Klima dış ünitesi aşırı ısınabilir mi?

seferi_

Üye
Katılım
3 Eki 2022
Mesajlar
1
Puanları
1
Yaş
32
merhaba öncelikle iyi forumlar
nette gezerken kontrolkalemi.com a rastladım ve içeriği gerçekten ilgi çekici şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim
benim problemim yeni taktırmış olduğum LG artcool 12btu klimanın dış ünitesiyle ilgili isim ve marka verdim çünkü sanıyorum arıza oranı yüksek bir klima
klimam takıldığı gün takan ekip gaz kaçağı olduğunu söyleyip klimayı geri söktü ve değişim kapsamında 1 hfta sonra yenisi takıldı
klimamın dış ünitesi kücük bir cam balkonun içerisinde (5 parça camın 1 parçası cam hep açık) buna rağmen içeriye girdiğimde ciddi bir sıcaklıkla karşılaşıyorum sizce bu normal mi ?
bunun dışında iç ünite ile tavan arasında 12 cm bir boşluk var evdeki klimaların en yükseği bana biraz yüksek geldi biraz araştırdığımda montaj plakasında en az 20 cm bosluk bırakılması gerektiğini yazdığını öğrendim sizce 12 cm bosluk bir problem yaratır mı
tecrübeleriniz için tekrar teşekkür ederim
 

Ekli dosyalar

 • image0.jpeg
  image0.jpeg
  349.7 KB · Görüntüleme: 11
 • image1.jpeg
  image1.jpeg
  283.5 KB · Görüntüleme: 13
 • image2.jpeg
  image2.jpeg
  342.2 KB · Görüntüleme: 9
 • image3.jpeg
  image3.jpeg
  113.3 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.

serkan_48

Profesyonel Üye
Katılım
5 Ağu 2009
Mesajlar
12,547
Puanları
4,156
Yaş
42
Konum
Antalya
2 konu var.

Dış ünitenin olduğu balkonda klima çalışırken cam balkon kanatları açık konumda çalışmalı. Oyle bir kanat açık olmaz. Hava alması lazım.

İkinci konu iç ünite evet tavandan en az 20 cm aşağı monte edilmeli idi. Bu şekli ile isitmada çok verimli calismaz. Isıtma ayarında önündeki hava üfleme kanatları tamamen aşağı yere bakıyor olmalı ki verim alabilirsiniz.

Isıtma da ısınan hava yükseldiği için erken otomatik yapacaktır. Dediğim gibi on hava panjurunu aşağı yönde uflemesini sağlarsınız bir nebze verim alırsınız.
 

confickerbelasi

Profesyonel Üye
Katılım
25 Mar 2011
Mesajlar
3,996
Puanları
606
klimayı takan dahiler niye balkona koymuş? apartmanda ofis var onun 18binli balkonda balkonuyanı panjurla kapalı birde korkulukta tabela var balkonun dışında bile cehennem gibi dışarı alınmalı...
 

rsimsek

Profesyonel Üye
Katılım
3 Haz 2010
Mesajlar
2,306
Puanları
481
Konum
Anadolu yakası
Şahsen uzmanlık alanım değil fakat termodinamik dersi alan biri olarak, siz içeriyi soğuturken dışarıyı ısıtacaksınız. Yani bunun genel adı ısı pompasıdır. Isıyı bir ortamdan diğer bir ortama pompalar. Dış ortamın olduğu alanın ısınması doğaldır. İçeriyi soğuturken özetle tesisattaki ilgili gazın sıkıştırılarak yoğunlaşıp genleşerek içerideki ısıyı dışarıya taşır. Normalde dış ünite perfomans ve verim için tamamen havadar bir yerde olmalıdır. Binamızda benzer bir durum vardı ve bir metrekare balkon pvc kapalıydı ve neredeyse pencereler eriyecekti!
 

Gürkanizmir

Katılımcı Üye
Katılım
14 Kas 2017
Mesajlar
1,099
Puanları
56
Yaş
32
Konum
İzmir
Klima soğutma modunda iken dis ünite ısınır. Bu normal. Ama ısıyı iyi atamadığı yere koyulursa cihaz şişebilir. Bu havada sorun olmaz ama yazın tüm camları açmanız gerek.
 

Forum istatistikleri

Konular
122,961
Mesajlar
868,180
Kullanıcılar
440,382
Son üye
Elektrik.Elektronik.Muhen

Yeni konular

Üst