KL TIGMMA180 kaynak makinesi yardım lütfen

kenw00d

Üye
merhaba iyi geceler
dün akşam arabamızın arka amortisör saclarını bu makine ile argon kaynağı yaparken
makine ısınma ışığını yaktı birden
argon gazı azalıyordu önce gaz bittiği için kaynak yapmadığını zannettik ve ısındı zannettik
biraz bekledik uğraştık falan olmadı birde Şebeke elektriği sorunluydu sanırım voltaj düşüktü
hava kompresörü çalışmadı voltaj düşükken çalışmıyordu genelde motor zorlanıp durdu 2 3 kere denedim çalışmadı
acaba kaynak makinesi de voltaj sorunu yüzünden öyle bir hata vermiş olabilir mi

farklı yerlerde araştırdım
bir arkadaşımız
" kaynak makinelarınde koruyucu limit termik vardır çok küçük yapısı vardır o atabilir resetlemeniz lazım aşırı ısınmadan kaynaklanıp limiti attırıyordur " demiş

kaynak makinesini söktüm içinde reset gibi birşey nerede bulunuyor olabilir yardım ederseniz sevinirim
resim şuan çekmedim ama atabilirim
birde aşağıdaki kartta vidalı 2 pirinç malzeme var içlerine vidalanmış 2 çubuk ama birbirine temas etmiyor
onun dışında birşey dikkatimi çekmedi

yardım edebilecek yok mu servise götürmek zorunda kalacağım

dün voltajda sorun vardı bu sabah makineyi test ettim argon kaynağı da yaptı elektrod kaynağı da yaptı
sanırım düşük voltajdan öyle bir sorun oldu

sinyal üreten kartın(3525 olan küçük kart) olta altında mcr 100-6 tristör var ona bak genelde odur. + - kutuplarının olduğu yerden 3 lü soket var onun altında soket kısmında yol kopuktur. ana transistör grubundan birisi bozuktur yada trafolardan birinin primeri yanmıştır.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri