klima dış unıte kartı role arızalı yerıne kontaktor koyabılırmıyız

ali_yilmaz

Üye
slm
arkadaslar demırdokum klıma nın dıs unıtesınddekı kartında bulunan role sureklı arızalanıyo bunu devre dısı bırakıp kontaktor takmayı dusunuyorum bunun devre seması nası olur bı fıkır verebılecek varmı

sımdıden tesekkur ederım

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Klimanın dış ünitesindeki röle, kontaktör görevi görüyor. fakat aşırı akım nedeniyle herhalde bozuluyor. Aynı voltajda çalışacak bir kontaktör alıp değiştirebilirsin. üstteki kalın kabloları kontaktörün kontak uçlarına(giriş ve çıkış), röleyi açtıran ince kabloları da a1 ve a2 uçlarına gir.

rölenin kaç volt ile sürüldüğüne bak arkadaşım.
yalnızzz
bazı elektronik devreler için kontaktörün veya rölenin bobin akımıda önemli olabiliyor. kontaktör akımı yüksek olupta kontaktörü süren devre elemanını yakmayasın

dikkat et

slm
arkadaslar demırdokum klıma nın dıs unıtesınddekı kartında bulunan role sureklı arızalanıyo bunu devre dısı bırakıp kontaktor takmayı dusunuyorum bunun devre seması nası olur bı fıkır verebılecek varmı

sımdıden tesekkur ederım
benden sölemesi
selamlar yapman gereken şey şu
kompresöre giden 220 wolt elektriği yerinden çıkarıp motor yerine kontaktör takıcaksın 2 kontaklı normalde açık kontak 220 wolt bobin gerilimi olan bi kontaktör kullan
karttaki role çektiğinde bu kontaktöre enerji gidicek.ve kontaktör çekicek.kontak uçlarına harici bi 220 wolt girip çıkışını kompresöre bağladığında problemin çözülücek.

arkadaşım aynı olayı kurutucuda yaşadım.kart arızası sürekli oluyordu.rölenin kaç voltla çalıştığını yazmamıssın.önemli olan o.aynı voltla çalışan bir röle al, rölenin kontaklarının birinden normal 220ac geçir, kontaktörü çektir. ve kontaktör üzerinden motoru besle. daha bişey olacağını zannetmiyorum.

arkadaşım öncelikle kolay gelsin ama sorun böyle çözülmez. öncelikle sorunun kaynağını bulmak lazım . neden yüksek akım çekiyor ? önce bunu tespit edip halledmek lazım . değilse fabrikası senden iyi düşünmüştür bunu. eğer gerçekten röle yanacak kadar akım çekiyorsa sen kontaktör takınca düzelecek sanma . allah göstermesin yangın bile çıkabilir.ha ben her şeyi göze aldım klima gittiği kadar gitsin önemli değil diyorsan kontaktörü al dış üniteye koy yanlız ayrı besleme çekmen gerekiyor. fazladan sinyal ucu varsa onunla besle yada toprak kablosu varsa dış ünitede onunla besleyebilirsin. iç ünitende toprak olması yeterli. nasılsa bakır borulardan tamamlar toprak.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri