KL marka 160a kaynak makinası arızası yardım

K_emin

Üye
hıc sokmeden once enerjı verılınce role cekıyor devreye gırıyor fan da calısıyor 2-3 sn sonra devreden cıkıyor saglamlık testi ıcın kartları bırbırınden ayırdım giriş kısmı kondansatörlerın oldugu kat yıne aynısını yapıor giriş cıkıs voltajları nası kaç olmalı devrede yanan veya patlıyan gozukmuyor nasıl bır yol izlemelıyım
20190901_182926.jpg
20190905_213709.jpg
20190905_213713.jpg
20190905_213731.jpg
20190905_213802.jpg
20190905_213820.jpg

yardımcı olursanız sevinirim

Moderatör tarafında düzenlendi:
fan yanlış görmediysem 220 çalışması normal, 12 volt devresi çalışıyor mu 7812 de 12 volt var mı?

giriş katı güç devresinde 7812 gerilim regülötörü yok 2 adet mosfet var ırfp40 ve ırfz24 var fan mühüm deil mesele kaynak yapmama enerji verilince röle cekıyor 2-3 sn sonra röle bırakıyor

röle çekiyorsa 24 volt çalışıyordur muhtemelen diyorum ön taraftaki kartta kırmızı ışık yanıyor mu yada tüm bağlaantıları yaptığında hangi ışıklar yanıyor sadece kızmızı ışık mı yanıyor. ve en önemlisi üst katta öntarafra olan kartın yanında sarı trafonun hemen yanında 7812 var ben buradan görüyorum sen orada göremiyorsan bir şey diyemem. ben bunları tamir etmekten yoruldum bunlar(yani bu tip makinalar) bozulmaktan yorulmadı

Son düzenleme:
hocam 7812 gerilim regülötörünün oldugu kata enerji verdim yeşil led 1-2 sn yandı söndü sonra diğer kartıda devreye aldım yani hepsini birleştirdim tekrar enerji verdim yeşil led tekrar yandı ama bu seferde evin sigortaları attı şimdilik durum bu senin direk temsa nasıl gecebiliriz yardımcı olursan sevinirim kolay gelsin

hocam 7812 gerilim regülötörünün oldugu kata enerji verdim yeşil led 1-2 sn yandı söndü sonra diğer kartıda devreye aldım yani hepsini birleştirdim tekrar enerji verdim yeşil led tekrar yandı ama bu seferde evin sigortaları attı şimdilik durum bu senin direk temsa nasıl gecebiliriz yardımcı olursan sevinirim kolay gelsin
bak arkadaşım yüklediğim resimdeki bileşenleri kontrol et
1- elektrik verdiğinde sol tafartaki 4 tane olan ısınıyor mu? ısın mıyorsa sırayla sök dışarıda ölç.
2- arka taraftaki trafoda bacaklar oynuyor mu kontrol et.
3- 7812 yi sök dışarıda kontrol et.
4- ilk iki transistörü sök dışarıda kontrol et
eğer buralarda arıza yoksa ön taraftaki sürücü kartında sg 3525 smd olması lazım yada neyse üzerinde yazar onları değiştirmeni tavsiye ederim

Ekli dosyalar

• ust.jpg
    ust.jpg
    508.5 KB · Görüntüleme: 31
paskomya ustam sadece sımdılık buranın sağlam oldugu nasıl anlarız voltajlar ne olmalı enerjı verılınce role cekıyor sıstem 2-3 sn sonra role bırakıyor fan felen calısıyor diğer dediğin seyleri yapamadım sokum olcum felen sımdılık vakıt bulamadım tekrardan donerım kolay gelsin

Ekli dosyalar

• 20190905_213731.jpg
    20190905_213731.jpg
    364 KB · Görüntüleme: 24
  • 20190905_213802.jpg
    20190905_213802.jpg
    352.5 KB · Görüntüleme: 21
alt kat elektrik ver ntclerden geçti. köprü diyotlar sağlam ise kondastörde 300 volt gördüm sağlam demektir bu kat. fan tahmin ettiğim gibi 220 ise sök gitsin şimdilik işimiz yok sadece gürültü yapar orada ntc de var varistörde sağlamkılkarını kontrol etmek lazım araya lamba gir öyle elektrik ver. kısa devre varsa zaten lamba yanar. ölçü aletin yoksa elini sürme

ustalar benede de bu cihazdan arıza geldi arızası ilk açılışta her şey normal elektrota girdiği anda kırmızı lambası yanıyor ve korumaya geçiyordu diyotların kısımda olan kartta tahminim 2 ml lik köprülerde gözle görünmeyen soğuk lehim olmuş onları lehimledikten sonra cihaz çalıştı ancak ayar potansın içinden telinin biri kopmuş cihaz son güçte vaziyette kaynak yapıyordu kaynak yaparken potansı kısayım dedim kısmadı ve o anda cihaz tekrar kırmızıya geçti cihazı kapattım tekrar deneyim derken açar açmaz sigortalar attı ıgbt mosvetlerden 4 dünü kısa devre yapmış değiştirdim ama bu seferde cihaz her şey normalmiş gibi çalışıyor çıkış yapmıyor diyotlar sağlam her şey ölçümde sağlam 12 v var 27 volt var giriş 320v var çıkış mosvetler arası karşılıklı orta ve baş ayaklara ölçtüğümde 4.98 v geliyor normalmi alt karta inen 3 kırmızı 3 siyah kablolarda hiç voltaş yok aynı çalışan cihazdan olmadığı için bilemiyorum sizce bu arıza nerden kaynaklanıyor ola bilir
ustalar benede de bu cihazdan arıza geldi arızası ilk açılışta her şey normal elektrota girdiği anda kırmızı lambası yanıyor ve korumaya geçiyordu diyotların kısımda olan kartta tahminim 2 ml lik köprülerde gözle görünmeyen soğuk lehim olmuş onları lehimledikten sonra cihaz çalıştı ancak ayar potansın içinden telinin biri kopmuş cihaz son güçte vaziyette kaynak yapıyordu kaynak yaparken potansı kısayım dedim kısmadı ve o anda cihaz tekrar kırmızıya geçti cihazı kapattım tekrar deneyim derken açar açmaz sigortalar attı ıgbt mosvetlerden 4 dünü kısa devre yapmış değiştirdim ama bu seferde cihaz her şey normalmiş gibi çalışıyor çıkış yapmıyor diyotlar sağlam her şey ölçümde sağlam 12 v var 27 volt var giriş 320v var çıkış mosvetler arası karşılıklı orta ve baş ayaklara ölçtüğümde 4.98 v geliyor normalmi alt karta inen 3 kırmızı 3 siyah kablolarda hiç voltaş yok aynı çalışan cihazdan olmadığı için bilemiyorum sizce bu arıza nerden kaynaklanıyor ola bilir
bu arada smp trafoya giden 2.4 khom direncin ordaki uçlar arası voltaş yok bir ucu 7812 deki şaseye diğer ucu ,2.4 khom baktığımda 14 volt civarında bir voltaj okuyorum smp trafo dirençleri ve diyotlarıda sağlam gözüküyor direnç değerleri doğru .

Son düzenleme:
1. potansı değiştir, yolunda direnç varsa mutlaka kontrol et
2.ırfz24 leri kontrol et
3. 7812 çıkış bacağında mutlaka en fazla 12 volt gör, aşağıda veya yukarısa değiştir.
4, şimdi aklımda değil 4 post yukarıdaki resimi incele işaretli ne varsa kontrol et
sonra durumunu bildir lütfen

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri