Klima Balkonu Beslem Kablo Güzergahı

kagem

Üye
Yüksek katlı bir binada birden çok sayıda dairenin kullandığı ortak klima balkonlarının besleme kablolarını, klima balkonları önünde bulunan dairelerin içinden geçen kablolar ile mi, bina dışından aşağıdan yukarı doğru giden besleme kabloları ile beslemek mi daha doğru olur? Teşekkürler.

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bina içi dağıtımdan alınması daha mantıklı. Birde sigorta olması iyi olur.

Bina içi dağıtımdan alınması daha mantıklı. Birde sigorta olması iyi olur.

Haklısınız, bina içi daha uygun, ama büyük güçteki klima ünite beslemesinin konut içinden geçmesi güvenli mi diye düşünüyorum. Ben kendi koridorumdan geçmesini istemezdim sanırım.

Klimaya yapılacak herhangi bir mudahalede kişi mesela enerjisini kesip vermek zorunda kalacak yada servis arızaya geldi cihazı sokmek için enerjiyi kesecek bu noktada ana panodanmı kesecek bunu muşteriniz bilemeyebilir klimacı aşağıdaki panoda sanırım sayaç çıkışına bu sigortayı koymayı planlıyorsunuz. Servis hangi sayaç hangi müşteriye ait bilemez.

Normal koşullarda her dairenin hattı ilgili dağıtım sigorta panosundan olması taraftarıyım.

Bir dairenin elektrik harcamasına bakıldığında bir mutfaktaki su ısıtıcısı bile klimadan daha fazla enerji çekebilir.

Büyük güç derken mesela nasıl bir klima Türkiye şartlarında odalar artık çok büyük değil. Ortalama salonlar 30m2 gibi
Böyle bir oda için 12000 btu kapasitesindeki klima yeterli. Bu kapasitede çok aşırı akım çekmez en fazla 5 - 6 amper gibi.

15 tane 40m2'lik alanı besleyen 2 adet veya 3 adet ortak klima balkonlarının bulunduğu katlar var. Bu tür bir proje daha önce yapmadım. Ortak alana her daire için farklı klima dış ünitesi mi konulacak, her daireden bu alana kablo çekilmesi için panolarından kablo çıkıp, klima balkonu olan daire içinden geçmesi bana tuhaf gelir. Ortak bir ünite var, tüm alanları ortak besliyor, ortak mahal enerji harcaması olarak kabul ediliyor, ondan da emin değilim. Mekanik projeler henüz hazır olmadığı için, emin değilim.

Mekanik proje olmadan zaten bu soruların cevabını bilemeyiz..

Yüksek katlı bir binada birden çok sayıda dairenin kullandığı ortak klima balkonlarının besleme kablolarını, klima balkonları önünde bulunan dairelerin içinden geçen kablolar ile mi, bina dışından aşağıdan yukarı doğru giden besleme kabloları ile beslemek mi daha doğru olur? Teşekkürler.

Ben bu yazidan konusu gecen mahali normal daire anliyorum ama diger baslikta rezidans ve ortak mahaller giriyor ortak mahalleri isitip sogutan klimalar giriyor..

Bu durum baska evet sayin elek'inde bahsettigi gibi mekanik elektrik projesine gore baglanir. Ortak mahal giderleri rezidans yonetimi kira olabilir yada farkli aidat ile alinabilir.

Ben bu yazidan konusu gecen mahali normal daire anliyorum ama diger baslikta rezidans ve ortak mahaller giriyor ortak mahalleri isitip sogutan klimalar giriyor..

Bu durum baska evet sayin elek'inde bahsettigi gibi mekanik elektrik projesine gore baglanir. Ortak mahal giderleri rezidans yonetimi kira olabilir yada farkli aidat ile alinabilir.

Merkezi ısıtma soğutma dış üniteleri var anladığım kadarıyla. Nette biraz baktım, VRF sistemlerinde daireye özel faturalandırma oluyormuş. Beslenen dış ünite elektrik giderlerini kullanma oranına göre dairelere uygun şekilde dağpıtmanın rolü ne, anlayamadım henüz. Bilgisi olan varsa, şimdiden teşekkür ederim.

Bazi vrf sistemlerinin (calistigim firmada var) kullanim detaylarini bir bilgisayara log alabiliyor. Diyelim bir unire vve buna bagli 10 hane var hangisi ne kadar kullanmis bilgisayar logundan cikiyor.

Sistemi ben gormedim ama Antalyada bir plaza is merkezinde kurmuslardi.

Bana hic mantikli gelmiyor bu tip bir uygulama.

Arkadaslarinda onerdigi gibi proje gelsin o zaman hersey netlesir.

Her dairenin dış ünitesi ayrı ise ilgili daireden beslenmesi gerekir . Ancak ortak bir dış üniteye bağlı birden çok daireyi besleyen VRF veya VRV iç üniteleri gibi bir sistem kurulu ise ortak mahalden ölçülecek şekilde besleme yapmak gerekir . Daha sonrasında dış ünite tüketimi süzme olarak ölçülüp , iç ünitelere giden palslerin sayılması usulü ile pals sayısına göre dış ünite tüketimi dairelere pay edilerek gayri resmi bir şekilde belirlenip bina yönetimi tarafından kullanıcılara fatura edilebilir. Bir çok uygulamasını yaptık . Daikin , mitsubishi gibi markaların siteleri incelenerek detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,120
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular

Geri