boru kullanılmaktadır. Yeni yeni son dönemlerde boru set halinde cihazla gönderilen ünitelerde borular alüminyum çıkabiliyor. Sizce sağlıklı mı ? Bakırdan alüminyuma dönülmeli mi? Yoksa bakır kullanılması dahamı iyi?

Sizlerinde görüşünü almak istedim.

Herkese iyi akşamlar iyi forumlar.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Öncelik bu işin içinde değilim. Ama abime bir aralar lazım oldu bakır borunun fiyatı çok pahalı. Klimalarda alüminyum boru sıkça buralarda kullanılıyor. Bir de klimanın sökülüp tekrar takıldıktan sonra bakır da olsa alüminyum da olsa değiştirilmesinden yanayım. Çok riskli gözle görülmeyen bir yerde kaçak, kırılma olması durumunda sil baştan tekrar her şey yapılıyor. Onun için tek kullanımlık için ister alüminyum isterse bakır olsun ne fark eder ki. Onun için Alüminyumdan yanayım.

Sayın serkan_48,

Ne farkı var?
Yani ısı iletkenliği açısından fark var mı sizce?

Bahsettiğiniz firmalar, bakır daha pahalı olduğu için, maliyetleri düşürmek adına bu yöntemi uyguluyor olabilirler mi?

Ayrıca benim gördüğüm tüm klima ve soğuk hava deposu sistemleri bakır borularla yapılmıştır, alüminyum olanını hiç görmedim.

Soruyu yanlış anladınız. İç ünite ile dış ünite arasındaki bağlantı borusundan bahsediliyor.

sayın Serkan ŞAHİN:
bu konuyu 30 yıl önce belki daha fazla olabilir şahit olduğum bir hadise ile cevaplıyayım :
markası saklı kalsın bir beyaz eşya üreticisi firmanın yetkili servisleri
buzdolapları arızalanmıyor para kazanamıyoruz diye kazan kaldırdılar.

firma bu soruna çözüm bulmak için servislerden süre istedi ve ne yapalımda yetkili servislerimiz para kazansın diye toplantı üstüne toplantı
fikir üstüne fikir ürettiler

servislerin para kazanamalarının sebebi o dönemde üretilen buzdolapların kondanser ve buzlukları % 100 bakır borudan imal ediliyordu
firma kondanserleri bakırdan demir e
evaparatörleri ise bakırdan alüminyum olarak imal etme kararı aldılar ve bu kararı servisler ile paylaştılar
servislere biraz daha sabır dediler
demir kondanserler paslandı çürüdü
alüminyum evaparatör boruları oksitledi ve buzdolapları gaz kaçırmaya
başladı
bu gaz kaçırma işi süre olarak da garanti süresi dışında olduğu için servisler onarım parasını kullanıcıdan aldılar
onarım yaptırmayan müşteriye ise firma yeni buzdolabı sattı
bu işten serviste üreticide karlı çıkmış oldu ...

Alüminyum tercihinin en büyük ve tek nedeni maliyettir. Bakır pahalı bir malzeme olduğu için alternatif arayışlarında alüminyum tercih edildiğini düşünüyorum.

Diğer türlü ısıl v.s. özellik boru kullanımında önemli olduğunu düşünmüyorum. iletkende olsa yalıtkanda olsa amaç likit ve gazı bir yerden bir başka yere aktarmak ise kullanılan malzeme ister alüminyum olsun ister bakır olsun önemli değil. Önemli olan gaz akışını sağlamak ise burada önemli olan gazın boru içinde akış hızını etkileyecek dirençlerdir.

Bu noktada ister alüminyum olsun ister bakır olsun gazın akışını alüminyumda sağlıyorsa sorun yok. Yani alüminyumda kullanılabilir. Ancak bir kaç usta ile konuştuğumda illa bakır deniliyor.

Bakır kullanımı ustalarımızın yıllardır süre gelen alışkanlıklarından dolayı tercih edildiğini düşünüyorum.

Alüminyum tercihinin en büyük ve tek nedeni maliyettir. Bakır pahalı bir malzeme olduğu için alternatif arayışlarında alüminyum tercih edildiğini düşünüyorum.

Diğer türlü ısıl v.s. özellik boru kullanımında önemli olduğunu düşünmüyorum. iletkende olsa yalıtkanda olsa amaç likit ve gazı bir yerden bir başka yere aktarmak ise kullanılan malzeme ister alüminyum olsun ister bakır olsun önemli değil. Önemli olan gaz akışını sağlamak ise burada önemli olan gazın boru içinde akış hızını etkileyecek dirençlerdir.

Bu noktada ister alüminyum olsun ister bakır olsun gazın akışını alüminyumda sağlıyorsa sorun yok. Yani alüminyumda kullanılabilir. Ancak bir kaç usta ile konuştuğumda illa bakır deniliyor.

Bakır kullanımı ustalarımızın yıllardır süre gelen alışkanlıklarından dolayı tercih edildiğini düşünüyorum.

Bu mantıktan devam edersek 3-5 yıl sonra tıpkı su tesisatlarında olduğu gibi klima sistemlerinde de plastik borularla karşılaşabiliriz. Amaç gaz veya likid şeklindeki soğutkanın taşınması olduktan sonra plastik boru da taşır bunu, hem çok daha ucuzdur. Ama bir de basınç meselesi var, o konuda bir şey diyemem.

Alüminyum boruları birbirine ekleme yöntemi yani kaynak yapma işlemi bakır borulara göre daha zor geldiği için ustalarımız bakırdan vazgeçmiyor olabilirler mi?

Evet alüminyum borunun kaynağı zordur. Bakır kadar kolay değil. Daha düşük sıcaklıkta eriyor.

alüminyum boru kondanser evaparatör üretiminde kullanılamaz
bakırdan ucuz olmasına rağmen alüminyumun ısı iletken katsayısı düşük olduğu için bakır borulu evaparatör veya kondanser verimini alüminym borulu kondanser veya evaparatörden elde etmek hem ebatları büyütür maliyetide sanırım bakırdan pahalıya çıkar
ara bağlantı tesisat borusu olarak kullanılması oksidasyondan kaynaklanan gaz kaçak ve kaynak riski dışında imalat nakliyede maliyete olumlu katkı sağlar diye düşünüyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,853
Son üye
Megaronn

Yeni konular

Geri