KL MMA160 çanta kaynak makinası çıkışları uygun değer vermesine rağmen kaynak yapmıyor

KL MMA 160 çanta kaynak makinasının çıkışları 52 Volt ve olması gerektiği gibi.
Fanı da çalışıyor.

Makinanın Transformer Doğrultucu devresi katında 4 adet High-Speed Switching Diyotları(1N 4148 5T) diyotu patlamıştı onları değiştirdim ama hala kaynak yapmıyor.

Hala elektrodu metale vurunca sadece kıvılcım çıkartıyor ama kaynak yapmıyor. Potansı yükseltince de aynı sorun devam ediyor.

Makinanın AC doğrultucu katındaki tüm elemanlar sağlam yani kondansatörler ve onlara bağlı dirençler, diyotlar, röle, optokuplör, NTC ve PTC sağlam.
Çıkış diyotları yani doğrultucu diyotlar, IGBT'ler de sağlam.

Makinada sorunun ne olduğunu anlayamadığımdan teker teker tüm elemanları kontrol etme yoluna gittim.

Fan kısmında sorun yokken ve makinanın çıkış voltajı düzgünken(sabit bir değerde ve olması gereken voltaj değerinde 50 V -70 V arası) kaynak yapmamasının nedenini anlayamadım.

Genel itibariyle bir kaynak makinasında çıkış voltajı(bu makinada şu an 52 Volt) olmasına rağmen kaynak yapmaması problemi makinanın hangi kısmında ve hangi parçalarında olabilecek bir soruna işarettir?

Değiştirdiğim diyotlar Transformer Doğrultucu katında:

5bf221d7-be2e-4f9d-85d1-a7a1520e8641.jpg

Makinanın fotoları:

be38ba80-6287-48f0-856e-3d7d590d65c5.jpg
dc373bc8-0485-401c-a7b7-e29784d3e868.jpg

Son düzenleme:
Amperi okumuyor. eksi ayakta amper okuyan kabloyu bulun ve kontrol edin. Ön tarafta sarı yeşil ucunda halka olan kablo. Birde üst katta dik olan kartta SG 32XX diye başlayan bir entegre var smd onu değiştirmeyi deneyiniz.

Amperi okumuyor. eksi ayakta amper okuyan kabloyu bulun ve kontrol edin. Ön tarafta sarı yeşil ucunda halka olan kablo. Birde üst katta dik olan kartta SG 32XX diye başlayan bir entegre var smd onu değiştirmeyi deneyiniz.
Rölenin çekmemesi veya memelenmesi bu sorunu yaratır mı? Entegre ve röle devrede yani makinada neye sebep oluyor veya ne yapamıyor da bu sorun meydana geliyor? Teknik ayrıntısı hakkında bilginiz var mı?

Sarı yeşil renkte olup ucunda halka olan kablolar toprak kablosu oluyor diye biliyorum. Amperi okuduğunu söylediğiniz kablonun başka bir kablo olması gerekmiyor mu? Hangi kabloyu kastettiğinizi anlayamadım.

Sarı yeşil renkte olup ucunda halka olan kablolar toprak kablosu oluyor diye biliyorum. Amperi okuduğunu söylediğiniz kablonun başka bir kablo olması gerekmiyor mu? Hangi kabloyu kastettiğinizi anlayamadım.
Yanılıyor olabilirim topraklama kablosu hakkında, pcb nin üzerinde ince bir hattır. koptuğunu kolay kolay fark edemezsiniz, solda eksi çıkışa dikkat ediniz. bazılarında kablo oluyor, bazılarında hat oluyor, görüş açısı fotoda ters yani görmüyorum.

İnventer katındaki 3 ayak var transistör mü mosfet mi bilmiyorum ama o yok yerinde kırılmış mı yok sa başka bir şey mi bilmiyorum ama o olması şarttır
KL MMA 160 çanta kaynak makinasının çıkışları 52 Volt ve olması gerektiği gibi.
Fanı da çalışıyor.

Makinanın Transformer Doğrultucu devresi katında 4 adet High-Speed Switching Diyotları(1N 4148 5T) diyotu patlamıştı onları değiştirdim ama hala kaynak yapmıyor.

Hala elektrodu metale vurunca sadece kıvılcım çıkartıyor ama kaynak yapmıyor. Potansı yükseltince de aynı sorun devam ediyor.

Makinanın AC doğrultucu katındaki tüm elemanlar sağlam yani kondansatörler ve onlara bağlı dirençler, diyotlar, röle, optokuplör, NTC ve PTC sağlam.
Çıkış diyotları yani doğrultucu diyotlar, IGBT'ler de sağlam.

Makinada sorunun ne olduğunu anlayamadığımdan teker teker tüm elemanları kontrol etme yoluna gittim.

Fan kısmında sorun yokken ve makinanın çıkış voltajı düzgünken(sabit bir değerde ve olması gereken voltaj değerinde 50 V -70 V arası) kaynak yapmamasının nedenini anlayamadım.

Genel itibariyle bir kaynak makinasında çıkış voltajı(bu makinada şu an 52 Volt) olmasına rağmen kaynak yapmaması problemi makinanın hangi kısmında ve hangi parçalarında olabilecek bir soruna işarettir?

Değiştirdiğim diyotlar Transformer Doğrultucu katında:

Ekli dosyayı görüntüle 89614

Makinanın fotoları:

Ekli dosyayı görüntüle 89613Ekli dosyayı görüntüle 89612
Üç ayaklı trafo önü sağ tarafta orada mosfet olması gerekir kırılmış gibi o olmadan çıkış vermez onu aynı değerde bulup takmalisin değer bilmiyor isen ben bakayım aynı makine bende var

Ekli dosyalar

• 5bf221d7-be2e-4f9d-85d1-a7a1520e8641.jpg
    5bf221d7-be2e-4f9d-85d1-a7a1520e8641.jpg
    244.7 KB · Görüntüleme: 22

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular