Kitli Acil Aydınlatma Armatürü

famey

Üye
arkadaşlar Kitli Acil Aydınlatma Armatürü sisteme nasıl bağlanır yani normal durumda aküyüşarj edip acil durumda bunumu kullanır bunlar için sorti hesabı yapılırmı ayriyeten

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kitli Acil Aydınlatma Armatürlerinde iki adet faz ve nötr vardır.

Bu fazlardan biri referans fazıdır ve elektrik kesildi mi diye kontrol eder. Bu fazı panodan direk getirmek gerekir.

Diğer faz ise anahtar-devre fazıdır. Kullanıcının armatürü açıp-kapattığı duvardaki anahtardan gelir.

Sistemde kaçak akım rölesi var ise nötr' ler de ayrı ayrı fazlarla birlikte taşınmalıdır.

Enerji varken acil aydınlatma kiti yaklaşık 0,04A akım çeker. enerji olmadığında zaten sortinin anlamı kalmaz. bu nedenle sorti hesabına gerek olmadığını düşünüyorum.

çok saolsın verdiğin bilgiler için çok yardımcı oldu.

kaçak akımı anlayamadım? yani referans fazın nötrü de ayrı mı çekilecek?

Acil aydınlatma kitlerinin şarjı için çekilen bağımsız hat bazen ups üzerinden verilebiliniyor. İki ayrı kaçak akım rölesine bağlı tesisatlar birbirine karıştırılmamalıdır. Fazı başka yerden aldım nötr'ü filanca kaçak akım rölesi çıkındaki nötr'den alayım derseniz kaçak akım rölesi tutmaz.
Bayındırlıkta zaten akü kitleri adet olarak ayrı fiyatlandırılır ayrı bir sorti olarak değerlendirilmez.

http://www.eecelectronics.com.tr/data/eec/upload_pdfaydinlatma/ECU4PA_Teknik_Dosya.pdf buradaki şemada ayrı bir referans fazı balast devresini bozar diyor. ben konuyu tam anlayamadım.

Anlaşılmayacak birşey yok arkadaşım aynı fazdan verdiyor neticede anahtar devresi dışında bir hat çekeceksin. Verdiğin ürünün kataloğunda armatüre verdiğin faz ile akü kiti için direk çektiğin faz farklı olmasın diyor. Bu kadar basit.
Genelde projelerde direk besleme fazı yani akü kiti sürekli besleme fazı UPS'den verilir.

ok yani anahtardan bağladığımız R fazı, panodan çektiğimiz referans faz da R fazı olacak. peki ayrı bir sigorta ile referans fazı yapmanın, anahtardan önce alınan devreye göre avantajı nedir ? genellikle devlet kurumundakiler armatürle bağlanan linyeden anahtardan önce kitin bağlanmasını istiyorlar. ayrı bir referans faz çekilsin istemiyorlar.

ok yani anahtardan bağladığımız R fazı, panodan çektiğimiz referans faz da R fazı olacak. peki ayrı bir sigorta ile referans fazı yapmanın, anahtardan önce alınan devreye göre avantajı nedir ? genellikle devlet kurumundakiler armatürle bağlanan linyeden anahtardan önce kitin bağlanmasını istiyorlar. ayrı bir referans faz çekilsin istemiyorlar.

Avantajı linyeye bağlı olan armatürlerin herhangi birinde olacak arızada o linyeye ait akü kitleride enerjisiz kalacaktır bu nedenle projelendirilirken ayrı linye çekilir. akü kiti ve balast devresine ayrı faz-nötr çekilen modeller vardır. Nötr ortak sistemlerde fazların aynı kaçak akım rölesi çıkışından verilmesi şarttır.

cevabınız için teşekkür ederim. kitlerin bağlantısı ile ilgili hangi firmayla görüşmeliyim? bana yardımcı olabilir misiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri