Klima Montajı Nasıl Yapılır?

DGN FRT

Usta Üye
Arkadaşlar ben bir elektrikçiyim. Elimde sökülmüş arçelik klıma var. Bunun montajını ben yapmak istiyorum yardım ederseniz çok sevinirim. Nasıl montajını yapabilirim

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhabalar Sayın DGN FRT;

Öncelikle İhtiyacınız Olan Malzemeler ;

1.Su Terazisi

2.Uzatma Kablosu

3.Matkap

4.Beton/Ahşap Punch

5.Dubel Vida

6.Vakum Pompası

7.Vakum Saati-Manifold

8.Merdiven

9.Kablo Vs.

10.Elektrik bantı vs.

Montaj İse;

Öncelikle İç Ünitenin Montaj Plakası Su Terazisi İle Ayarlanır, Delikleri Kalem ile işaretlenerek delinir ve dubelleri çakılır.

Sonra Uygun Yerden Punch ile Boru İçin Delik Açılır...

Dış Ünite Yeri Belirlenir,Dış ünite Askı Aparatları Su terazisi ile dikey ve yatay şekilde Ayarlanır , Delikleri çizilir delinir dubelleri çakılır...

İç üniteye Borular Bağlanır,sonra boru delikten çıkarılarak iç ünite plakaya asılır... ilk üst taraf geçirilir sonra alt taraf esnetilip duvara ittirilerek sabitlenmesi sağlanır...

(sökerken iç ünite alttan yukarı doğru ittirilir...)

Elektrik kablosu bağlanır.

İç-dış ünite haberleşme kabloları bağlanır.

5li kablo tavsiye ederim ...

aynı kesitte olsa iyi olur yani...

Soldan sağa iç ve dış ünitede kablo renk sıralaması aynı şekilde bağlanır...

dış ünitenin vanalarına boruların rakorları takılır ve sıkılır...

Teflon Bant vs. kullanılmamaktadır...

Dış ünitedeki kör tapalar sökülür, alyan ile vanalar açılır.(sonuna kadar)

ek yerlerinden kaçak kontrolü yapılır.

Kaçak Var İse Soğutma işlemi sırasında kalın boruda karlanma oluşur...

(Ekipmanınız var ise ; Manifold Vanası Açılır, vakum pompası dış ünitenin kalın borusunun servis sibobuna bağlanır. Vakum pompası çalıştırılır. yaklaşık 15-20 dk vakum yapılır. işlem bittikten sonra İLK ÖNCE MANİFOLD VANASI,SONRA VAKUM POMPASI kapatılır. tersi olursa çekilen hava tekrar borulara girer...

eğer işlem sırasında elektrik kesilirse işlem baştan başlamalıdır...)

Bu da bir montaj videosu :

Başka sorunuz Var ise Cevaplamaya Hazırım...

Saygılarımla...

Hayırlı Akşamlar....

teşekkürler sayın kocaeliklımacı. fakat bu vakum işi şart mı yapmasak olmaz mı?

teşekkürler sayın kocaeliklımacı. fakat bu vakum işi şart mı yapmasak olmaz mı?

merhabalar Sayın DGN FRT ;

Açıkçası

Birçok Servis Elemanı Vakuma Önem Vermezler...

Yeni ürüne vakum gerekmez,fabrikada vakumlanır bunlar. boru mesafesi belli metreyi geçerse vakum gerekir,gaz eklenirse vakum yapılır gibi sözlerde adeta müşteriyi kandırırlar.

ve yapmadan giderler. Neredeyse Klimaların %55'i Vakumsuzdur ve %20 Şikayet Olmuştur... Tabii ki önemlidir fakat Çareniz yok ise vakumsuz kullanabilirsiniz. yeter ki gaz kaçmasın.

Saygılarımla...

merhabalar sayın dgn frt ;

açıkçası

birçok servis elemanı vakuma önem vermezler...

Yeni ürüne vakum gerekmez,fabrikada vakumlanır bunlar. Boru mesafesi belli metreyi geçerse vakum gerekir,gaz eklenirse vakum yapılır gibi sözlerde adeta müşteriyi kandırırlar.

Ve yapmadan giderler. Neredeyse klimaların %55'i vakumsuzdur ve %20 şikayet olmuştur... Tabii ki önemlidir fakat çareniz yok ise vakumsuz kullanabilirsiniz. Yeter ki gaz kaçmasın.

Saygılarımla...
sayınkocaeli klımacı bazıları söküp takıldıktan sonra gaz basılması gerekiyo diyo. Sökerken gaz kaçımadım ki tekrar gaz basıulsın. Bilmediğim bişey mi var anlamadım.

sayınkocaeli klımacı bazıları söküp takıldıktan sonra gaz basılması gerekiyo diyo. Sökerken gaz kaçımadım ki tekrar gaz basıulsın. Bilmediğim bişey mi var anlamadım.

Eğer Hiçbir Şekilde Klimadan Gaz Kaçması İse,Gaz Basılmasına Asla Gerek Yoktur...

Saygılarımla...

merhabalar sayın dgn frt;

eğer hiçbir şekilde klimadan gaz kaçması ise,gaz basılmasına asla gerek yoktur...

Saygılarımla...
su terazi yok bende göz kararıyla yapsam bir sakıncası olmaz galiba. Bu orada montaj yapıldıktan sonra alyanla ince veya kalın rekoru sıra farkı gözetmeksizisin açabiliriz dimi? Yani sıra söz konusu deil.

su terazi yok bende göz kararıyla yapsam bir sakıncası olmaz galiba. Bu orada montaj yapıldıktan sonra alyanla ince veya kalın rekoru sıra farkı gözetmeksizisin açabiliriz dimi? Yani sıra söz konusu deil.

Merhabalar... Göz Kararı Yapabilirsiniz Fakat Terazi Tavsiyemdir,kolay bulunabilir bir üründür.

Vanaları istediğiniz şekilde açabilirsiniz... Sırası Yoktur...

Saygılarımla...

merhabalar... Göz kararı yapabilirsiniz fakat terazi tavsiyemdir,kolay bulunabilir bir üründür.

Vanaları istediğiniz şekilde açabilirsiniz... Sırası yoktur...

Saygılarımla...
teşekkürler cavapların ve ilgin için kardeş. Normalde asıl işin klıma üzerine mi? Elektrik genel bölümde de cevaplar veriyosun da... Yoksa klıma ekstra mı?

teşekkürler cavapların ve ilgin için kardeş. Normalde asıl işin klıma üzerine mi? Elektrik genel bölümde de cevaplar veriyosun da... Yoksa klıma ekstra mı?

Benim İlgi Alanım Çocukken Aspiratörlerle Başladı,Sonra Elektrik,Klima diye sırayla gitti...

Şu An Klima İşi Yapıyorum ve Elektrik te küçüklükten beri ilgi alanım.Çoğu Zaman Elektrikçiler ile de birlikte çalışmıştım. fakat klimaya ağırlık verince bi aralar elektriği tamamen unutmuştum. yavaş yavaş tekrar ilgi duymaya başladım...

Saygılarımla...

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Geri