Kiwi marka blenderın motoru

Dediğiniz gibi dc çıkış gerilimini ölçmeye çalıştım.Önce değer alamadım.Sonra besleme devresi üzerinde yer alan anahtar ile devreyi tamamladığımda kaçak akım rolesi attı.

Üstadım o kadar bilgim yok diyotlar üzerinde yazar mı bu bilgi.

Üstadım siz bu devreye baktığınızda devre elemanlarının özelliklerine göre çıkış gerilimini bulabilir misiniz ?

Devreyi plastik izole bir parçanın üzerine koyun, ölçüm esnasında probların uçlarına ve ölçüm noktalarına temas etmeyin.

Devreyi plastik izole bir parçanın üzerine koyun, ölçüm esnasında probların uçlarına ve ölçüm noktalarına temas etmeyin.
Dediğiniz gibi yaptım.Ancak devreyi tamamlar tamamlamaz kaçak akım rolesi devreye giriyor.Sanırım devre elemanlarını teker teker kontrol etmeliyim.Bu işlemi devre üzerinde yer alan 4 adet diyot , 1 adet direnç ve 1 adet filtreleme condansotörü için avometrenin kısa devre ölçümünde kontrol edebilir miyim.

diyodların üzerinde yazar diyod modunda ölçebilirsin diyodlardan biri kısa devre.

diyodların üzerinde yazar diyod modunda ölçebilirsin diyodlardan biri kısa devre.

Bu avometre ile kontrol edebilirmiyim.Hangi kademesinde yapacağımı bilemedim.

Ekli dosyalar

• 9047775019058.jpg
    9047775019058.jpg
    38.3 KB · Görüntüleme: 6
Üstadım sabırla cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.Sizin gibi arkadaşlar olduğu sürece biz yeni başlayanlar bir şeyler öğrenip üreteceğiz.Bu kısa devre ve diyot ölçümü kademesinde diyotların uçlarına propları değdirdiğimde bip sesi gelmekte .avometrede bir değer okumamaktayım.Ancak sarı renkli devre elemanı ve bir adet direncin bacaklarından bip sesi alamamaktayım.İşin ilginç tarafı besleme devresinin çıkış uçlarında da bip sesi almaktayım.
Üstadım sabırla cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.Sizin gibi arkadaşlar olduğu sürece biz yeni başlayanlar bir şeyler öğrenip üreteceğiz.Bu kısa devre ve diyot ölçümü kademesinde diyotların uçlarına propları değdirdiğimde bip sesi gelmekte .avometrede bir değer okumamaktayım.Ancak sarı renkli devre elemanı ve bir adet direncin bacaklarından bip sesi alamamaktayım.İşin ilginç tarafı besleme devresinin çıkış uçlarında da bip sesi almaktayım.

Çıkış uçlarında sanırım kısa devre var.Üstadlar sizin sayenizde bu arızayı tespit edeceğim.

Son düzenleme:
Multimetre /avometre kullanımı hakkında da forumda konular var lütfen araştırın bilgilenin.

Forum istatistikleri

Konular
127,963
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri