Klima Üçlü priz

zabri

Üye
Merhaba,

Geçen hafta salona Alarko carrier xpower gold 12000btu klima taktırdık. Soğutmada sarfiyatı 0.26 ile 1.33kW arası diyor.

Elektrik bağlatısı için ise 10 metre 2.5 luk kablo kullandık ve kablonun ucunu topraklı fişe bağladık. Kablo üzerine siemens B16 sigorta yerleştirdik.

Salonda priz sıkıntısı olduğu için fişi viko yonca üçlü prize taktık. Yoncanın diğer gözlerinde LCD (120W) ile uydu alıcısı takılı. Viko üçlü yoncada 16A ve 3500W sınırları yazıyor.

Salonun prizlere giden sigortası ise siemens B20.

Şuan bi sorun gözükmese de bağlantının bu şekilde olması problem oluşturabilir mi?

Teşekkürler...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
12.000 BTU klimanın çekeceği akım en fazla 6 A civarıdır. Uydu alıcı ve tv'nin çekeceği akım olsa olsa 1 A olur. Üçlü prizin akım taşıma kapasitesi 16 A olduğundan ve hattının iletken kesitleri ve koruma değerleri uygun olduğundan, belirtilen yük durumu için bu bağlantıların bir sorun oluşturmayacağını söyleyebiliriz.

Evet soğutmada 5A ısıtmada yaklaşık 6A yazıyor.

Önemli olan burada prizin kalitesidir. 5 - 6 amper priz için ciddi bir yüktür. priz içindeki maşalar zamanla ısınıp yanmaya sebep olabilir. fişi sök tak çok yapılırsa bu yanma süresi kısalacaktır. tavsiyem fiş / priz kullanmamanızdır.

saygılarımla.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

Yalnız 5A priz için ciddi bir yük demissiniz. Bu prizden kastınız duvar prizi mi yoksa üçlü priz mi?

Üçlü priz TSE li ve 16A kapasite yazıyor. Duvardakilerin ise 16A e kadar çalışacak şekilde ayarlandıklarını biliyodum.

Her türlü priz için söyledim çünkü içindeki maşaların kalitesine bağlı. yinede tavsiyem fiş / priz kullanmaman.

saygılarımla.

İç ünite ve dış ünitenin elektrik bağlantıları ayrımı? Aynı mı?

arkadaşım 12000 btu bir klimada ve bu btu ya bağlanan viko gibi bir prizde bi problem yaşamazsın kablo seçiminde çok doğru olmuş tebrikler...

İç ünite ve dış ünitenin elektrik bağlantıları ayrımı? Aynı mı?

Selamlar Hocam...

İç Üniteden Dış Üniteye Gidiyor Genelde...

Dış Üniteden Beslenen Cihazlarda Var Ama Büyük İhtimal Bu Cihaz İç Üniteden Dış Üniteye
Saygılar..

- - - Updated - - -

@Zabri Klimanın Kablosu Kalın Ama , O 3 lü Grup Prizin Kablosu da Kalın Olmalıdır.

Moderatör tarafında düzenlendi:
ben bu tip cihazların fiş priz sistemiyle kullanılmasını pek doğru bulmuyorum.çok zorda kalınırsa prizin çıkartılıp buat olarak kullanılmasını daha uygun buluyorum.slm

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri