Klima Arızası Ne Olabilir?

fig79

Üye
LG BEKO 7700D Neo Plasma 19200 BTU luk split klima kullanıyorum.

klima soğutma yapmıyor. (ısıtmayı denemedim)

ilk açılışta iç ünite hava üflüyor ve dış ünitede bulunan fan çalışıyor ancak klimayı kumandadan kapatıp tekrar açınca iç ünite çalışmaya başlıyor ama dış ünitede hiç bir çalışma olmuyor (fan dönmüyor)

elektrik sigortasını kapatıp biraz bekledikten sonra tekrar açıyorum. dış ünite fanı çalışmaya başlıyor ama klimayı kumandadan kapatıp tekrar açınca aynı sorun devam ediyor

klima soğutma yapmadığı için biraz uğraştım iç üniteyi söküp temizledim. elektrik bağlantılarını ve sigortayı da kontrol ettim. bir sorunla karşılaşmadım.

dış ünite ulaşamayacağım bir yerde olduğundan ona bir işlem yapamadım.

arıza ile ilgili sayenizde bir kaç fikir sahibi oldum (kompresör devreye girmiyor olabilirmiş yada Termik arızalı olabilirmiş)
bu arıza bana pahalıya patlar mı?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.

ilk açılışta iç ünite hava üflüyor ve dış ünitede bulunan fan çalışıyor ancak klimayı kumandadan kapatıp tekrar açınca iç ünite çalışmaya başlıyor ama dış ünitede hiç bir çalışma olmuyor (fan dönmüyor)

elektrik sigortasını kapatıp biraz bekledikten sonra tekrar açıyorum. dış ünite fanı çalışmaya başlıyor ama klimayı kumandadan kapatıp tekrar açınca aynı sorun devam ediyor

klima soğutma yapmadığı için biraz uğraştım iç üniteyi söküp temizledim. elektrik bağlantılarını ve sigortayı da kontrol ettim. bir sorunla karşılaşmadım.

arıza ile ilgili sayenizde bir kaç fikir sahibi oldum (kompresör devreye girmiyor olabilirmiş yada Termik arızalı olabilirmiş)

dış üniteyede bakman gerekiyor eğer konderser kirli veya borular tıkalı olabilir bu yüzden soğutucu gaz dolaşımı olmuyor olabilir fan arızalı olabilir istenen devirde çalışmıyordur son olara gaz şarjını yeniden yapmayı dene

___

vede bulunduğun yer sıcak ve nemli bölgeyse kondanserin dış ortama atacağı ısıda kısıtlı oluyor sistem kendiliğinden stop edebiliyor

büyük ihtimallede kondanserde sorun vardır soğutucu akışkan yoğuşmuyordur..benim söyleyebileceklerim bu kadar...

Moderatör tarafında düzenlendi:

S.A.
değerli arkadaşım klima her açıp kapatma ve tekrar açmalarda dış üniteyi minimum 3 dk bekletir. Bu kompresordeki basıncın dengelenme süresidir. Yani komp. un üzerinde basınç ile çalışıp termik açmasın zamanla sıkışıp sargılarının zarar görmesini engellemek içindir. Gelelim soğutmama olayına:
1- Gazın eksiktir yada bağlantılardan dolayı kaçmıştır.
2- Voltajın düşüktür yada elk. bağlantıların tam temas etmiyordur yüke binince voltaj düşer klima termik açıyordur.
3- Kompresor start kapasitor problemin vardır.
4- İç ünite dış ünite arası bağlantı hatası vardır yada kopuktur.
5- Kompresörün sıkışmıştır. (Şok kap. ile açılmazsa Allah yardımcın olsun)
6- Kompresör bağlantı soketleri, temik vb. çıkmıştır yada yanmıştır.

Voltajın düşüktür yada elk. bağlantıların tam temas etmiyordur yüke binince voltaj düşer klima termik açıyordur.
Kompresor start kapasitor problemin vardır.

arkadaşında dediği gibi problemlerden bence bu 2 si olacaktır... uzman birilerine dış üniteyide kontrol ettir..

klimanın sensörlerinden olabilir
komntrol edilmesi lazım

Büyk bir ihtimalle klimadaki gaz basıncı düşmüş veya bitmiş olabilir. Bu nedenle kompresör çalışmaz. KOmpresör çalışmadığı gibi dış ünite fanıda çalışmaz.

klima kompresörü ile fanın bırbırrınden bağımsız olması gerekmıyormuydu yani demek ıstedıgım yanı komp. çalışmadıgı zaman fanda çalışmayacak dıye bı kural oldugunu hatırlamıyorum kablolarda bı sıkıntı olabılr ama çok düşük sorunn elektronik aksanlarda olabılır

bence kompresörünün çalışıp çalışmadığını kontrol et önce ona göre hareket edilebilir

sık görülen bi arza senın klımanın daimi kapistörü arzalı üstündeki daimi kapistörrün gücü 45/5 dir deniştirrirsen normale doner capistörün fiyatı ise 10lira cıvarında

bencede kapasitördendir.eğer petekler temiz degilse kısazaman calısıp termik acıyordur.onada dikkat edin

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri