KIYMA MAKİNESİ GÜÇ GİRİŞİ KONDANSATÖR VE DİRENÇ HAKKINDA

sbayrak_

Üye
Arkadaşlar merhaba ev tipi küçük kıyma makinesinin içine dün su kaçmış evdekiler içinden yanık kokusu geldiğini ve hemen fişten çektiklerini 1 saat sonra tekrar takıp çalıştırdıklarını ve çalıştığını söylediler. Eve geldiğimde makineyi açtım güç girişinde bulunan klemens ve bu klemensin çıkışına bağlı kondansatör ile kondansatöre paralel bağlı direnç bulunuyor birbirlerine lehimlenmişler.
Kondansatör 0.1 µF ve direnç 3 M ohm. Fakat kondansatörün kılıfı da biraz erimiş ben şimdi aynı özellikte kondansatör temin ettim ama 3M ohm direnç bulamıyorum.
Ne yapmalıyım ? Ayrıca öğrenmek için soruyorum bu kondansatör ve direncin birbirine paralel bağlanması ne işe yarıyor çünkü bu paralel bağlantıdan bobine de bağlantı bulunuyor ?
Son bir soru kondansatörün sağlam olup olmadığını multi metre ile nasıl test edebilirim öyle bir imkanım var mı ?

kondansatör direnç ,şebekeye bağlı tv vb. cihazların kıyma makinasının çalışmasıyla parazit yapmasını engeller. kullanmasanda olur.sök at .kondansatörü kapasitemetre ölçümü yapar özelliğe sahip multimetre ile ölçebilirsin.

kondansatör direnç ,şebekeye bağlı tv vb. cihazların kıyma makinasının çalışmasıyla parazit yapmasını engeller. kullanmasanda olur.sök at .kondansatörü kapasitemetre ölçümü yapar özelliğe sahip multimetre ile ölçebilirsin.

Teşekkür ederim kardeş eski direnci söktüm yeni aldığım kondansatör ile lehimleyerek tekrardan bağladım bu vesileyle içi de temizlenmiş oldu makine eskisinden iyi çalışıyor :)

Teşekkür ederim kardeş eski direnci söktüm yeni aldığım kondansatör ile lehimleyerek tekrardan bağladım bu vesileyle içi de temizlenmiş oldu makine eskisinden iyi çalışıyor :)

ancak 3 mohm direnci bir şekilde bulup takmalısın.3 olmasada olur 2.2 mohm da olur.direncin amacı fiş prizden çekildiğinde kondansatörü deşarz etmektir.arıza için söküldüğünde çarpılan olur.

Teşekkürler hocam söktüğüm direnç sağlamdı yeni kondansatör ile tekrar lehimlemiştim.

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri